A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Interjú Benczédi Zsuzsa nénivel

Benczédi Zsuzsa néni 31 éve él Svédországban, zenetanár, kórusvezető, akinek generációkon átívelő pályafutása példaértékű. Zsuzsa néni lelkesedése sosem fogy el, hiszen mai napig is aktívan vezeti úgy a Ljungby-i Magyar iskolát, mint a kóruspróbákat valamint előadásra készül fáradhatatlanul.

Bartos-Imreh Boróka: Zsuzsa néni immáron 31 éve lakik Svédországban, mi volt az a hajtóerő, amely arra késztette, hogy itt, a diaszpórában elkezdjen foglalkozni a magyar közösséggel?
Benczédi Zsuzsa: Zenetanári oklevéllel érkeztem Svédországba, hátam mögött 20 éves tanári tevékenységgel – így mint gyakorló zenepedagógus és nyelvoktató nagyon korán foglalkoztatott a gondolat, hogy a magyar közösséggel foglalkozzam, segítsem a magyar kultú­ránk megőrzésében, továbbadásában. Számomra nagyon fontos, hogy használjam az adottságaimat és úgy fejezzem ki szeretetemet, hitemet, hogy ezekkel szolgálok. Ezeket az értékeket a szülői házból hoztam. A kultúra és a zene egyaránt fontos szerepet tölt be az éle­temben, mert ahol a kultúra és az emberiség találkozik, csak jó dolgok születhetnek, mind­amellett stabilitást ad az ember életében, hogy tudja mit csinál – épít és másokat is felemel!

A kopjafa a Stockholmi Magyar ház udvarán. Benczédi Laci bácsi faragta a honfoglalás 1100. évfordulójának emlékére.


BIB: 1994–95-től tetszik tartani gyermekfoglalkozásokat, valamint magyart mint második nyelvet tanítani. Otthonról tetszett hozni a gyerekek iránti érdeklődést vagy itt alakult ki, látván hogy szükség van egy tanítóra?  
BZS: Svédországi pályafutásom kezdetén magyart tanítottam mint második nyelvet (Växjö és Alvesta településeken), 18 iskolába jártam ki, ahol egyénileg találkoztam a gyermekekkel. A következő évben megalapítottam a „Vasárnapi iskolát” abból a célból, hogy a gyermekek és a szülők megismerjék egymást és együtt éltessük, vigyük tovább magyar hagyományainkat.



BIB: Mi volt és mi a titka a lelkes hozzáállásnak, munkának?
BZS: Gyerekeket oktatni a világ legszebb dolga, de meg kell mondjam, nem könnyű idegenben anyanyelvi oktatással foglalkozni. Rengeteg munka, akarat, kitartás, ellenszél, küzdés, sokszor hálátlanság, közömbösség párosul e munkával. Én hoztam magammal fáradhatatlan munkaszeretetet, anyanyelvünk csodáját, gyermekdalaink, népdalaink, szépségét. Szeretek „kézműveskedni” (ha kell sütni, fözni), énekelünk, táncolunk, mondókázunk, mesélünk – és visszamesélünk, bábozunk, ünnepekre készülünk... és beszélünk, beszélünk csak „magyarul”.



BIB: A Ljungby-i kórus 25 éves, aminek Zsuzsa néni a mai napig büszke kórusvezetője. Úgy tűnik, Zsuzsa néni fáradhatatlan, mi volt és mi a célja a még mai napig működő Ljungby-i kórussal?
BZS: Egy templomozás alkalmával jött az az isteni sugallat, oly csodásan szólt a „hálaének” – mint szakember, ráéreztem, hogy itt kórust kell alapítani, olyan „énekanyag” van, ezt nem szabad kihagyni. Otthon, Homoródalmáson már alapítottunk egy 101 tagú kórust, tehát gyakorlatom volt! A közös éneklésnél csodálatosabb közösségteremtő erőt alig ismerünk. Az éneklés eleve nemesíti a lelket, s az, hogy közösen szépet tudunk teremteni, a közösségért való személyes felelősségvállalást is meghozza…. Az énekhang mindenki számára elérhető hangszer. Kórusunk rendszeresen próbál minden héten, csodálatos magyaros ruhákban énekelünk: klasszikus- és egyházi műveket, népdalokat stb. A 25 év folyamán énekeltünk: Växjöben, Lundban, Göteborgban, Helsingborgban, Sölvesborgban és Kristianstadban és persze Ljungbyben. A cél mindig az, hogy megmutassuk tehetségünket, tudásunkat, de legfőképpen az, hogy mások is részesüljenek a közös éneklés élményében, szépségében, mert:

„Nem elég csak magunknak dalolni, / jobb ha ketten összedalolnak, / aztán mind többen százan-ezren / amíg megszólal / a nagy Harmónia….” - (Kodály Zoltán)

BIB: Kéthetente tart Zsuzsa néni „Magyar Iskolát” a Ljungby-i magyar gyermekek számára. Hogyan szoktak zajlani a gyermekfoglalkozások?
BZS: A „Magyar iskolabéli” foglalkozásokra 2-10 éves korig lehet jelenkezni, mivel különböző életkorúak a gyermekek, az életkori sajátosságuknak megfelelő programot kell összeállítani – nem könnyű, mivel egyedül végzem e nemes munkát (néha 1-2 szülő besegít), meg kell találni az „arany-középutat”, hogy mindenkinek jó legyen és a következő foglalkozásra is visszajöjjenek. Én kb 15 percenként váltogatom a pedagógiai módszereket, hogy nehogy megunják!! (Nagyon hamar kimodják, hogy „det är tråkigt”!!!)


BIB: Esetleg van valamilyen tanács a fiatalabb generációnak, hogy lehet ezt majd tovább vinni, fenntartani amit Zsuzsa néni ilyen sokáig végbevitt a magyar gyerekekkel?
BZS: Előrebocsátom, hogy áldozatot követel mint minden tevékenység: időt, utazást, odafigyelést, felkészülést, önzetlen odaadást – ne felejtsük el, hogy mindezt „közmunkában” kell végezni, tehát semmilyen fizetség nem jár érte! – ezért nincs nekem segítségem, mert a mai világban ingyen sajnos senki sem áldozza fel a szabadidejét – díjazással, kitüntetéssel nem jár (legalábbis én soha sem kaptam), pedig sokszor jól esne a „nemzet napszámosainak”.  … és ne felejtsük el a család támogatását, mert nélkülük nem ment volna, mindannyian részt vesznek a magyar közösség munkájában – köszönet nekik!  
Az idén 31 éve, hogy Svédországban élünk, 28 éve hogy szolgálom a svédországi magyarságot, de lassan az én időm is lejár. Valamit ki kéne találni a fiatalok ösztönzésére.

A lámpás én vagyok. Világítok a sötétben. Utat mutatok. Nálam nélkül a vak is látó. Hát még ha a kormány nem sajnálná tőlem az olajat.  - (Gárdonyi Géza: A lámpás)

A kő szeretete – 2. rész

A kő szeretete – 2. rész

Képzőművészet 2025. március 11.
Látogatás Tilajcsik Roland svédországi szobrászművész szabadtéri műtermében Az alábbiakban a kétrészes, Tilajcsik Roland szobrászművésszel 2024. április 8-án készült interjúsorozat második része olvasható. Az első rész a Híradó 2024. decemberi számának 22–25. oldalán, illetve a lap weboldalán érhető el. Kérdező: Csikós…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME