A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Södertäljei 80 évesek köszöntése

 
Móré Imre (szül. 1931. július 4-én), a Södertäljei Magyar Egyesület egyik alapító- és még ma is aktív tagja 80 éves.
Móré Imre korát meghazudtolva fiatalosan mozog köztünk, és egyesületünk hölgytagjaihoz mindig van néhány kedves szava. Báljainkon ő az, aki szinte minden jelenlévő hölgyet táncra perdít még ma is. Rajta talán csak Pákh Ervin tudott túltenni a táncban.
 
2011okt (4).jpg
Móré Imre
 
Móré Imre Cecéről származik. 1956-ban aktívan részt vett a forradalomban, azután kénytelen volt elhagyni hazáját. Bejárta a fél világot, míg aztán Svédországban telepedett le. A futballista karrierjét a Cecei Sport Egyesület labdarúgó játékosaként kezdte, és ez egy életre elkötelezte e sportág mellett. Budapesten az MTK és a budapesti Építők SC játékosa volt; így jutott el a válogatott státusig. 1956 után játszott a Melbourne-i Soccer Club-ban, a belga Fotball Club Reneis-ben, majd az eskilstunai City-ben. Már játékos korában belekóstolt az edzősködésbe; edzője volt Malmöben az FF-nek, az IFK-nak, a BI-nek, a lundi GIF-nek, a Sundbybergs IK-nak, az IK Bragénak és a KB Karlskogának.
 
1973-ban a Stockholm melletti Södertäljébe költözött. Itt a környék majd’ minden csapatával osztott meg valamit labdarúgó tudásából: edzette a Södertälje FF Assyriska csapatot, a Järna SK-t, a Norsborgs IF-et, az Oxelösunds SK-t és a Södertälje FC első osztályban játszó női futballcsapatot. Ezek közül többel különböző osztályokban bajnokságot is nyert. Volt olyan csapat, ahova többször is visszahívták. Edzette ezen kívül az elsőosztályos Veszprém és a harmadosztályos Keszthely csapatait is. Nevéhez fűződik a södertäljei fiataloknak létrehozott Hovsjö Kupa. 1993-ban nyugdíjba vonult, de még ezután is éveken keresztül évi kb. 50-60 labdarúgó mérkőzésen bíráskodott. 2005-ben a Svéd Labdarúgó Szövetség 100 éves jubileumán - mint első magyart - a sportszolgálati érem arany fokozatával tüntették ki.
 
Svédországba érkezése óta ápolja a magyar-svéd, svéd-magyar sportkapcsolatokat.
A Svéd Labdarúgó Szövetségnél szaktanácsadó és sportattasé is volt. Svéd és német sportdiplomatával rendelkezik. Magyarországon, felkérésre, előadásokat és bemutató edzéseket tartott Debrecenben, Keszthelyen, Veszprémben, Zalaegerszegen és a Puskás Ferenc Akadémián.
 
Móré Imrét 1993-ban szülővárosa, Cece, a fennállásának 800. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen tiszteletbeli polgárává avatta.
Svédországból évek óta népszerű utazásokat szervez magyaroknak és svédeknek egyaránt Hévízre.
Felesége halála után hazaköltözött Magyarországra, és ma hol itthon, hol otthon tartózkodik.
 
Egyesületünk másik két alapító- és továbbra is aktív tagja, Gulyás Julianna (szül. 1931. június 18-án) és Dervalics Imre (szül. 1931. június 6-án), szintén az idén ünnepelték 80-ik születésnapjukat.
Mindhárom 80 évet töltő, szívben ifjú, kedves tagtársunknak szívből gratulálunk, és egyesületünk nevében hosszú életet kívánunk erőben, egészségben!
 
 

 

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME