A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Ariadné nyomában

01Piliscsév határában

Piliscsév határában

 

Piliscsév Komárom–Esztergom vármegye keleti határán található, a lakosság 45,3 százalékát szlovák nemzetiségű lakosság teszi ki. Ha földrajzi elhelyezkedését nézzük, a Dorogi-medence keleti csücskében, a Pilis hegység nyugati lábánál, egy három oldalról hegyekkel körülvett völgyben fekszik. Először idén májusban túráztam erre egyedül, másodjára pedig novemberben tértem vissza, amikor is ketten vágtunk neki a kissé módosított útvonalnak. A májusi túra élményei adják írásom vezérfonalát.

 

02INRI

INRI

Az Árpád hídtól elbuszoztam Leányvárig, ahonnan átszállással egy másik busz vitt Piliscsévre. Annak ellenére, hogy összességében csak 35 kilométert tettem meg, bő 1 óráig tartott az út tömegközlekedéssel. Persze az ember ezt is belekalkulálja, mikor megtervezi a túrát. A helyi Hősök tere melletti buszmegállóból indultam. Alig néhány méter után szembejött egy idősebb nő, köszöntem neki, ő pedig onnantól kezdve megállíthatatlan szófolyamként követett párszáz méteren keresztül. Többek között megtudhattam tőle, hogy az a farm, amely mellett elhaladtunk, egy Ausztriából (vagy Svájcból?) rég ideköltözött férfi tulajdona. Kecskék legelésztek a domboldalon – májusban és novemberben is. Aztán egy út menti feszület közelében lecsatlakozott bőbeszédű útitársam, jó utat kívánva. Végre egyedül, csendben folytathattam tovább. Az Öreghegyi dűlő a takaros Pincefalu mellett visz, ahol olyan találó nevű utcácskák kanyarognak, mint a Borvirág utca. Végre beérek az erdőbe, ahol éppen nyílik a gyöngyvirág. A piros háromszög jelzés keskeny ösvényeit követve eljutok addig a sziklaperemig, ahonnan szép kilátás nyílik az általam eddig megtett útra – a nemrég még lentről látott kettős kereszt most ott áll mellettem életnagyságban, rajta a felirat: „INRI Iesus Hominum Salvator”. A Pilis a szívemhez olyan közelálló májusi zöldben fürdik. Talán az is közrejátszik abban, hogy az év egyik legszebb szakának tartom ezt a hónapot, hogy ekkor születtem.

 

03Legény barlang

Legény-barlang


Igazából azért is választottam ezt a túrát, mert több látványos barlangot ígér. Meg is érkezett az első: a Csévi-barlang, amolyan bevezetőnek szánt állomás, így utólag értékelve. Picike, de azért bele lehet menni, és igazán hatásos onnan kinézve a sziklaüreg szájában burjánzó természet.

Továbbhaladva egy, akár éjszakázására is alkalmas pihenőhelyet találok: van itt több pad asztalokkal, egy erdei WC, sőt egy fedett menedék is, „deszkapriccsekkel”. Itt csörgedezik az Eszperantó-forrás, viszont vize szörnyen vasízű, mivel egy ősrégi nyomóskút szolgáltatja a hidratálásra kevésbé alkalmas folyadékot. Tehát egy forró nyári nap itt pórul járhatunk, ha a térkép alapján arra gondolnánk, hogy feltankolhatunk az ízletes forrásvízből. A sárga kör turistajelzés visz bele a sárga sáv jelzésű útvonalba. A sárga kör útvonalát súlyos erdei járművek szántották fel, így kissé nehézkesebb a haladás, a szerencsém annyi, hogy a napos időben sokat szikkadt már a talaj.

 

04Klastrompuszta

Klastrompuszta

 

Kevésbé volt szerencsénk a novemberi túránkon ezen a szakaszon, igaz, ekkor nem a sárga kört, hanem a piros sáv jelzésű utat választottuk. Egy idő után sártengerben gázoltunk, kénytelenek voltunk a sűrű aljnövényzetben haladni az út menti erdőben – az utóbbi időben fokozódó fakitermelés megkeseríti a természetjáró életét. Mindenekelőtt azzal, hogy egyre fogy az erdő, és persze a vendégmarasztaló sár sem valami kellemes élmény. Az ilyen szakaszokon igazán vezethetne másfelé a turistaút… Viszont vigasztalásul a novemberi erdő, és a szokatlanul enyhe ősz rengeteg nagy őzlábgombával ajándékozott meg minket.

 

06Útjelző

Útjelző

 

Nos, vissza a májusba! Elérkeztem hát a Csévi-szirtek barlangjaihoz, ahol ezt olvashatjuk az információs táblán: „A Csévi-szirtek alatt elhelyezkedő hét bejáratú Ariadne-barlangrendszer Magyarország harmadik leghosszabb barlangja. Igazi térbeli labirintus, ahol szűk szorítók, mélybe vezető aknák és 50 méternél is hosszabb csarnokok váltják egymást. Az 1912-ben Bella Lajos és Kadič Ottokár vezetésével végzett régészeti kutatások megállapították, hogy a Leány- és Legény-barlangot az őskortól napjainkig használta az ember. Tágas bejárati csarnokaik hol lakhelyül szolgáltak, hol pénzhamisító működött bennük, a tatárjárás idején pedig menedékhelyet nyújtottak. (…) A Leány-, Legény-, Ariadne-, Rejtekút-, Vacska- és Kőoszlopos-barlangok összebontásával 15 km hosszú és 204 m függőleges kiterjedésű barlangrendszer jött létre.” Mindig is vonzott a barlangok misztikuma – az Ariadne-barlangrendszer térbeli labirintusa hihetetlenül szép példája annak, amikor összetalálkozik a természettudomány a humán tudományokkal, amikor a kultúra egyes részterületei ilyen szépen reflektálnak egymásra. Csábít ez az ókori mítoszok világával átitatott barlangrendszer. De nagyrészt elég számomra gondolatkísérletként – a szűk szorítók, sötét meredélyek, búvárfelszereléssel átjárható barlangi tavak, patakok nem igazán vonzanak. Az viszont igen, hogy elzarándokoljak a Legény- és Leány-barlang nyílásához és beléjük hatoljak, ameddig csak lehet és – egyszerű turistaként – van értelme. Elsőként az impozánsabb bejáratú Legény-barlangot fedeztem fel, majd a Leány-barlang következett, melynek a belső tere izgalmasabb. Mindkét barlangból gazdag leletanyag került elő: „Agancsból készült balta, kőeszközök, réz- és bronzkori cserepek, Árpád-kori cseréptöredékek. A Legény-barlang bejárati csarnokában pedig középkori pénzhamisító műhely nyomaira bukkantak!” – foglalja össze a barlangok közelébe kihelyezett információs tábla. A két barlang szomszédságában is szétnéztem a térképen jelzett többi barlang után kutatva. Az egyik barlang nyílásánál emberek beszélgetésére lettem figyelmes, így odamentem érdeklődni, majd beálltam abba a kalákamunkába, ahogy láncként adogattuk egymásnak a törmelékkel teli vödröket, az utolsó pedig a meredek hegyoldalba öntötte a vödör tartalmát – a barlang feltárása folyt éppen. A munkálat vezetője megadta az e-mail címét, hogy amennyiben valamikor overallos túrára mennék ebbe a barlangba, akkor szívesen kalauzol. Érdekes élmény volt ez a térbeli labirintus egyik készülő bejáratánál…

 

07Ragaszkodás

Ragaszkodás

 

Korábban olvastam már a Pálos útról, ezen a túrán viszont „élőben” is találkozhattam vele, pontosabban néhány kilométert megtettem a Remeték útján. Talán egy kezdő kis zarándokútnak teljesíteni fogom ezt a 24 km-es szakaszt valamikor a közeljövőben. Jó kis bevezetőnek érzem, annál is inkább, hogy Klastrompusztára is elvisz, ahonnan a Pálos rend indult – Boldog Özséb itt építette fel az első pálos templomot. Emlékszem, ekkor fogalmazódott meg bennem, hogy egy-egy novella formájában érdemes lenne Özséb atya gondolataiba férkőzni, járni a Remeték útját, s közben átélni valamit az egyetlen magyar alapítású rend szellemiségéből: „Egy alkalommal Özséb atya a barlang előtt imádkozva azt látta, hogy az erdőben apró, gyönge lángocskák jelennek meg, majd ezek elindulnak egymás felé és nagy, erős lángcsóvává egyesülnek. Özséb megértette, hogy a kis lángok az erdőben szerte élő remetetársait jelképezik. Isten akarata pedig az, hogy gyűjtse össze őket, mert együtt sokkal nagyobb és erősebb közösséggé lehetnek” – olvashatjuk az egyik útjelző táblácskán, a klastrompusztai pálos kolostorrom mellett. De nemcsak az egykori kolostor romjai, hanem a Pálosfa mellett is elvisz az utunk, ahol röviden megismerhetjük a rend alapításának történetét. Eszembe jut még, amikor az Aggteleki Nemzeti Parkban biciklizve megpillantottam a térképen a Háromhegyi Pálos templom és kolostorromot (Martonyi), illetve egy bükki túrám során a bükkszentléleki pálos kolostorrom mellett vitt el az utam (azóta többször is). Milyen vadregényes helyeken kaptak helyet a magyar szerzetesrend kolostorai!

 

08Sziluett

Sziluett

 

Visszafelé májusban és novemberben is a kék jelzésen jutottunk el Piliscsévre – csak míg májusban Leányvárról vonatoztam vissza a Nyugati pályaudvarra, addig novemberben Piliscsabáig nyújtottuk a 15 kilométeres túraútvonalat, aztán ott szálltunk vonatra. Rendhagyó ez az idei ősz – az erdők hűvösebb részén, a kevésbé hidegtűrő fák már helyenként teljesen csupaszok, esetleg őszi színekben pompáznak, viszont a déli oldalon nem ritkán magukon viselik még zöld lombjukat, mint késő nyáron. A novemberi est egy részét az őzlábgomba feldolgozásával töltöttem, pazar vacsorával ünnepelve meg, hogy ma is jártunk egy jót!

 

09Utolsó látkép

Utolsó látkép

 

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2025. március 10.
Kedves Híradó Olvasók! A tavaly márciusi Híradóban búcsúztam el Tóth Ildikótól – hihetetlenül gyorsan lepergett ez az egy év. Sajnos a mostani szám is több nekrológot rejt magában: az egyik Lázár Oszkárra, a Híradó egykori főszerkesztőjére, a másik pedig Dr.…
Tovább
David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

Könyvespolc 2025. március 11.
Ég veled, Mester! – ezekkel a szavakkal búcsúztunk David Lynchtől, attól az alkotótól, aki nem csupán filmeket készített, hanem kapukat nyitott egy másik valóságba. Egy olyan művésztől, aki képeivel és hangjaival arra tanított, hogy a fény és a sötétség ugyanabból…
Tovább
A kő szeretete – 2. rész

A kő szeretete – 2. rész

Képzőművészet 2025. március 11.
Látogatás Tilajcsik Roland svédországi szobrászművész szabadtéri műtermében Az alábbiakban a kétrészes, Tilajcsik Roland szobrászművésszel 2024. április 8-án készült interjúsorozat második része olvasható. Az első rész a Híradó 2024. decemberi számának 22–25. oldalán, illetve a lap weboldalán érhető el. Kérdező: Csikós…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME