A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

RETRO kiállítás a Cosmopolitanban - Hu.se.t 8

 

Már egy évvel ezelőtt is izgatott, az akkori Hu.Se.t 7 kiállításon, hogy honnan jönnek ezek a misztikus jelek Ács István kisméretű festményein. Mostani képeinek alapja, hordozója három különböző nagyságú hanglemez, LP és kétféle CD, amelyek már önmagukban is jelek tömkelegének hordozói. Ezek a géppel írt vonalas felületek átalakulnak a művész keze alatt festőien fogalmazott képekké. Különböző létező és kitalált írásrendszerek, mint a Brail írás a vakok számára, a székely ABC, de ritmika és zenei jelek is megjelennek. Egy archaikus kor jelei és játékossága tűnik fel ismét, tér vissza a jelenbe.
 
 
Istvánnak nemrégen volt egy tematikus kiállítása, Tizenegy perc a jövőből címmel. Filozofikus, fantasztikus játék a gondolattal, mire asszociáljunk. Foglalkoztatják az aranyszabály arányai, a Φ ≈ 1,618 szám (görög nagy fí), amely a végtelenig terjed. A természetben, a zenében, az építészetben, mindenütt megtalálható ez az arány. Egy nagy festményét, egy 2x3 méteres képet felszabdalt az aranyszabály segítségével. Vajon megmarad-e a harmónia, ha a részeket összecseréljük? Számítógépes Flash programot szerkesztett, amellyel bárki előhívhatott ezekből öt képet, és azokat tetszőlegesen összeillesztethette a monitoron. Mi az anyagi értéke a művészetnek? Az aranyszabály az árak alakításánál is szerepet kapott. Ezeknek a szögletes képeknek az ellensúlyozására jöttek létre a mostani, korong alakú festményei.
Bokor Botond viszont kedveli a durván megmunkált deszkafelületekben rejlő festői lehetőségeket. Dobozok című három részes munkáján a mértani képszerkesztés és az ábrázolás - számára új lehetőségei - izgatják. Nézőponttól függően változik a kép mélysége, vagyis annak illúziója. A természetábrázolás visszatérő, de egyúttal megújult, és elvonatkoztatott formájával találkozunk másik két - az Eső és Vihar című - vászonra festett munkáján.
 
Bánovits András halálosan komoly fénykép installációja a hiteles földi létezés tanúbizonysága. A sebész pontosságával veszi szemügyre sorsa alakulásának korai stációit, a zsarnokoskodó gyermeki ént, és férfiasan farkasszemet néz kínzó félelmeivel. Az ember legnagyobb lehetséges haditette az önmaga felett aratott győzelem. András tudja ezt, és előttünk, szemlélődők előtt is kaput nyit. Szelíden mondja: csak így szabad. Ebből az alázatosságból és elmélyültségből származik kiállított művének gondolatisága és szemet gyönyörködtető esztétikája.
 
Jómagam, Csikós Tibor előszedtem a javarészt kilencvenes években festett és nyomtatott munkáimnak reprodukcióit. Ezeknek a képeknek a hátoldalára új folyamatfestményeket készítettem, a régi festmény színeivel. Ahhoz, hogy ezt a néző elé tárjam, a képet kivezettem az azt lezáró papírkeretből, és visszafordítottam vagy tekercsbe sodortam. Ehhez szükségem volt a 4 cm mély, készen vásárolt IKEA keretre. Az üveglap és a hátlap szorítása őrzi meg képeim alakítható formáit és kompozícióit. A formátlanított folyamat festménytől elmozdultam a művész-tárgy, az objektum irányába, és izgalmas lehetőségekre lettem figyelmes.
 
Fotó: Bánovits András
 
Páhi István monumentális fényképe egy izgalmas, tobzódó fényünnep festői megörökítése. A mű címe „Göteborg visszatérése”. A Kínát eredetileg háromszor megjárt Göteborg háromárbocos vitorlás hajó korhű, pontos mása 2006-ban tért vissza a távoli országból göteborgi kikötőjébe. Az emelkedett ünnepi hangulatot jól érzékelteti a tenger sötétkék felületén látszó rengeteg sok kísérő hajó és csónak, és azoknak a fehérre festett oldalán csillogó napfény. Ezért nevezhetjük a felvételt impresszionisztikusnak. A kép felső sarkában helikoptert látunk, és a távolban modern komphajót. Ez jelzi számunkra világosan, hogy egy korhű hajómásolat visszatérésének a tanúi vagyunk. Két másik felvétele is gondosan megörökített, jól értelmezhető RETRO jelenség. Mesterien komponált, 300 éves porcelándarabok az elsüllyedt hajó rakományából.
 
Tilajcsik Roland szobrai az emberi kapcsolatokat és elidegenedési határokat boncolgatják. Kiállított munkáinak címei: „Én – visszhang”, „Emlék” és „Árnyékok”.
Munkáiban az emberi figura frontális beállítása, és szobrainak az anyaga kapcsolódik a nagy ókori civilizációk, ezen belül is Egyiptom művészetéhez.
A fekete gránit megmunkálásának folyamata számára jelentős inspiráció forrása.
 
Urbán Attila videó- és performanszművész külön kis terembe, a galéria egy raktárhelyiségébe invitál bennünket, saját világában való elmélyült szemlélődésre. Szintén frontális beállítású, préselt falemezekből (playwood) készült szobra ujjának mozdulatával figyelmeztet bennünket a csendre. Mindkét munkájának címe „Quaiet”. A mozdulatlan figura mellé mozgókép társul, a művész egyszemélyes előadása, amelyben az emberi gesztusok nyelvezetét vizsgálja.
 
Csikós Tibor képzőművész
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME