A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Búcsúzunk Kádár Attilától

Kádár Attila 1969. február 3-án, Szatmárnémetiben született, Mária és Ferenc, tanár szülők elsőszülött gyermekeként. 1971 augusztusában testvére, Zoltán megszületésével lett teljes a család. Kisgyermekként családjával három évet Afrikában élt, ahol szülei tanítottak. Az iskola első három osztályát itt járta, ezt követően a szatmári általános iskolában folytatta tanulmányait.  1983–1987 között a szatmári Kölcsey Ferenc Gimnáziumban tanult, ahol osztálytársai szeretettel vették körül, és sok barátra tett szert. A középiskola befejeztével Lippán volt katona. 

A katonaság után Temesváron kezdte el a főiskolát, de mivel a szülei időközben Svédországban telepedtek le, 1990 januárjában testvérével követte őket és családegyesítéssel került Hyltebrukbe.  
A felsőfokú tanulmányait pár év nyelvtanulás után, a Lundi Műszaki Főiskolán végezte, majd ezt követően a malmői Novotek cégnél kezdett dolgozni mérnökként. Ragaszkodását jellemzi, hogy haláláig ugyanennél a cégnél dolgozott. Ez idő alatt kollégáival szoros kapcsolat alakult ki, akik szerették és tisztelték.   
2007-ben házasságot kötött Dórával, és két évre rá megszületett első fiuk,
Dávid, majd 2011-ben második fiuk, Erik születésével újabb taggal bővült a család. Házassága nem sokkal ezután felbomlott, de gyermekei mindig a legfontosabbak maradtak számára.
Attila a svédországi letelepedését követően nem sokkal kapcsolódott a magyar közösségekhez, és azoknak végig hűséges tagja maradt. A Svédországi Magyar Ifjak Társaságához (SOMIT) 1994 nyarán, közvetlenül az ifjúsági szervezet megalakulása után csatlakozott. A szervezetet 1996-tól alelnökként, 1998-tól 2007-ig elnökként vezette, majd néhány év szünet után 2013-ban ismét elnökké választották, amely feladatot élete végéig lelkesedéssel látta el.
Ez a közösség 30 év alatt több közeli barátot adott számára, de itt ismerkedett meg Barbarával is, aki élete utolsó pillanatáig mellette állt és mindenben támogatta.
A magyar szervezetekben való munkájának elismeréseként 2015-ben beválasztották a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének vezetőségébe, ahol mindvégig lelkiismeretesen tevékenykedett. A Hälleberga Tábortanya gondnokságában odaadással és szeretettel vett részt a feladatok koordinálásában, de számos alkalommal kétkezi munkával is hozzájárult a ház fejlesztéséhez.
Távozásával egy kivételes személlyel lett szegényebb a svédországi magyar közösség. Attila szakértelmével, alaposságával, a svédországi magyarság érdekeinek szem előtt tartásával erősítette a közösséget.
Személyében a SMOSZ és a SOMIT sokak által szeretett, áldozatos munkájáról jól ismert tagot és barátot búcsúztat, aki az egész közösségnek hiányozni fog.

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2025. március 10.
Kedves Híradó Olvasók! A tavaly márciusi Híradóban búcsúztam el Tóth Ildikótól – hihetetlenül gyorsan lepergett ez az egy év. Sajnos a mostani szám is több nekrológot rejt magában: az egyik Lázár Oszkárra, a Híradó egykori főszerkesztőjére, a másik pedig Dr.…
Tovább
David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

Könyvespolc 2025. március 11.
Ég veled, Mester! – ezekkel a szavakkal búcsúztunk David Lynchtől, attól az alkotótól, aki nem csupán filmeket készített, hanem kapukat nyitott egy másik valóságba. Egy olyan művésztől, aki képeivel és hangjaival arra tanított, hogy a fény és a sötétség ugyanabból…
Tovább
A kő szeretete – 2. rész

A kő szeretete – 2. rész

Képzőművészet 2025. március 11.
Látogatás Tilajcsik Roland svédországi szobrászművész szabadtéri műtermében Az alábbiakban a kétrészes, Tilajcsik Roland szobrászművésszel 2024. április 8-án készült interjúsorozat második része olvasható. Az első rész a Híradó 2024. decemberi számának 22–25. oldalán, illetve a lap weboldalán érhető el. Kérdező: Csikós…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME