A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Füstölt angolna

Az egyik svéd nyelvtanárnőnk, Ingrid nagyon jómódú blekingei családból származott. Bátyja a családi birtokon gazdálkodott, jó hírű ló tenyészete volt, s mint ilyen, minden évben megrendezett egy lovas bemutatót. A rangos megmérettetésre nem csak Dél-Svédországból, távolabbi helyekről is eljöttek. A bemutatón nemzetközi szakbizottság mondott véleményt a lovakról és adott erről írásos bizonyítékot a fajlovak tenyésztőinek. Rengeteg ember szokott ilyenkor összegyűlni, a találkozó sikerén vállvetve dolgozott a család apraja-nagyja. Ingrid egyik ilyen alkalomra engem is meghívott. Rokonsága kedvesen fogadott, s bár nyelvtudásom még igen gyengécske volt, szívesen ajánlkoztam, hadd segítsek, adnának nekem is valamilyen feladatot.

- Rendben van, árulhatsz sorsjegyet – mondta a ház asszonya, és átadott egy sorsjegykarikát, megmondta, mennyit kérjek egy jegyért. Kérdésemre, mit mondjak, mi a nyeremény, azt felelte:

-RÖKT ÅL

Fogalmam sem volt, ez mit jelent. Mint a szajkó mondogattam a kérdezőknek: RÖKT ÅL, RÖKT ÅL. Csak aki gyermekkorában próbálkozott nyelvgyötrő mondókákkal tudhatja, milyen könnyen félrecsúszik az ember nyelve. Én is addig-addig ismételgettem, míg az lassan átalakult, és RÖKT ÅL helyett RAKT ÅL lett belőle. Egy idő után eszembe jutott, hogy valahol elhagytam egy ö betűt.  Nosza, kijavítottam, és azon túl RAKT ÖL-t mondtam, de nem teljes hittel és meggyőződéssel, mert éreztem, újra hiba csúszott mondókámba. Végül diadalmasan rátaláltam a szerintem helyesnek vélt alakra, és jó memóriámra büszkén válaszoltam, ha kérdezték, mi a nyeremény:

-          RÖKT ÖL.

Több karika sorsjegyet sikerült eladnom. A háziasszony nem győzött csodálkozni sikeres ügyködésemen, azt mondta, még soha ilyen érdeklődés nem volt a sorsjegyek iránt. Titkon bevallom, egy kicsit személyes varázsomnak tulajdonítottam a sikert. Azért nagyon kíváncsi voltam, tulajdonképpen mi is a nyeremény? Mikor elkezdődött a sorshúzás, meglepődve láttam, hogy hosszú, füstszagú, barna színű, kígyószerű valamit kapnak a nyertesek. Megkérdeztem:

-          Mi ez?

-          RÖKT Ål – volt a válasz.

Akkor jöttem rá, hogy ez csak angolna lehet, s szagáról megítélve, bizonyára füstölt. Megoldódott hát a rejtély: füstölt angolnát kínáltam nyereményül. De vajon azt kínáltam-e valójában? Lépésről-lépésre visszapergettem bakizásom állomásait, s rájöttem, minek volt köszönhető a nagy vásárlási kedv és érdeklődés:

- RAKT ÅL  - egyenes angolna – ez némileg még hasonlított az eredeti kifejezésre.

- RAKT ÖL – egyenes sör – ez már izgalmasabb tét volt, ekkor kezdett élénkülni az érdeklődés. Mikor aztán

- RÖKT ÖL – füstölt sört kezdtem ajánlani....

Ingridnek már csak a hazafelé úton tudtam elmesélni, miből adódott személyes varázsomnak hitt sikerem. Nagyot kacagott, és azt mondta:

-          Végül is mindenki meg volt elégedve azzal, amit kapott, senki sem reklamált. Te meg tanultál néhány új szót, és lett egy elmesélni való sztorid.

Tóth Ildikó

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME