A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Búcsúzunk Vánky Farkastól

Dr. Vánky Farkas ortopéd szakorvos, daganatkutató (Székelyudvarhely, 1931. július 3. – Stockholm, 2020. február 7.)

Középiskoláit Székelyudvarhelyen végezte, iskolájának a későbbi években is hűséges támogatója maradt. Kitűnő eredménnyel érettségizett, a marosvásárhelyi orvosi egyetemet is érdemdiplomával végezte 1957-ben.

Körorvosként dolgozott öt évig Kányádon, Udvarhely megyében, ahol a falu közösségével együtt nagy lelkesedéssel építette a korszerű beteggondozót. Versenyvizsgával került Marosvásárhelyre, ahol az Ortopéd-sebészeti klinikán szakorvosként dolgozott 1969-ig.

Családjával Magyarországra szeretett volna kitelepedni, de kérését nyílt levélben utasította el a magyar állam. Ezután természetesen ellenséggé vált a román hatóságok szemében. Sikerült útlevéllel, 3 hónapos vízummal Svédországba utaznia. Itt megvalósíthatta régi álmát, hogy daganatkutatással foglalkozzék, ezen belül a daganatok elleni sejtes immunitással. A Karolinska Intézet Tumorbiológiai osztályán dolgozott 1969–1997-ig. 1978-ban docensi fokozatot nyert el.

A svédországi magyar protestáns gyülekezetek főgondnoka volt két évtizeden keresztül.

A stockholmi magyar élet kitartó támogatója volt mindvégig. Minden magyar ügyet felkarolt. Feleségével, Anikóval együtt, számtalan erdélyi és magyarországi előadót hívott meg és látott vendégül otthonában. Segítette, munkához juttatta az erdélyi menekülteket. A rendszerváltoztatás után a kórházi segélyszállítmányok megszervezésében vett részt.

A svédországi magyar cserkészmozgalomban – gyerekeivel, Eszterrel, Farkassal, Péterrel és feleségével – évekig hűséges munkatárs, kirándulások, csónaktúrák szervezője. Az Önképzőkört feleségével együtt indították el, az Önképzőkör táborainak egyik alapembere volt. Tagja és támogatója volt a Magyar Ház Közösségnek, a Katolikus Körnek és az azóta megszűnt Tömörülésnek és EKE-nek. A SMOSZ felkérésére évekig az Etikai Bizottság összehívója volt.

 

Szerette és ismerte az erdélyi vidékeket, a magyar népművészetet, a népzenét, néptáncot és a magyar irodalmat. Az unokái mindig emlékezni fognak arra, hogy az énekes madarak a nagytata kezére szálltak csipegetni. Barátai a szép virágait csodálták, amivel háza tele volt. Betegei hálával gondolnak a segítő-gyógyító kézre.

dr. Vánky Farkas emlékét nagy tisztelettel és szeretettel őrizzük.

 

(Virág helyett támogassuk – mint ahogy ö is tette – a rászoruló árva gyermekeket. Lencse Tibor Baráti Társaság Pg:680902-4)

 

Szentkirályi Csaga

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2025. március 10.
Kedves Híradó Olvasók! A tavaly márciusi Híradóban búcsúztam el Tóth Ildikótól – hihetetlenül gyorsan lepergett ez az egy év. Sajnos a mostani szám is több nekrológot rejt magában: az egyik Lázár Oszkárra, a Híradó egykori főszerkesztőjére, a másik pedig Dr.…
Tovább
David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

Könyvespolc 2025. március 11.
Ég veled, Mester! – ezekkel a szavakkal búcsúztunk David Lynchtől, attól az alkotótól, aki nem csupán filmeket készített, hanem kapukat nyitott egy másik valóságba. Egy olyan művésztől, aki képeivel és hangjaival arra tanított, hogy a fény és a sötétség ugyanabból…
Tovább
A kő szeretete – 2. rész

A kő szeretete – 2. rész

Képzőművészet 2025. március 11.
Látogatás Tilajcsik Roland svédországi szobrászművész szabadtéri műtermében Az alábbiakban a kétrészes, Tilajcsik Roland szobrászművésszel 2024. április 8-án készült interjúsorozat második része olvasható. Az első rész a Híradó 2024. decemberi számának 22–25. oldalán, illetve a lap weboldalán érhető el. Kérdező: Csikós…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME