A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Fiatalság – boldogság: hajrá SOMIT!!!

SOMIT, vagyis a Svédországi Magyar Ifjak Társasága szeptember 20–22-én tartotta őszi háromnapos táborát a frissen felavatott hällebergai ifjúsági házban.
 
„A magyarok nyilaitól…” Fotók: Bitay Zsolt
 
A Társaság 1994-ben jött létre, hogy a cserkészetből kinövő, illetve a többségében középkorúak alkotta egyesületi életbe még nem tartozó fiatal korosztálynak is legyen színtere, élő közössége, ahol az otthonról hozott kultúrát és hagyományt tovább éltetheti. 
A SOMIT céljai közé tartozik a magyar nyelv és kultúra ápolása, a magyar anyanyelvű fiatalok nemzeti öntudatának erősítése, magyarságismeretük elmélyítése; valamint az ifjúság összefogása, ez okból táborok és kirándulások szervezése, a svéd-magyar ifjúsági kapcsolatok ápolása, továbbá a magyar egyesületi és Országos Szövetség munkájában való aktív részvétel. Más szóval pedig az, hogy a 18 és 100 év közötti svédországi magyarok évente legalább négyszer élvezhessék egymás társaságát. Hiszen az országos egyesület igazából egy sokszínű, nagy baráti társaság. Ezért nincsenek nagy szólamok, udvariassági formaságok, hanem az újonnan érkezetteket is olyan szeretettel és közvetlenséggel fogadják be, mintha régóta ismernék! – Tapasztaltam!
 
 
 
A SOMIT-ban a magyarságát mindenki természetes módon élheti meg, ahol nem a nagy szavak, hanem inkább a tettek beszélnek. A közmunkán  - ami a tagság velejárója és közben jó szórakozás és remek csapatépítés - ugyanis takarítanak, felújítanak, rendezkednek, festenek, kertészkednek; egyszóval a táborhelyszínen terepet rendeznek. Mivel pedig nagyon sokszínű a csapat, ezért mindenki megtalálja a hozzá leginkább illő feladatot, amivel tényleg hasznosan tud segíteni.
 
Ami leginkább tetszik a SOMIT-ban az az, hogy mindenkit befogadnak. Nemcsak elfogadják az embert, hogy „jó, itt vagy, és aztán találd fel magad!”, hanem valóságosan bevonják az eseményekbe, és ezáltal hamar a közösség tagjának érezheti magát bárki. Sokféle egyéniség, hozzáállás találkozik itt össze, és ebből egy nagyszerű közösség kovácsolódott, mely azóta is folyamatosan alakul. Évente négyszer néhány napos táborban találkoznak egymással – és a végén mindenki azt érzi, hogy: „máris vége? De hát csak most kezdtük el! Mikor találkozunk legközelebb?” Az előadások, a közös főzés, éneklés a tábortűz körül, bulizás, táncolás, íjászkodás, kenuzás, vagy télen a síelés, és persze a rengeteg beszélgetés mind nagyszerű alkalom arra, hogy a résztvevők a szórakozás mellett érezzék az összetartozást és az igazi közösséget.
 
 
A SOMIT-os pólón, amit ajándékba kaptam, ez áll: Fiatalság – bolondság, boldogság. És hogy melyik, vagy éppen mind a kettő, az csak a viselő hozzáállásán múlik, a lényeg a lelkesedés és a mosoly.
Akit részletesebben érdekel a SOMIT tevékenysége, az látogasson el a Társaság honlapjára: http://www.somit.net/, vagy akár a következő programra is, mert az is igen jó lesz!
 
Kántor Julianna.
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME