A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

1848-ra emlékeztünk Göteborgban

Százhatvanhatodik éve gondolunk a hősökre, a harcosokra, azokra, akik 1848-1849-ben megpróbálták kiűzni hazánkból a zsarnoki hatalmat, kivívni a magyar nép függetlenségét, szabadságát. Hosszú 166 év ez, mégsem mondhatjuk, hogy a fölöttünk átzúgó történelem zajában egy árnyalatnyit is szürkült volna emlékezésünk őszintesége. Hogyan is felejthetnénk az akkori magyarság áldozatait, amikor a hétköznapok, a politikai események naponta emlékeztetnek nemzetünk gondjaira, céljaira és az ehhez szükséges szabadság fontosságára.

 
Berecz István és a Gardon Banda Fotó: Bánovits András
 
A göteborgi Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Kör idén is összehívta a városban élő magyarokat, hogy emlékezzenek. Teljesen megtelt a klubhelyiségünk nagyterme.  
Az ünnepséget Csata Attila, a Művelődési kör elnöke nyitotta meg. Emlékeztetett a Tizenkét Pont tartalmára, arra, hogy mit kívánt a magyar nemzet 1848-ban, majd üdvözölte a hazánkból vendégül hívott Gardon Banda együttesét. Mivel én „szintén zenész” vagyok, hogyan hallgathatnék róla, mennyire gondos, zeneileg, népművészetileg kidolgozott zenével bűvölte el közönségét ez a rendkívül lelkes fiatalokból álló zenekar. Komáromi Márton hegedült, Dövényi Gergely brácsázott és játszott egy nem gyakran látható hangszeren, az ütőgardonon, a háromhúrú bőgőn, amelynek megszólalásán, használatán sok múlik ebben a produkcióban. Nagyszerűen játszott Kalász Tamás.
 
Berecz István, aki furulyázott, énekelt és táncolt, fáradhatatlanul munkálkodott a hangulat fokozásán. Többen is voltak, akik nem tudtak ellenállni, s az együttessel énekelték a dalokat. Részben különböző magyar tájak és a szabadságharc zenéit hallhattuk. Nem volt olyan egyszerű „véget vetni a zenének”. Én még javában beszélgettem a csak néha látott ismerősökkel, de a zenekar és Berecz István még ott álltak hangszerrel a kézben körülvéve emberekkel, magyarokkal, akik nem tudtak szabadulni a varázstól: énekeltek.
 
Hálásan köszönjük vendégeink lelkes és nagyszerű szereplését, és nagyon reméljük, hogy máskor is találkozunk Göteborgban.
 
Maróti László
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME