A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Ismerkedj és szórakozz tánccal, zenével fűszerezve!

Kárpát-medencei néptánctáborok

Sziasztok! Szeretnénk felhívni a figyelmeteket arra a csodás kincsre, ami a magyarországi és az erdélyi nyári népzenei és tánctáborokban vár Rátok! Ha jön a szünidő, a lehető legjobb elfoglaltság és a legcsodálatosabb élmény elmenni ezekbe a táborokba, mert gyönyörű tájakon, szeretetteljes és rendkívül hangulatos falusi környezetben, sok-sok új barátra szert téve tölthettek el napokat, vagy akár heteket is egyik táborból a másikba utazva. Nem számít, ha még soha nem néptáncoltatok, vagy népzenéltetek, minden táborban van kezdő tánctanfolyam, és sok helyen még hangszert is el lehet kezdeni tanulni. A táborok szinte minden esetben kirándulásokat és egyéb játékos-csoportos tevékenységeket is tartogatnak számotokra. Rajta, használjátok ki, hogy szabadok vagytok a szünidőben és induljatok a Kárpát-medence forró nyarába egy-egy népzenei- és néptánc táborba!

Kalotaszegi néptánctábor

Nézzétek, micsoda kínálat van! Kiemelünk néhányat az óriási választékból:

Szászcsávási Tánctábor (Szászcsávás, Románia, június 25-30.) Öt napos tánctábor Csáváson a csávási fiatal zenészekkel. Napi 4 óra tánctanítás (Mezei Calin és Mezei Tincuta) illetve zeneoktatás (Csányi Sándor). Esténként táncház adatközlőkkel. A táncházban muzsikálnak: Csányi Sándor, Mezei Sanyika, Mezei Alin, Mezei Calin és Mezei Tincuta. A helyek korlátozottak, jelentkezés sorrendjében tudják befogadni az érdeklődőket.

Györgyfalvi Népzene és Néptánc Tábor (Györgyfalva, Románia, július 15-22.) Programpontok: néptáncoktatás, népdaloktatás, népzeneoktatás (igény szerint), kézműves foglalkozás (gyerekek számára), hagyományos hajfonási tehnika oktatás (pikás hajfonás), múzeumlátogatás, túrázás (Gömbkövek nyomában, Natúr-vellnesz), esti táncházak és a szombat esti gálaműsor. 

Méta Tábor(Karád, Magyarország, június 30-július 8.)

Zsibai Néptánctábor(Szilágycseh, Románia, június 30- július 6.)

A táborban lehetőség van: néptánc-, népi ének-, népzene-, színjátszás-, szabadidőben pedig népi kézműves foglalkozásokon való részvételre. Minden este élő zenés táncház a szilágynagyfalusi zenekarral és a Flaska bandával.

Garai Népművészeti Tábor(Gara, Magyarország, június 25-29.)

Kárpátaljai népzenei, néptánc és kézműves tábor  (Tiszapéterfalva, Ukrajna. július 6- július 14.)

A délelőtti, délutáni oktatások mellett remek lehetőségek adódnak a szabadidő eltöltésére. A tábor mellett folyik a Tisza, horgászatra és fürdésre csábítva az ifjúságot. A sportosabbak, teniszezhetnek, focizhatnak, kirándulhatnak. Esténként táncház, közös muzsikálás, éneklés biztosítja a jó hangulatot. 

Székelyföldi Tánctábor(Felsősófalva, Románia, július 16-22.)

Kommandói Cigányfolklór Tábor(Kommandó, Románia, július 22-29.)

Gyimesi Tánctábor(Gyimesközéplok, Románia, július 22-28.) Esténként táncház adatközlők fellépésével (a gyimesi, felcsíki és moldvai táncokon kívül igények szerint más erdélyi táncokkal); minden táncház serketánccal (gyermektánccal) kezdődik. Táncház után kocsmai buli a Csillag Panzió alagsorában.

Állandó kézműves műhely: bundahímzés, csipkehorgolás, nemezelés, fonáján varrottas, karmantyúfán szövés, kötélfonás, ostorfonás, bútorfestés (igények szerint szövés)
neves szakemberek tartanak néprajzi és más, a magyarság történetével, kultúrájával, szellemiségével kapcsolatos előadásokat.

Téka Népművészeti Tábor(Nagykálló-Harangod, Magyarország, július 22-29.)

Kalotaszegi Népzene- és Néptánctábor(Kalotaszentkirály, Románia, július 29- aug. 5.)

Kalotaszegi néptáncegyüttes

Csűrdöngölő Néptánctábor(Beregszász, Ukrajna, július 26-28.)

Moldvai Tánctábor(Lábnyik, Románia, július 30-augusztus 5.)

Danubiás Népzenei és Néptánc Tábor(Dunafalva, Magyarország, július 8-15.)

Oroszhegyi Kézműves és Néptánc Tábor(Oroszhegy, Románia, július 8-13.)

Zabolai népzene és néptánctábor(Zabola, Románia, július 30- augusztus 4.)

Vajdaszentiványi Nemzetközi Népzene- és Néptánctáboraugusztus 5-11.  

Nemzetközi Mezőségi Népzene és Néptánc Tábor(Válaszút, aug 5-12.) A tábor a mezőségi táncok, népdalok, a mezőségi muzsika iránt érdeklődők számára nyújt tanulási, továbbfejlődési lehetőséget. A táborozók napi nyolc órás képzésben részesülnek: kezdő, középhaladó, haladó csoportokban tanulnak táncokat, hangszeres (hegedű, brácsa, nagybőgő) népzenét. Naponta különböző mezőségi falvakból érkeznek meghívott adatközlők.

Széki Napok(Szék, Románia, augusztus 13-19.)

Pálpataki Néptánctábor(Pálpataka, Románia, augusztus 13-19.)

Mezőkeszüi Néptánctábor(Mezőkeszü, Románia, augusztus 13-18.)

 

Figyelem! A kínálat ennél is bővebb, és érdemes ellátogatni további információért a https://folkradio.hu/naptar/nyari_taborok-ra.

Forrás: https://folkradio.hu/naptar/nyari_taborok

Összeállította: Zsuppán Klaudia

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2025. március 10.
Kedves Híradó Olvasók! A tavaly márciusi Híradóban búcsúztam el Tóth Ildikótól – hihetetlenül gyorsan lepergett ez az egy év. Sajnos a mostani szám is több nekrológot rejt magában: az egyik Lázár Oszkárra, a Híradó egykori főszerkesztőjére, a másik pedig Dr.…
Tovább
David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

Könyvespolc 2025. március 11.
Ég veled, Mester! – ezekkel a szavakkal búcsúztunk David Lynchtől, attól az alkotótól, aki nem csupán filmeket készített, hanem kapukat nyitott egy másik valóságba. Egy olyan művésztől, aki képeivel és hangjaival arra tanított, hogy a fény és a sötétség ugyanabból…
Tovább
A kő szeretete – 2. rész

A kő szeretete – 2. rész

Képzőművészet 2025. március 11.
Látogatás Tilajcsik Roland svédországi szobrászművész szabadtéri műtermében Az alábbiakban a kétrészes, Tilajcsik Roland szobrászművésszel 2024. április 8-án készült interjúsorozat második része olvasható. Az első rész a Híradó 2024. decemberi számának 22–25. oldalán, illetve a lap weboldalán érhető el. Kérdező: Csikós…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME