A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Tavaszi SOMIT özön Hällebergán

Hööööölgyeim és Uraim! Kicsik és nagyok! Sok-sok szeretettel üdvözlünk mindenkit az idei családos táboron!

Nem, ennyire teátrális azért mégsem volt sem a tábornyitó, sem maga a tábor. Színházi előadásban mégis volt részünk. A budapesti Pódium Színpad: Húsvéti készülődés Nyúlanyóval című zenés műsorát egyaránt élvezték kicsik és nagyok. 

Fotó: Kádár Attila

De természetesen nem maradtak el a szabadtéri csapatjátékok, a zenés vetélkedő, a sütés-főzés, tojás- és arcfestés, nemezelés, locsolás, fűben tojáskeresés és (a felnőtteknek is kijáró) esti levezető bulizások sem.

Amíg az „átlagember” a szokásos módon ünnepelte a húsvétot, addig mi, csaknem kilencvenen, kicsik és nagyok, a SOMIT szervezésében, Hälleberga berkeiben szórakoztuk, mulattuk, játszottuk, dolgoztuk végig a hosszú hétvégét.

Csakúgy mint a programok, az időjárás is meglehetősen változatosra sikerült. De úgy tűnt, hogy nem nagyon zavartatták magukat a táborlakók. 

Péntek délutántól vasárnap délutánig lelkes apukák és anyukák sürögtek-forogtak a konyhában, ebédlőben, és nem utolsó sorban a takarító felszerelést tároló helységben. Gyerekzsivajból sem volt hiány kora reggeltől késő estig. Mindenki talált  magának játszótársat, beszélgetőpartnert vagy elfoglaltságot. Még (a többnyire mindig unatkozó) tinédzserek is feltalálták magukat. A fiúk erőfitogtatásként, vagy egyszerűen, mert csak fáztak, pár óra alatt elhordták a focipálya közepén tornyosuló két kavicsrakást.

Fotók: Szász Pál

Fotó: Kádár Attila

De mert minden jónak vége lesz egyszer, a családos tábor is bezárta kapuit. Hälleberga elcsendesült... egy időre.

Csaknem egy hónappal később újra felkapcsoltuk a biztosítékokat (naponta többször is) Ezúttal viszont a „dinoszauruszok” lepték el a terepet. 

A félreértések elkerülése végett: eme kifejezés a tisztújító közgyűlésen hangzott el. Merthogy tavaszi táborunk fő eseménye a tisztújítás volt. A „munka ünnepét” a táborlakók többsége „kemény munkával” töltötte, egy maratoni közgyűlés leple alatt. 

Fotó: Bitay Zsolt

Nehéz lenne néhány mondatban összefoglalni a gyűlés tartalmát. A kötelező napirendi pontok betartására „szigorúan” vigyázva hallgattunk elnöki és pénztári beszámolót, hozzászólásokat, véleményeket vitattunk, jegyzőkönyveltünk és mindezek mellett szavaztunk (nyíltan és titkosan). 

A régi vezetőség két éves mandátuma lejártával, új vezetőséget választott a közgyűlés. Voltak, akik maradtak, voltak, akik családi, vagy ezer más fontos dologra hivatkozva, megköszönték az eddigi bizalmat.

Az új vezetőség listáját a somit.net (a SOMIT hivatalos oldala) nézhetik meg az arra kíváncsiak.

Természetesen nem csak gyűlésből állt a tavaszi tábor. Szokásokhoz híven voltak: játékok, vetélkedők, tábortűz, buli... és az elmaradhatatlan eső. 

 

Fotók: Bitay Zsolt

És ezzel még nincs vége. Hamarosan sor kerül nyári táborunkra (részletekért lásd somit.net).

Örsi Klára 

 

SOMIT elégia

Igazából soha nem fog kiderülni, hogyan kerültem ide, erre a vidékre. Arra sem emlékszem pontosan, hogy mikor kezdtek építkezni közelemben az emberek. Azóta sok nyár eltelt már, és sok őszi vihar tépte ágaimat csípős novemberi éjjeleken. Sokféle ember megfordult már lombom árnyékában az idők folyamán, láttam már nagyokat és kicsiket, láttam már párokat és egyedül bolyongó vándorokat. Nem is olyan régen újfajta emberek bukkantak fel az öreg udvaron. Más nyelvet beszélnek, mint amit eddig hallottam, és számomra érthetetlen okokból évente többször is megjelennek. Jönnek fiatalok, apró gyerekek és felnőttek. Vannak, akik esőben-hóban kijönnek a közelembe, égő pálcikákkal a szájukban, és jókedvűen eregetik az apró füstfelhőket az ég felé. Vannak olyanok is, akik nagyobb tüzet raknak az udvaron, és azt körbeülve, érdekes hangokat hallatva melegednek, miközben lassan lenyugszik a nap. Aztán, ugyanolyan hirtelen, mint ahogy megjelentek, pár sötétség után eltűnnek megint, és ismét csendben és magányosan hallgatom a társaim üzeneteit a szélben. Az igazat megvallva, hiányoznak nekem, amikor nincsenek itt. Hiányzik a nyüzsgés, a jókedv, a nevetés. Hiányoznak a rohangáló kis emberkék, és hiányzik a füstölő emberek beszélgetése. Új reggel pirkad az öreg udvaron. Ma szép idő lesz, remélem... Várom, hogy újra eljöjjön, és megossza velem pár napra az udvart ez a jókedvű csapat. Még akkor is, ha semmit nem értek idegen nyelvükből.

Bálint Levente

 
 
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME