A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Gyógyítás

Szinte kibírhatatlan volt a nyári hőség. Nagymama, nagytata pihegett, törölgették a homlokukat, az unokák, Oszkár és Tünde sem vágyott a napra. Jó volt bent ülni a lakásban. Még a strandra sem akarózott elmenni. Főút mellett laktak, eléggé nagy volt az autóforgalom zaja, de ez nem zavarta őket különösebben, megszokták már. Ami zavaró volt, az a szokatlanul sok mentőautó-vijjogás.

 

 

-         Mama, miért jár most ennyi mentőautó?- kérdezték nagymamát.

-         Lehet, baleset volt valahol. Ilyen melegben nem is csoda, ha figyelmetlenebbek az emberek - mondta nagymama.

-         De hát ilyen sokan figyelmetlenek? –kérdezte Oszkár elgondolkodva, majd azt kérdezte:

-         Egy mentőautóba hány embert tesznek?

-         Gondolom egyet.

-         Akkor ez már a tízedik. Számoltam. Ennyi ember balesetezett itt, a mi utcánkban?

-         Nem biztos – mondta nagymama – tudjátok, ebben az utcában van a szívgyógyászat és a baleseti sebészet is. Lehet, oda jönnek a mentők. Sőt, egészen biztosan így van. Ez megmagyarázza a sok vijjogást, szirénázást. Sietnek, hogy minél hamarabb orvos elé kerüljenek a betegek.

 

 

A két gyerek kíváncsi lett arra, hogy mit jelent az, hogy Szívgyógyászat, meg a Baleseti Sebészet. Erre már nagytata is letette a könyvét, amit olvasott, és lelkesen magyarázni kezdett a gyerekeknek. A sok érdeklődő kérdésre kapott szakszerű válaszok után lassan megértették, hogy miért nem jó a gyerekeknek és az idősebbeknek, betegeknek a nagy meleg, hogy miért kell sok folyadékot inni ilyenkor. Arra is fény derült, hogy miért jó, hogy van szívgyógyászat, milyen sok embert meg tudnak menteni manapság. Nagytata érdekesen mesélt, sok mindent tudott, sok barátja, rokona dolgozott orvosként. Nagymama meg arról tudott beszélni, milyen érzés betegként a kórházban tartózkodni. A baleseti klinikáról Tünde tudott mesélni, jól emlékezett arra, mikor gipszbe tették a karját, mert eltört a csuklója.

Szerencsére a gyerekek egy idő után kifogytak a kérdésekből, mert a nagyszülőknek is elapadtak az orvosi ismereteik. Oszkár gondolkodott egy kicsit, majd azt mondta:

-         Mama, kérek pappírt és ceruzát! Operálni fogok!

-         Én is! Én is! – kiabálta Tünde.

-         Jó, - egyezett bele Oszkár – de te először csak a segédem lehetsz. Te fogod törölgetni a sebről a vért.

 

 

Mivel az operációhoz tisztaság és steril környezet kell, Oszkár kezet mosott, utasított húgát, hogy ugyanúgy tegyen ő is. Letörölték az asztalt, kiraktak két operációs lapnak kinevezett tányéralátétet. Tünde fürdősapkája és fürdőnadrágja jó szolgálatot tett steril sapkaként, arc - maszknak megfelelt egy-egy napszemüveg. Nagymama arctörlője steril vattacsomóvá változott. Mivel az operáció nagyon veszélyes és komoly dolog, a műtétet szigorúan összehúzott szemmel és összeszorított szájjal végezték. Oszkár lerajzolta az embert. Kikészítette az operációs műszereket. Az első műtét sima baleseti ellátás volt. Nem volt törés, csak horzsolt sebet kellett bekötözni. A második műtét már sokkal veszélyesebb volt, hiszen szívcserét hajtottak végre. Itt már sűrűn akadt Tündének is dolga. A sebet sűrűn le kellett törülgesse. Mikor vége volt a műtétnek jöttek rá, hogy ez egy igazán érdekes eset volt, hiszen a betegnek nem baloldalon, hanem a jobbján volt a szíve. Ennyi fáradozás után Oszkár már csak arra ügyelt, hogy Tünde is szakszerűen végezze a hasműtéttel, komplikált kar és lábtöréssel behozott beteg gyógyítását. Elégedetten állapította meg, hogy Tünde jó tanítvány, és az ő betege sokkal udvariasabb volt, mert meg is köszönte a gyógyítást.

Tóth Ildikó

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME