A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Lundba beköszöntött az ősz, és sok minden beleremegett

A köszönések sorát Boross Kálmán leköszönése nyitotta meg az év elején. A stafétabot még melegen új kézbe kerül, s a már jól bejáródott vezetőséggel folytattuk a munkát. Új tervek, nagy tervek születtek. Elsősorban arra összpontosítottunk, hogy kiszámítható rendszerességgel tudjunk programokat szervezni. Tagságunk összetételét nézve többségünk kisgyermekes családokból áll. Lundban mindig is voltak gyermekfoglalkoztatások, ám úgy éreztük, hogy ezeket rendszeresítenünk kell, valamint bővíteni a kínálatot.

Februárban a már hagyományosnak nevezhető farsangi bohóckodásra jöttünk össze, megközelítőleg harmincan. Régi és új arcok egyaránt jelen voltak. Megállapítottuk, hogy egyetlen előnye van annak, ha ritkán tartunk gyerekfoglalkoztatásokat. Csak az, hogy rácsodálkozhatunk egymás gyerekeire, hogy mekkorát nőttek, mialatt mi, szülők semmit sem változtunk. Mielőtt még ránk köszöntött volna a tavasz, egy fergeteges retrobulival limbóhintóztunk. Megismétlésre érdemes eseménynek bizonyult. Szeretnénk, ha többször jönnénk össze ilyen kötetlen, ám sokat jelentő rongyrázásra.

Márciusban Berecz Pityuék húzták a talpalávalót. Fellépésük után a népes gyereksereg fáradhatatlanul körtáncozott velük, mi szülők ugyanúgy (csak fáradságosan).

Áprilisban a húsvéti lányok mozgatták meg a nagyközönséget - ami szó szerint értendő. A nem-tagok közül is megtalált minket néhány család. Sőt, néhányan még hosszabb autóutat is tettek ezért az élményért. Jó volt együtt, azóta is emlegetjük!

Májusban Lundból is szép számú közönség érkezett Kristianstadba a SMOSZ 40 éves fennállásának tiszteletére rendezett ünnepségre. Büszkék voltunk arra, hogy sok gyerek is részt vett szülei mellett a rendezvényen, és bizony kitartóan, élvezettel ülték végig a terjedelmes és szórakoztató műsort. Több felől érkezett visszajelzés, hogy egy ilyen lélegzetű és jellegű megmozdulásra nagy lenne az érdeklődés.

A nyári szünet után egy hatalmasat robbantott a kirándulócsoport beindítása. Az ősz minden második vasárnapjára szerveztünk környezetismereti kirándulást. Ezt úgy hirdettük, hogy „Kicsiknek, nagyoknak, családoknak és bárkinek”. És így is volt: minden korosztály jól érezte magát. Igaz, többségében kisgyermekes családok csatlakoztak hozzánk. A tarisznyában mindig volt valami finom harapnivaló, melyről a szervezők gondoskodtak: zsíros kenyér, pizzatekercs vagy bográcsos krumplileves (ahhoz nagyobb tarisznyát vittünk).

Nem régen egy tök jó tökfaragó összejövetelre gyűltünk össze. Sok család apraja-nagyja fúrt, faragott, majd a sötétben tökvicsori kiállításra sorakozott fel a sok tök-jó-fej. Nagyot buliztunk a gyerekekkel!

Az év folyamán időközönként szélnek eresztettünk egy-egy meghívót a már bevált tartalommal: „magyar hölgyek kellemesen komolytalan és kellően értelmes főzőtanfolyama”. Meghívóján minden alkalommal más került terítékre: volt mexikói est (igen, igen, mindennel, ami odatartozik), volt rákvacsora (igen, igen, ott is minden, ami odatartozik, benne volt), volt pizzasütés is. Erre több anyuka elhozta a gyermekét, és akkora sikere volt a kis szakácsok körében, hogy azóta beindult egy együtt sütő-főző klub. Bemelegítőnek pogácsasütő akciót szerveztünk. Ehhez nagy konyhát béreltünk, és kicsi-nagy gyúrt velünk. Erre írják a képregények végén, hogy „folyt. köv.”

Majd október végén megkönnyeztük Bicskei István és társulata előadását.

Még nincs vége az évnek, vár ránk a télapóünnepség, a mézeskalács-sütöde és a használt könyvek vására. Mégis úgy tűnik, az 56-os megemlékezés teltházas közönsége képviselte legszebben azt, ami a Lundi Magyar Kultúrfórum. Eljöttek közénk régi alapítók, volt elnökök és aktív tagok; emellett sok új arc volt fellelhető a sorok között - gyarapodtunk; valamint az előadás melletti teremben egy csapat gyerek játszott egy lelkes dadussal, amíg szüleik a műsort nézték.

Ott voltunk: a múlt, a jelen és a jövő. Így szép egy évadot lezárni.

Mészáros Márta, elnök

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME