A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Szabó Tünde borász Göteborgban

Magyarországot mindig is jó bortermelő országnak ismerte a világ. Sajnos, a háborút követően volt egy hosszú időszak, amikor egykori büszkeségünk nagyipari méreteket öltött. A nyugati felvásárlók tudták, hogy a magyaroknak szükségük van valutára: filléreket adtak az igazán jó borokért is, miközben óriási mennyiségű, de alacsony minőségű szállítmányok száguldottak a Szovjetunióba, ahol az emberek bármilyen bort szívesen ittak, csak magyar legyen. A legutóbbi harminc év azonban nagy változásokat hozott. Évente jelentek meg jobb és jobb magyar bortermelők. A magyar borok egyre több versenyt nyertek és egyre többször hagyták maguk mögött a francia, olasz és spanyol konkurenciát.

Szabó Tündeborász és a malmői Bálint Levente látogatott el hozzánk, Göteborgba a Kőrösi Kör meghívására. A klub helyiségét ritkán látni így: egy asztalon üveg borok álltak, amelyekről az ember nem tudta levenni a szemét. Még szerencse, hogy Szabó Tünde lekötötte az érdeklődők figyelmét.  

- Nagy megtiszteltetés nekem, hogy közel kétezer kilométerre szülőföldemtől, találkozhatom a Göteborgban és környékén élő magyarokkal.  Örülök, hogy boraimmal hozhatok egy kis napfényt otthonról, hiszen munkám minden cseppje tele van napfénnyel és egy kis Magyarországgal. Ugyanakkor aBalaton-felvidékhírnevét is szeretném közelebb hozni az itt élőkhöz. Egyúttal a rám öröklődött munkát is szeretném bemutatni, mert borokat termeszteni, borászattal foglalkozni nálunk családi hagyomány, nekem pedig élmény. Öt és fél hektáron folyik a gazdálkodás. Hogy mit kezdünk a terméssel, az mindig szüretkor derül ki. Boraink jelentős része fehér: Olaszrizling, Szürkebarát, Rizlingszilváni, de van Kékfrankos rosé, Pinot Noir rosé, általában öt-nyolc borral foglalkozom.

Kellemes volt hallgatni, amint Tünde elmesélte életét és a munka lényegét, amely a borokhoz vonzza. Micsoda lelkesedés!

Azután lassan-lassan rátértünk a borok kóstolgatására. Sokan elfelejtették, hogy ezen az estén otthon kellett volna hagyni a kocsit. Dehááát...

- Ha bármikor a Badacsony környékén járnak – kezdte a búcsúzkodást Szabó Tünde –, akkor mindenkit nagy szeretettel látunk a Szent György-hegyen. Magyarországon...

Mi pedig nagy szeretettel látjuk Szabó Tündét, ha legközelebb boraival Göteborg környékén jár.

 

 

Maróti László

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME