50 éves évfordulóját ünnepelte a Stockholmi Magyar Katolikus Kör 2010. október 22-én. Az ünneplés – az alkalomhoz illő és méltó módon – ismét stockholmi otthonunkban, a Magyar Házban került megrendezésre, (1970 óta többször is itt ünnepeltük évfordulóinkat). A Katolikus Kör az 1956-ban idemenekült magyarok által alapított, immár fél évszázadot megért magyar egyesület, amelynek bárki tagja lehet felekezeti hovatartozástól függetlenül. Bárki választhat, és bárki választható lehet a Katkörben. Ez mutatja talán legjobban ennek az egyesületnek a hosszú éveken át tartó vonzerejét, valamint azt, hogy ez a stockholmi magyar élet egyik legerősebb és leghatékonyabb egyesülete. Szeretném itt megemlíteni azokat a fontos eseményeket, amik immár a Katkör örökségévé váltak: a szüreti bál, a Katalin-bál, a nyárközép (Szent Iván-éj) ünnepe, az egyedülállók karácsonyi vacsorája, a szilveszteri mulatság stb. A kulturális programok közé tartoznak azok az irodalmi és társadalomtudományi témájú előadások, amelyeket a Katkör vendégei tartottak a klubestéken. Szintén szép tradíció maradt egészen napjainkig az az ünnepség, amelyen a Katkör minden évben saját klubestéjén, külön megünnepli a hivatalos október 23-i ünneplés mellett a Forradalom és Szabadságharc ünnepét, gyakran napi pontossággal.
Berkovits Tivadar mondta az
ünnepi beszédet - Egyesületi fotó
Az idei „születésnapi” ünnepség a Magyar Ház előadótermében, az emeleten kezdődött pénteken este 18: 30 kor. Az előadóterem teljesen megtelt ünneplőkkel. Az elnök meghívásának eleget téve megjelent a Katolikus Kör korábbi elnökei közül Rajz Anna, Szendrői Bálint, Szöllősi Antal, vitéz Berkovits Tivadar, a Stockholmi Magyar Katolikus Kör egyik alapító tagja. A jelenlegi elnökkel, Móra Ildikóval együtt tehát öt elnök vett rész az ünnepségen.
A Magyar Köztársaság nagykövete, Szentiványi Gábor, valamint a követség titkára, Derkáné Magera Éva is megtisztelte jelenlétével ezt a félévszázados jubileumot.
Az ünnepség szép, komolyzenei számokkal kezdődött. Mokos M. Magdolna csellón és Gentilia Popa hegedűn adta elő John Williams Theme from "Schindler´s List" c. szerzeményét, valamint Bartók Béla 44 duó két hegedűre c. Gyűjteményből néhány darabot.
Tálas Ernő is fellépett az
ünnepségen - Egyesületi fotó
A zenei műsor végeztével Móra Ildikó, a Katkör jelenlegi elnöke köszöntötte a megjelent korábbi elnököket és tagokat, vendégeket, köztük a nagykövet urat és titkárát. Ezek után felkérte vitéz Berkovits Tivadart, az ICOC által elismert Vitézi Szék tagját, tartsa meg ünnepi megemlékezését.
Beszédében -amit a kedves Híradó olvasói az alábbiakban egész terjedelmében olvashatnak - körvonalazta a Stockholmi Magyar Katolikus Kör létjogosultságát mind az elmúlt ötven év alatt, mint a mai „modern” társadalomban. A Katkör egy szükséges kulturális intézménnyé nőtte ki magát az emigrációban, a Svédországban élő magyarok körében. Éljen és viruljon a Katkör a jövőben is, az alapítók szándékához hűen! -fejezte be beszédét Berkovits Tivadar volt elnök.
Móra Ildikó elnök köszöntötte Dr. Szentiványi Gábor nagykövetet és az
egybegyülteket - Egyesületi fotó
Az ünnepi beszéd után Tálas Ernőt kérte fel Ildikó, hogy adja elő műsorát. Ernő a Bánk bán-ból énekelt egy áriát, majd egy szép népdallal fejezte be fellépését.
A fenti műsor után az elnök meghívta a tagságot és a vendégeket vacsorára és egy pohár pezsgőre, hogy együtt koccinthassunk a Katolikus Kör jövőjére.
Az ebédlőben szekszárdi kékfrankos színére emlékeztető terítőkkel leterített, piros és fehér rózsákkal díszített asztalok várták a vendégeket. Az illatokról ne is beszéljünk, mert a Házba való belépéskor megelégedéssel lehetett nyugtázni, hogy nem fogunk csalódni a vacsora minőségében. Az asztalokat Móra Kálmán és Kovács Aranka díszítették. A vacsorát pedig Berta Marika és Kálmán készítették.
Az ebédlő egyik sarkában két tablón a Katolikus Kör életéről és történetéről lehetett eredeti fényképeket látni ezekhez csatlakozó szöveggel. A képek az 1960-70-es évekből származtak. A fényképek, Szendrői Bálint és Erzsike családi albumából, valamint Rajz Annátóll kaptuk. Egy kis történelmi kiállítás volt ez a Katkör életének korai éveiből.
A vacsora tálalásakor bebizonyosodott az érzésünk, miszerint valami finomat fogunk kapni vacsorára. Töltött káposzta volt a vacsora!
Miután mindenkinek a poharába pezsgő került, az elnök köszöntötte a jubileumi vendégeket, jó munkát és egészséget kívánva mindenkinek.
A vacsora közben Kovács Aranka kért szót az elnöktől. Aranka kérte hogy egy verset olvashasson fel. Lévén ez egy 1956-os egyesülethez illő visszaemlékezés, kiderült, hogy a verset Tollas Tibor, váci rab, később az emigráció fáklyavivője és a Nemzetőr újság szerkesztője írta. A vers címe: Töltött káposzta volt. Aranka mindenki örömére és megelégedésére tapsot kapott, vele együtt úgy éreztük, mintha Tollas Tibor ülne most köztünk (mint ahogyan azt az 1970-es években többször meg is tette).
Pálmai Tibor a Västerås-i Magyar Egyesület elnöke, Bihari Szabolcsnak, a SMOSZ elnökének az üdvözletét tolmácsolta. Sok-sok sikert és erőt kívánt Szabolcs maga és az egész SMOSZ vezetőség nevében, ha már elfoglaltsága miatt nem tudott a jubileumi ünnepségen részt venni. Tibor egy leégett könyvtárból megmaradt emléket mutatott fel, amiben a Katkörre vonatkozó emlékek maradtak meg.
A vacsora után Spuller György kért szót. Emlékeztetett több kimagasló Katkör-tag munkásságára, akik már nem tudtak velünk együtt ünnepelni. Itt emlékezett meg korábbi elnökünkről, Nagy Margitról, továbbá olyan személyekről, akik sokat tettek a Katolikus Körért. Ilyenek voltak többek között Lencse Tibor, Rajz Endre és mások, akik már nincsenek közöttünk...
Finom édességgel fejeződött be a vacsora. Az ünnepi est beszélgetéssel, jó hangulatban folytatódott.
Amikor a Katkör jövőjéről, életéről, terveiről beszélgetünk, gondoljunk arra, hogy ma már csak két egyesület létezik Svédországban, amelyeket 1956-ban menekült magyarok alapítottak, és a mai napig hetente rendszeresen tartanak klubestéket! Az egyik a Göteborgi Magyar Egyesület, a másik a Stockholmi Magyar Katolikus Kör.
Nagyon vigyázzunk rájuk!
Spuller György