A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Gabika és a gyöngybagoly

Gabika ébredezett. Még nem nyitotta ki a szemeit, várt egy kicsit. Nagyon szép álma volt, azt álmodta, nagyszüleinél van. Ezért nem akarta kinyitni még a szemeit. Tudta, hogy álmodik, hiszen nagymamáéknál mindig gyerekkacagásra, – vagy sírásra, beszélgetésre ébredt. Unokatestvérei tesznek arról, hogy soha ne kezdődjön unalmasan a nap. De most csend van. Csak az ajtó nyílik halkan és, mintha folytatódna az álma, nagymama hangját hallja:
– Jó reggelt, te világ lustája, talán ebédet akarsz reggelizni? Ideje volna fölkelni már!
Gabika erre a kedves hangra azon nyomban felült, mint egy kis „keljfeljancsi”, és boldogan kiáltotta:
– Nagymama, azt álmodtam, hogy itt vagyok nálatok! Milyen jó, hogy igaziból is itt vagyok!  
Gabikát nem kellett sokat bíztatni, felkelt, megmosakodott, felöltözött, mint az egy ügyes elsőosztályoshoz illik. – Igenis, elsőosztályos! –morfondírozott Gabika. Joggal, hiszen néhány napja szép ünnepséggel befejezte az óvodát, ahova eddig tartozott. Azért van ő itt egyedül a nagyszüleinél, mert iskolás unokatestvérei később kapják ki a vakációt. Gabika egyáltalán nem bánta, hogy egy ideig csak nagymama és nagytata lesz a társasága. – Legalább nem bosszant és nem is ijesztget senki – gondolta. 
Reggeli után körül nézett, mihez is kezdjen magával, mit játszódjon. Elhozta az autóit, de a konyhában nem tologathatta, mert nagymama nem szerette, ha főzés közben kerülgetnie kell őket. 
– Játsszál az udvaron – mondta nagymama. 
– Ott nem lehet autózni, göröngyös és füves az egész udvar.
– Hát akkor a tornácon –az csak megfelel ezeknek a kényes autócsodáknak? – kérdezte évődve nagymama.
A tornác simaságára senkinek nem lehetett panasza. Gabikának sem. Neki inkább az volt a baja, hogy rájött, akármennyire is vágyott arra, hogy „egyedül legyen unoka”, most, mikor ez a vágya végre teljesült, nem örvendett neki. Vonakodva ugyan, de beismerte, hogy jobb akkor, mikor az unokatestvérei is ott vannak. Így egyedül csak ténfereg az udvaron, a tornácon sem szeret tartózkodni, mert az iszonyatosan nagy és üres.
– Nagymama, segíthetek valamit? – kérdezte végül az unatkozó Gabika.
 – Hát persze! Alig vártam már, hogy megkérdezzed – mondta nagymama. –Szaladj le a kamrába és hozzál fel néhány szem krumplit.  
 
Gabikát váratlanul érte nagymama válasza. Segíteni akart ő, komolyan segíteni, na de arra, hogy nagymama leküldi őt a kamrába, ahol az unokatestvérei szerint szellemek és vámpírok tanyáznak, igazán nem gondolt. Már majdnem visszautasította nagymama kérését, mikor eszébe jutott, hogy itt van a nagyszerű alkalom, hogy próbára tegye a bátorságát. Szóval, ha őszintén meggondolja, ez alkalomnak alkalom, de nem éppen nagyszerű! Vette a kicsi kosarat és leballagott a zöldséges kamarába. Ez az ablaktalan kis helység a pincefolyosóról nyílt és a legragyogóbb napsütésben is félhomály uralkodott benne. Megnyugtató volt, hogy a kamra ajtaja nem volt teljesen becsukva. Gabika óvatosan nyitotta tágra, s ahogy nagytata tanította, várt egy kicsit, míg a szeme hozzászokik a sötétséghez, akkor belépett. Körülnézett, a krumplisládára nem volt nehéz rálelni, ott állt az ajtóhoz közel. Gabika odahajolt a ládához, bele is nyúlt, mikor egyszerre csak az az érzése támadt, hogy valaki nézi őt. 
– Á, nincs is itt senki, – gondolta, és igazán csak azért nézett körül, hogy megnyugtassa magát, s akkor egyszerre csak horkolás hallott a sarok felől! Mikor hirtelen odanézett, szembe találkozott egy óriással! Igaz, csak az óriás szemét látta, de Gabikának ennyi is elég volt ahhoz, hogy halálra rémüljön. Lecsapta a kosarat, és mint akit üldöznek rohant a konyhába:
– Nagymama, nagymama, a kamrában egy óriás van! – lihegte rémülten
– Óriás? A kamrában? –nagymama hangja egyáltalán nem volt izgatott.
– Igen, igen, igen –bizonygatta Gabika – láttam a szemét és… és horkolt is!
– Nahát, erre én nagyon kíváncsi vagyok. Mit keres az én zöldséges kamrámban egy horkoló óriás? Gyere kincsem, nézzük meg.
Azt azért nem lehetett Gabikára fogni, hogy nagy kedve lett volna az ellenőrzéshez, de nagymama fogta a kezét és kedvesen magyarázta:
– Ne félj semmit, amíg engem látsz! Én téged nem engedlek bántani, inkább feláldozom a seprűmet és kiebrudalom vele azt a horkoló óriást!
 
És nagymama tényleg elővette a cirokseprűt, no meg egy elemlámpát, s így, óriáselüldözéshez kellőképpen felszerelkezve mentek le a kamrába. Mielőtt kinyitották volna az ajtót, nagymama megkérdezte, pontosan hol látta az óriást. Gabika megmagyarázta, nagymama óvatosan kinyitotta az ajtót és az elemlámpával a jelzett sarokba világított. Gabikának úgy dobogott a szíve, hogy majd kiugrott a helyéről, mert a sarokban úgy, ahogyan az imént látta, ott volt a két óriásszem. Ijedtében jó szorosan lehunyta a szemét és várta, hogy nagymama helyette is visítson.
– Nem óriás ez, Gabikám! Csak a szeme az, máskülönben ez egy helyes kis madár, egy gyöngybagoly! Egy gyöngybagoly-gyerek! Nézd milyen kedves szív alakú az arca! – magyarázta nagymama.
– De horkolt! – bizonygatta Gabika, a biztonság kedvéért még mindig csukott szemmel.
– Persze, hogy horkolt, ki tudja, mikor eshetett be ide, éhes az istenadta, s a gyöngybaglyok ilyen horkolás-szerű hanggal értesítik szüleiket arról, hogy éhesek.
 
 
Nagymama óvatosan közeledett a szép rózsaszín csőrű, megriadt madárhoz, de mikor kinyújtotta utána a kezét, a madár hanyatt dobta magát és védekezően emelte fel hosszú karmos lábait, megmutatva habfehér has-tollait.  
– No-no, hiszen nem akarunk bántani, csak vissza akarunk vinni a szüleidhez – nyugtatta nagymama a madarat. Mikor végül óvatosan megfogta, odanyújtotta Gabikának, hogy ismerkedjenek meg alaposan egymással. 
– Fiatalka ez még, de a pehelytollazatát már elhullatta. Nézd, milyen szép mintázata van a hátán és a szárnyain lévő tollaknak. Mint egy-egy gyöngysor. Itt lakik ez a buta a szomszédék padlásán, esténként gyakran hallottam a mamabagoly pergő rikoltását. Ez egy kalandvágyó bagolygyerek lehet, bizonyára egeret akart megfogni, mikor beesett a kamránk szellőzőjén. 
 
Gabika nagyon szívesen megtartotta volna a mutatós madarat, de nagymama lebeszélte róla. Megmagyarázta, hogy ez egy nagyon-nagyon hasznos vadmadár. Mint szinte minden bagoly, éjszakai életet él. Az ember által megművelt földek jó vadászterületet jelentenek számára, előszeretettel fogyasztja a kártékony rágcsálókat. Fogságban nem érzi jól magát, mint ahogyan a gazdáját sem tenné boldoggá, ha napjait játszás helyett egérvadászattal kellene töltenie, hogy a bagolygyerek étvágyát kielégítse. 
Gabika végül igazat adott nagymamának, és estefelé, mielőtt még a bagolyszülők útra keltek volna, óvatosan visszacsempészték a világlátott bagolygyereket a padlásra. Gabika suttogva búcsúzott el tőle:
– Vigyázz magadra Gyöngybagoly! Kerüld el a nagymama házát, mert ha megjönnek az unokatestvéreim, nem biztos, hogy ilyen szerencsésen szabadulsz!
Elmesélte: Tóth Ildikó néni
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME