A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Takaró Mihály a székely apostolról

 

A Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Kör szeptemberi előadóvendége Takaró Mihály író, irodalomtörténész volt. A Göteborgi Magyar Protestáns Gyülekezettel közösen, a Sankt Jakobs templom alagsori gyülekezeti termében a mintegy 80 hallgató, nagy figyelemmel hallgatta a Nyírő József író életútjának bemutatását.
 
Takaró Mihály író Göteborgban.
Fotó: Bánovits András
Nyírő József, a „székely apostol” újratemetése komoly diplomáciai feszültséget okozott Magyarország és Románia között. Az erdélyi írónak, a „székely nép krónikásának” kultusza a kilencvenes évek­ben kezdett újra erőre kapni, az újratemetés körüli vitákban azonban csak az élete utolsó szakaszát emelik ki: a negyvenes évekbeli jobbratolódását, a nyi­lasokkal vállalt szimpátiáját. Megítélése politikai szempontból nem egységes.
 
„Nyírő József nem volt nyilas, nem volt antiszemita és nem volt románellenes" – mondta Füzes Oszkár egykori népsza­badságos újságíró, bukaresti magyar nagykövet, a román újságíróknak. 
 
Ki is volt Nyírő József?
 
Szegény székely családból származik. Papnak tanul, 1915-ben hittan tanár, majd plébános. 1919-ben megismerkedik szerelmével, kilép a rendből. A katolikus egyház ezért kitagadja, ám halála előtt kérésére XII. Pius rehabilitálja. Ezután ismét reve­rendát hord, de nem lép be semmiféle rendbe. Az a véleménye, hogyha az ember egyszer elkötelezi magát, és katolikus pap lesz, akkor egész életében az is marad.
 
Erdélyben él és a helyi közösség elismert tagja. A II. világháború idején Észak-Erdély visszakerült Magyarországhoz. Választásokat nem tartottak, hanem konszenzusos alapon küldtek az erdélyi városok képviselőket a magyar országgyűlésbe. Nyírőt városa, Székelyudvarhely delegálta. Tehát nem a nyilaskeresztes párt képviselője volt. Soha nem volt a nyilaskeresztes párt tagja.
 
A székelység sorsa mindig foglalkoztatta és élete folyamán szem előtt tartotta. A székelyek mindennapi életét és gondolat­világát tükrözik novellái - ez a fő műfaja - és regényei is. A Jézusfara­gó ember, az Én népem, az Úz Bence maradandó művek, amelyekben sem antiszemitizmusnak, sem romángyűlöletnek, sem rasszista gondolatoknak nyomát nem találjuk.
 
Soha nem szerepelt indexen egyet­len műve sem, a magyarországi zsidó szervezetek megerősítették, hogy sem háborús bűnösnek, sem nyilasnak nem tekintik. Özvegye a román államtól élete végéig nyugdíjat kapott.
 
Összeállította: Csata Attila
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2025. március 10.
Kedves Híradó Olvasók! A tavaly márciusi Híradóban búcsúztam el Tóth Ildikótól – hihetetlenül gyorsan lepergett ez az egy év. Sajnos a mostani szám is több nekrológot rejt magában: az egyik Lázár Oszkárra, a Híradó egykori főszerkesztőjére, a másik pedig Dr.…
Tovább
David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

Könyvespolc 2025. március 11.
Ég veled, Mester! – ezekkel a szavakkal búcsúztunk David Lynchtől, attól az alkotótól, aki nem csupán filmeket készített, hanem kapukat nyitott egy másik valóságba. Egy olyan művésztől, aki képeivel és hangjaival arra tanított, hogy a fény és a sötétség ugyanabból…
Tovább
A kő szeretete – 2. rész

A kő szeretete – 2. rész

Képzőművészet 2025. március 11.
Látogatás Tilajcsik Roland svédországi szobrászművész szabadtéri műtermében Az alábbiakban a kétrészes, Tilajcsik Roland szobrászművésszel 2024. április 8-án készült interjúsorozat második része olvasható. Az első rész a Híradó 2024. decemberi számának 22–25. oldalán, illetve a lap weboldalán érhető el. Kérdező: Csikós…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME