A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

A Stockholmi Magyar Katolikus Kör klubestélyén ünnepelte az 1956-os Forradalom és Szabadságharc 55. évfordulóját a Magyar Házban

 

A Stockholmi Magyar Katolikus Kör, fennállásának 51-ik évében, a hagyományoknak megfelelően idén is ünnepélyes keretek között emlékezett az 1956-ban történt, de már régóta Európa történelméhez szorosan hozzátartozó eseményekről.

 

 

Pap Iván Tollas Tibor Október 23. című versét olvassa fel
Egyesületi fotó


Mint minden Katköri találkozón, a klubest vacsorával kezdődött. A finom vacsorát Balogh Terézia készítette erre a felejthetetlenül szép ünnepi megemlékezésre. Köszönjük szépen, Csöpike!


Vacsora után a SMKK elnöke, Móra Ildikó néhány szóban köszöntötte az egybegyűlteket és a program tartalmát ismertette. Ezzel megnyitotta az ünnepséget és felkérte Móra Kálmánt, hogy kezdje el az ünnepi estet Kardos Győző:1956, 4-éves voltam című versével.

Majd következett Pap Iván, aki Tollas Tibornak, az emigráció fáklyavivőjének, az Október 23. című versét olvasta fel.
Az elnöknő Tálas Ernőt, a Svéd Királyi Opera énekesét kérte fel, hogy néhány korabeli magyar ének előadásával járuljon hozzá a megemlékezéshez.
Tálas Ernő a Horváth Kert nevű énekes füzetben található Juhász nótával fejezte be énekes csokrát.


A magyar történelem egyik legtragikusabb, de a leghősiesebb részeinek a felolvasása következett. Az elnöknő az 56 események összefoglalóját jelentette be. Az összefoglalót Révay Ábel, Spuller György és Móra Kálmán, 1956-ban Svédországba menekült és máig a Katkör hűséges tagjai egymást követve olvasták fel.


A forradalom a budapesti és a debreceni diákok egyetemekről kiinduló békés tüntetésével kezdődött 1956. október 23-án és fegyveres felkelők ellenállásának felmorzsolásával fejeződött be Csepelen, november 11-én. A harcokban a titkosítás alól 1993-ban feltárt statisztikai adatok szerint 2652 magyar forradalmár és 720 szovjet megszálló esett el.


A FIDESZ törvényjavaslatot terjesztett az országgyűlés elé, amely - tervei szerint - lehetővé tenné, hogy az 1956-os forradalom utáni megtorlások megrendelőit és esetlegesen az akkori igazságszolgáltatás szereplőit az emberiség elleni bűntettek miatt felelősségre vonják - fejezte be Móra Kálmán a felolvasást.


A Gloria Victis nevű verses gyűjteményből, amit Tollas Tibor jegyzetei alapján szerkesztettek 1957-ben Spuller György olvasott fel szemelvényeket (a kötetben 43 külföldi író verse található, eredeti nyelveken és magyar fordításban).

 

 

Móra Kálmán és Spuller György
Egyesületi fotó


Albert Camus Nobel díjas író, a magyarok őszinte barátja írta ezt a méltatását a magyar népről:”…A leigázott, bilincsbe vert Magyarország többet tett a szabadságért és igazságért, mint bármelyik nép a világon, az elmúlt húsz esztendőben. Ahhoz, hogy ezt a történelmi leckét megértse a fülét betömő, szemét eltakaró nyugati társadalom, sok magyar vérnek kellett elhullania – s ez a vérfolyam most már alvad az emlékezetekben. A magára maradt Európában csak úgy maradhatunk hívek Magyarországhoz, ha soha és sehol el nem áruljuk, amiért a magyar harcosok életüket adták, és soha, sehol, - még közvetve sem – igazoljuk a gyilkosokat…”


A felolvasások után egy összeállítás következett, videofelvételekből, Vihar előtti csönd címmel. A filmek, egyediek, mert még eddig sehol nem lehetett őket látni, csak a közelmúltban kerültek elő. Valószínű, hogy a film szerzői, forgatói úgy gondolták, most már nincs mitől félni..


„- Piros a vér a Pesti utcán! - Segítség, segítség!” - hallatszik a „Magyar Szabadságharcos Rádió”-ból. A Himnusz hangjai mögött kétségbeejtő mondatok hangzanak el a Magyar Szabadságharcos Rádió bemondójának vélhetőleg utolsó szavaiból: A rádió utolsó felhívását intézi a szabad világhoz: „Világ népei, az 1000 éves Magyarország őrtornyain kezdenek kialudni az utolsó lángok, a szovjet hadsereg megpróbál szétzúzni bennünket. Páncélosai és ágyúi Magyarországon dübörögnek, asszonyaink, leányaink, anyáink veszélyben vannak! Mentsétek meg lelkeinket! SOS, SOS. Lehet, hogy most szólal meg utoljára az utolsó Szabad Magyar Rádió. Világ népei hallgassatok meg, segítsetek! Ne tanáccsal, szavakkal, hanem tettekkel! Ne feledjétek, hogy a szovjet barbár támadását nem lehet feltartóztatni! A következő áldozatok ti lesztek! SOS, Világ népei, az igazság és szabadság nevében segítsetek! A hajó süllyed, a lángok kihullnak, óráról órára sötétebbek lesznek az árnyak Magyarország felett. Halljátok meg kiáltásunkat, nyújtsatok testvéri kezet, mentsetek meg, segítség, segítség SOS. Isten veletek és velünk…”


Egy részlet a Mi volt 1956, barátom? költeményből: „Mi volt 1956, barátom? Múlt, ami elmúlt?/Egy nép, amely elhullt? Hol volt hol nem volt .. Se élő, se holt./Elfelejtetted a tettet! Amikor a semmiből sok ember Valamit teremtett./Sokáig nem is lehetett hallani, hogy mi volt ez a valami./Hogy valami volt: s ez a Szabadság. És hogy futott előle a Gazság!/Pattant a ránk szorított bilincs, amikor utcára lépett a sok Nevesincs./A sokat emlegetett Nép. Aki látta, felejthetetlen a kép:/ahogy ott vonult, ahogy a Vörös Csillag az utcára hullt./Ahogy dőlt a szobor, s még dőltében is ölt…”Majd utolsóként: Kormorán együttes: „Emeld fel fejedet büszke nép...” című éneke.
A rövidfilmek után Kovács Francesco felolvasta saját költeményét, ami így kezdődik:” A világ ismét vérbe hagyván Hazánk súlyos történetét...”


Az elnöknő bejelentette, hogy Francescot a SMOSZ felterjesztette állami kitüntetésre, amit március 15-én fog átvenni.


Ezt követően Tittenberger József olvasta fel az első szabadon választott miniszterelnöknek, Antall Józsefnek (1990-1993) az 1990-ben mondott ünnepi beszédét, amelyben az 1956-os eseményekre emlékezik.


A műsort nemzeti imánkkal, a Himnusszal zártuk.


Ezt a nagyszerű és bensőséges ünnepséget Móra Ildikó elnök, Móra Kálmán és Tittenberger József vezetőségi tagok állították össze.

 

Spuller György

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME