A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

56 éves megemlékezés a béke jegyében

 

Napsütéses reggel. A Kossuth téren a Parlament előtt több ezer ember várja a forradalom szimbóluma, a „lyukas zászló” felvonását. Áhítatos csend, mint a templomban. Az emberek suttogva beszélnek. A téren katonai dísz- és lovas egység várakozik.
 
– Az engedélyt megadom! – hangzik. A magyar Himnusz hangjára megindul a forradalmi zászló az ég felé. A kalapok, sapkák, mintegy vezényszóra, lekerülnek a fejekről. Az eddigi laza tartás vigyázz állásba változik a zászló felé fordulva. Sokak szemében a meghatódottság könnye csillog.
 
Valahogy a lovak is megérzik a helyzet komolyságát, mert mozdulatlanul állnak.De mindez talán az én képzeletem. Egy gondos apa fázós gyermekét takarja be kabátjával. Az 1956. október 25-i gyilkos  AVH sortűz - mely után több százan maradtak holtan a földön - áldozatainak állított Emléksíron mécsesek tömege lángol. Körülötte virágok, jelezve: „Nem felejtünk!” Egy körülbelül 3 éves kislány féltve szorongatott kincsét, egy vadgesztenyét tesz a mécsesek közé.
Utam, a kommunista terror megtestesült szimbólumához az Andrássy út 60, ma a Terror háza múzeumhoz vezetett. Itt legalább ezer ember várta a múzeum megnyitását.
 
„Bár a gyilkosoknak megbocsájthatsz, a terror iszonyát ne feledd és az áldozatokról megemlékezz!” Az első, ami szembetűnik Az áldozatok fala. A falon 230 fiatal fényképe, alatta születésük és kivégzésük (1958…) éve. Isten ítélőszéke előtt feleljenek tettükért a hóhérok! 
 
Az egyik teremben egy asszony könny nélkül zokog egy emléktábla előtt. A pincében cellák, az utolsóban egy bitófa áll. Ebben az épületben kínozták és gyalázták meg Magyarország hercegprímását, Mindszenty Józsefet is.
 
A Corvin-közben minden csendes. A „Pesti srác“ leeresztett puskájával fáradhatatlanul áll kijelölt őrhelyén, emlékeztetve a pesti srácok hősiességére. Néha nyújtózkodik egyet. Talán ezt csak mi látjuk, az előtte álló, tisztelettel fejet hajtó megöregedett pesti srácok. A szobor talpazatán mécsesek és virágok. Emlékezni mindig, de felejteni, soha!
Kissé távolabb roma gyülekezet emlékezik hősi halottaira. A falon emléktáblák, a nevek után „Kivégezték…”.
 
Most már csak a Békemenet van hátra. Gyülekező a Széll Kálmán téren. Valami felemelő érzés ekkora békés tömeget látni. Számításom szerint több mint 300.000-en vettek részt ezen a felvonuláson. A Himnusz hangja adott jelt az indulásra, dallama hátulról, mint egy szökőár hömpölygött előre. A menet alatt régi magyar és Kossuth dalokat énekeltünk. Az ablakokban zászlóval integető emberek. Nagy tapssal lett köszöntve a menetben résztvevő több száz főnyi lengyel csoport. A menet faltól-falig foglalta el az utakat. Taps fogadta egy erkélyen álló öreg urat is, aki tenor hangján hirdette: „Isten velünk ! Ki ellenünk? ” .
 
A Kossuth-tér és a bekötő utak teljesen megteltek ünneplőkkel, várva az ünnepi műsor, a Szabadság koncert kezdetét. A műsor után Orbán Viktor beszéde, majd egy kegyelet teljes főhajtás a forradalom és szabadságharc hősei előtt lett a befejezése ennek az 56-ik évi megemlékezésnek. 
 
P. T.
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME