A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Irodalmi kávéház Lundban

A Lundi Magyar Kultúrfórum több mint, hatvan éve jól működő egyesület Svédországban. Vállalom, hogy elcsépelt, de most ez a legtalálóbb: A név kötelez. Az itt élő magyarok élénk érdeklődést mutatnak a minőségi kultúra iránt.

Több ízben fogalmazódott meg igény arra, hogy beszélgessünk az irodalomról közösen, hozzunk létre olvasókört, ám hogy milyen formában lehetne ezt megvalósítani, nem körvonalazódott azonnal. Mígnem egyszer, a Kultúrfórum elnöke, Mészáros Márta meglátta a Kőrösi Csoma Sándor program adta lehetőséget. A Göteborgban szolgálatot teljesítő egyik ösztöndíjas, Antal József polgári foglalkozását tekintve irodalmár, s nem mellesleg elkötelezett híve Kosztolányinak. Innentől kezdve nem kellett sokat gondolkodnunk a megoldáson. Azonnal szervezésbe kezdtünk és meghívtuk őt. Fantasztikus Kosztolányi címmel tartotta meg előadását, amely kötetlen beszélgetésbe torkollott. Megkockáztatom, hogy a közönség is hozzáértő volt, mert mélyreható gondolataikat osztották meg egymással. Mindenkit megérintett, a csillogó szemek értékelték az este színvonalát.

Ezen felbuzdulva a közösség elhatározta, hogy havonként egyszer összejövünk, s magunk elemzünk egy-egy novellát. December közepén, fittyet hányva a karácsonyi készülődésre, újra találkoztunk. Választásunk ezúttal Csáth Géza A varázsló kertje c. novellájára esett. Ezúttal Mészáros Zsuzsa vitte a prímet, alaposan felkészült és nem kellett ökrös szekérrel vonszolnia a közönséget, hiszen az Aluuan Gabi előadásában megszólaló mű vitt mindannyiunkat magával. A műértő közönség ismét kivette a részét az elemzésből. Lelkesítő estét töltöttünk egymással, amelyet az is mutatott, hogy még az ajtóból vissza-visszaléptek egy-egy gondolat erejéig.        

Nem kellett sokat várni a folytatásra, február 13-án ismét köreinkben üdvözölhettük Antal Józsefet, aki izgalmas témát ígért. Halotti beszédek és intertextusok címmel tartott feledhetetlen estét. Az egyik legfontosabb nyelvemlékünk a Halotti beszéd és Könyörgés mellett Márai és Kosztolányi Halotti beszéd c. műveit vette górcső alá. Örsi Klára interpretálása megadta a kezdő hangulatot. Szakértői mélységekig menő irodalmi fogalomtárat kaphattunk, mely felszakította a középiskolai, gimnáziumi sebeinket. Ám Márai és Kosztolányi művei olyan feloldást okoztak, hogy szinte egyhangúlag állapítottuk meg, ezután más megvilágításban, más érzésekkel, érzelmekkel fogjuk kezelni legkorábbi, latin betűs, magyar nyelvű szövegemlékünket. Az ízlésesen berendezett „kávéház”, a kellemes atmoszféra, a kérdések, a kötetlen beszélgetés az irodalomról ismét megmutatott egy meghatározó színt a lundi magyarok színskálájából. Megható látni, hogy milyen erős malter a magyar nyelv. Tudom, hogy nincs vége a sorozatnak!

Sebestyén Marianna

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME