A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

A Pannónia klub életéből

Az őszi programokat Győrffy István 100 éves születésnapja ünneplésével kezdtük. Ez alaklomból Kovács Nóra kérdezte életútjáról, tapasztalatiról.

A régóta tervezett vasárnapi Iskolát is el tudtuk végre indítani. Kovács Nóra ösztöndíjas vezetésével minden vasárnap 11-13 óra között tartunk gyerekfoglalkozást.

A hagyományos szüreti bálra Vajdaságból Kovács Norbyt hívtuk meg.

Szeptember 24-én Pély Barna adott koncertet, majd október 1-én Pest megér egy estet címmel, a Nydala színházban Bárdóczy Attila zenés estjével vártuk az érdeklődőket.

Az október 23-i megemlékezést a Hungaroclubbal együtt szervezzük, majd november 19-én 12 tagú citerazenekarral köszöntjük az Erzsébeteket és Katalinokat!

Decemberben a Mikulást közösen várjuk a gyerekekkel. Minden programot meglehet találni honlapunkon: www.pannonia.se

Rosenheim Ilona

 

„Jól érzem magamat, és ezt folytatni kívánom.” – interjú a 100 éves Győrffy Istvánnal

2017.09.05-én ünnepelte 100. születésnapját Győrffy István. Ezen jeles alkalomból a malmői Pannónia klub szervezésében összegyűlhettünk egy kicsit beszélgetni, nosztalgiázni, és természetesen ünnepelni.

Születésnapja alkalmából köszöntötte őt a Stockholmi Magyar Nagykövetség és Svéd királyi pár is.

A beszélgetésre elkísérte felesége, két gyermeke és egyik unokája.

-          Nehéz elkezdeni egy ilyen beszélgetést, hiszen 100 év alatt rengeteg dolog történik, annyi mindenre kíváncsi az ember. Én azonban úgy kezdtem, hogy meséljen egy kicsit magáról, az életéről.

Mátészalkán születtem, 1917. szeptember 5-én, de később felkerültem Budapestre. Onnan vonultam be katonának 21 évesen. Két évig voltam a fronton, de megsebesültem. Visszakerültem egy budapesti kórházba, ahol ápoltak. Egy darab vas még mindig a nyakamban van, azt nem vették ki. Mai napig emlékeztet ezekre a napokra. Felépülésem után a rádióban hallottam a felhívást, hogy aki katona, annak jelentkezni kell a katonaságba. Senki se legyen otthon.

A Vérmezőn elkaptak az oroszok, ott estem fogságba. Innen vittek el egy gyűjtőtáborba, ahonnan szerencsére sikerült megszöknöm. Ezután ismét Budapestre mentem, de valahogy mindig az oroszok fogságába kerültem, de szerencsém volt. Hiába voltam katonaviselt, nem vittek el Oroszországba.

Akkor már nős voltam, és a kommunizmus elől kimentünk Bécsbe 1948-ban, hiszen én tudtam, hogy mit jelent kommunizmusban élni. Abban az időben Bécs fel volt osztva Amerika, Anglia, Franciaország és Oroszország között. Bécsből sikerült elmenni Salzburgba. Innen Franciaországba szerettek volna vinni minket, én azonban nem szerettem volna odamenni. Így Salzburgban maradtunk a gyerekekkel együtt egy darabig, ahonnan Linzbe vezetett az utunk. Itt éltünk 6 évig. Mivel a rokonság kint volt már Amerikában, így oda szerettünk volna mi is menni. A feleségem betegsége miatt csak engem és a gyerekeket engedtek volna, én azonban a feleségem nélkül nem akartam menni. Később Hollandiából és Svédországból kaptunk lehetőséget, és mi úgy gondoltuk, hogy az itteni levegő jót fog tenni a feleségemnek is, így 1955-ben, a forradalom előtt egy évvel érkeztünk meg Svédországba. Többen voltunk itt katonaviseltek Magyarországról. Minden héten összejártunk, egy volt ezredes tartott mindig előadást. Azóta itt élünk mi Svédországban a gyerekekkel és itt éltem meg a 100. évemet. Ezt könnyű volt elmondani, de nem volt könnyű átélni, mert például volt olyan 19 év amikor nem mehettünk haza Magyarországra. A szülők, testvérek odahaza voltak, és én nagyon vágytam haza. Miután már Magyarország szabad volt, onnantól sikerült hazalátogatni.

-          Hol tudott elhelyezkedni?

Ez idő alatt folyamatosan dolgoztam különböző helyeken és sikerült vennem egy helyet, ahol 3000 tyúkkal foglalkoztam, majd anyakocákkal is. 9 év után azonban fel kellett számolnom a tanyát.

-          Hogyan alakult további élete?

1968-ban újra házasodtam, és immár 49 éve vagyunk házasok.

Közben eltelt az idő, és én nagyon drukkoltam annak, hogy megéljem a 80. évet. Rájöttem, hogy minden embernek az a vágya, hogy 80 éves legyen. Egészséges voltam, semmi problémám nem volt, akkor már a 90. után vágyódtam. Nagyon vigyáztam magamra, így sikerült a 90 év is. Minden kerek évfordulót megünnepeltünk a gyerekekkel. Most, mikor a 100. születésnapot ünnepeltük, 45-en voltunk. Ez a szűk családunk. Vagyunk a feleségemmel ketten; 6 gyerekünk van, 3 fiú és 3 lány; 19 unoka és 24 dédunoka. Nagyon jól éreztük magunkat akkor is, és most is, mikor a klubban vagyunk. A következő magyar mise után is lesz egy ünneplés. A magyar miséken rendszeresen részt veszünk.

Nagyon boldog vagyok. Én nagyon szeretek örülni. Én örülök mindennek, ami szép, ami jó, hát akkor nincs más dolgom, örülök, reménykedek a legszebben. Például most annak is örülök, hogy az önkormányzattól 2 évre kaptam kártyát, hogy mindenhol parkolhatok és az útlevelem is érvényes még 4 évig. Szóval megmutatták az utat. ( Nagy mosoly volt Pista bácsi arcán.)

-          Hogyan tartja magát ilyen fiatalosan? Mi a titka?

A feleségemmel együtt van egy kertünk, oda sokszor megyünk ki, a kerti munkákat végezni. Termesztünk itt zöldséget és gyümölcsöt, hiszen kell a mozgás. Ezen kívül az egyik fiam gyógytornász, vele járunk tornázni minden héten háromszor.

Én sokat teszek azért, hogy egészséges maradjak. Szeretném, ha sokan megfogadnák, amit most mondok. Amit a feleségem főz, annak a 25%-át nem eszem meg, gyakorlatilag koplalok. Így alaposan lefogytam. Mentes vagyok zsírtól és cukortól. Az a jelszavam, hogy aki kicsit éhezik, az tovább él. Jól érzem magamat, és ezt folytatni kívánom. Szerencsére egészséges vagyok, de ezen felül a szellemi frissességemet is frissen tartom, rendszeresen olvasok. Nagyon kíváncsi természetű vagyok. Szeretek a világban körülnézni, együttérezni emberekkel. Szeretek tudni mindent, hallani mindenről, részt venni mindenben, szóval elfoglalni magamat. Nem tétlenkedem, mindig teszek valami hasznos dolgot. A televízió a reggeli és az esti Híradó között nem megy, akkor nem vagyunk a négy fal között, még télen sem. 

-          Mi a kedvenc étele?

Minden, amit a feleségem főz. Kivétel nélkül szeretem mindet, és hozzá kell tennem, hogy én minden este megdicsérem amit főz. Reggel megesszük a kásánkat, az ebéd az mindig gyümölcs, és 6 órakor vacsorázunk.

-          Mikor volt legutóbb otthon Magyarországon?

Annak van már körülbelül 6 éve. Meghaltak a szüleim és az egyik testvérem, a temetéseiken otthon voltam. A repülőtéren való közlekedés már nem nekem való. De nagyon vágyom haza. A 80. születésnapomat ott ünnepeltük.

-          Tartja a kapcsolatot a húgával?

Minden héten telefonálunk, és most érkezett meg a csomag a húgomtól, amiben az aktuális Nők Lapja van, azt mindig kiolvasom, azt állandó jelleggel küldi. De nagyon aggódom érte.

-          Engem nagyon megfogott a 49 év házasság! Mit javasolnak a fiataloknak?

Szeretni kell egymást, egyszerű ez. Szeretet nélkül nem működik. Kereteken belül engedni kell mind a két félnek.

-          Mivel engedi útjára az unokáit?

Legyen békesség és szeretet közöttük, ez nagyon fontos.

-          Beszélgetésünk végén a következő gondolatokat osztotta még meg Pista bácsi:

Mikor elmész a temetőbe Magyarországon, az van írva a fejfára, hogy „Nyugodjál békében”. Az én fejfámra azt kell írni, hogy „Nyugodjatok ti békében!”. Azt szeretném, ha ti, akik éltek, éljetek nyugodtan, szeretetben, ne bántsátok egymást! És akkor boldogok lesztek!

 

Számomra nagyon felemelő érzés volt, hogy beszélgethettem Győrffy Istvánnal, hiszen nem találkoztam még senkivel, aki megélt volna 100 évet. Pista bácsiról sugárzott az öröm, az életerő. A beszélgetés során mindenhez pozitívan állt, és bár nem volt könnyű sorsa, békességet lehet kihallani a szavai közül. Nagyon jó humorral áll az élethez.

Úgy érzem a mai világban valóban meg kellene fogadni tanácsait, és szeretetben, de főleg nyugalomban élni mindennapjainkat.

Kovács Nóra

 
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME