A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

20 éves a göteborgi Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Kör

 
Tisztelt Hölgyeim, Uraim, kedves Barátaim!
 
Nevezetes ünnepre gyűltünk össze ma: nevezetesre, hiszen az ünnepelt ebben az esztendőben lett 20 éves! Ha választott hazánk nyelvén szólnék, akkor úgy fogalmaznék, hogy most lépett át a serdülőkorból a felnőttkorba, ami valóban egy igen fontos fordulat - még egy egyesület életében is. Megragadván az alkalmat, szeretném megosztani veletek néhány személyes élményemet, gondolatomat és elmondani nektek, hogy mit is jelent a Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Kör tagjának lenni, hiszen már maga a név is kötelez! Jelent: felejthetetlen találkozásokat, beszélgetéseket, vitákat; örömök és gondok megosztását a Kárpátmedence és a diaszpóra szellemi óriásaival. Nekik köszönhetően, nemcsak anyanyelvünk kopott meg kevésbé, de elménk is csiszolódott, sőt lelkünk is táplálódott. Hadd említsek néhány ilyen jeles találkozást - költőkkel, írókkal: Tornai József, aki akkor az Írószövetség elnöke volt és aki egyesületünket két ízben is gazdagította előadásával. De itt járt Jókai Anna, néhai Nagy Gáspár, Karinthy Márton, Lezsák Sándor, Szente Imre (ki ne ismerné Kalevala fordítását!),Veress Zoltán, Tóth Károly Antal és még sokan mások. 
 
11jun (7).jpg
Csík Zenekar. Fotó: Bánovits András
 
Az előadóművészek sora bizony hosszú, de ki ne emlékezne néhai Erdős Irma, Huzella Péter és a Kaláka bűvöletére? Mekkora lelki feltöltődést, örömet kaptunk tőlük! Járt ám nálunk a nagy mesemondó, hagyományőrző, népmesegyűjtő Berecz András is, aki éppen ebben az esztendőben kapott Kossuth-díjat, és akinek -megragadván az alkalmat - ezúton szeretnék szívből gratulálni, emlékezve az együtt töltött kedves órákra amikor egy pohár bor mellett skandináv sördalokat fordítottunk magyarra.
 
Együtt búsultunk, szórakoztunk, énekeltünk Tolcsvay Bélával, Bródy Jánossal, a Barozdával - nem folytatom, hiszen ha vakit a teljesség érdekel, böngéssze át a vendégkönyvünket; ígérem, felejthetetlen élményben lesz része! Mint bevezetőmben említettem: a név kötelez , hiszen Művelődési Körnek keresztelni egy egyesületet nagy-nagy feladat. Erre a feladatra a Kőrösi már tipegőkorában megérett! 
Nos, felmerül a kérdés, mi is az az ún. „kőrösi szellem”, mi is az, ami - az anyanyelven kívül - összehoz és összetart bennünket,? Hogyan is jellemezhetném egyesületünket? Nem könnyű feladat, de megpróbálom! Egyesületünk befogadó; én úgy szoktam fogalmazni, hogy a Kőrösi kosarába mindenki belefér. Tagságunk sokszínű mind háttérre, mind foglalkozásra nézve, de az erõs tudásszomj közös, és az érdeklődés skálája széles. Ez –véleményem szerint - komoly összetartó erő, hiszen ha nyílt vagyok a világra, akkor kíváncsi vagyok az általam eddig ismeretlen dolgokra is. 
 
Tehát: a Kőrösi tagsága érdeklődő, nyílt , fontosnak tartja a minőséget és gazdag közös tudással rendelkezik. És talán most térek a lényegre: egyesületünk tagjai bármikor és bármilyen témában hihetetlenül magasszíntű feladatok megoldására képesek: gondolok itt Nobel-estekre, nemzeti ünnepekre, vagy előadásokra vallásról, filozófiáról, irodalomról, fizikáról, vagy éppen utazásokról. Mind megannyi gyöngyszem és mindez: önerőből! Csak emlékezzünk vissza egy tångagärdei évzáróra: hány bogrács rotyogott, énekeltünk, táncoltunk és Maróti Laci reggelig nem fáradt bele a muzsikálásba, vagy a Bárosan szép az élet-re, ahova Jan Stjerna és Victoria kalauzolt és varázsolt el bennünket! 
 
11jun (2).jpg
Nilsson Gyöngyvér. Fotó:
Bánovits András
 
A legszebb és legemlékezetesebb nemzeti ünnepeket számomra Kisch Klára és volt tanítványai nyújtották, nemcsak az igényes előadásmódért, hanem azért is, mert biztosítják a folytonosságot, a jövőt, az ígéretet, hogy a Kőrösi, ha nem is halhatatlan, de még sok-sok esztendeig élni fog. Kitűnőek a kapcsolataink a különböző önkormányzati szervekkel, más nemzetiségűekkel, a svéd kultúrkörökkel. 
Mindez a mindenkori vezetőség és tagság önfeláldozó és lelkes munkájának köszönhetően valósulhatott meg. Megragadom az alkalmat, és midannyiunk nevében köszönetet mondok munkátokért! Köszönjük! 
Babits Mihály gondolatát idézem, amely a Kőrösi szellemiségét és az én hitvallásomat is tükrözi: ”Magyar vagyok: lelkem, érzésem örökséget kapott, melyet nem dobok el: a világot nem szegényíteni kell, hanem gazdagítani. Hogy szolgálhatom az emberiséget, ha meg nem őrzök magamban minden színt, minden kincset, ami az emberiséget gazdagítja? A magyarság színét, a magyarság kincsét! De mily balga volnék, ha ugyanakkor más színt, más kincset el akarnék vetni, vagy meggyengíteni. Én hiszek a testvériségben: a színek együtt adják ki a képet, a hangok együtt adják a koncertet. Nemzet ne a nemzet ellen harcoljon, hanem az ellen, ami minden nemzet nagy veszélye: az elnyomás és rombolás szelleme ellen”.
 
Kedves ifjúság, kedves gyerekek! Most hozzátok fordulok: emlézzetek erre a születésnapra, hiszen ti képviselitek a folytonosságot, a jövőt, a Kőrösi jövőjét. Ha úgy érzitek, hogy érdemes ezeket az értékeket megtartani, amelyeket egy Kőrösi tagság jelent, akkor vegyétek át tőlünk a stafétabotot! Nagy kincs ez, amelyet örökségbe kaptok! 
 
Remélem, még sok-sok születésnapi alkalomra gyűlhettek így egybe. Sok boldog születésnapot kívánok a Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Körnek! Köszönöm a megtisztelő figyelmet! 
 
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME