A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Vidám Pygmalion-előadás a stockholmi Magyar Házban

 
Kora tavasszal a stockholmi közönség újabb amatőr színielőadásnak tapsolhatott a Magyar Házban. Szentkirályi Csaga ezúttal a közismert és közkedvelt G.B. Shaw: Pygmalion című darabját – amelynek zenés változata (My Fair Lady) is oly népszerű - állította színpadra.
 
11jun (24).jpg
Az előadás szereplői, baloldalt a rendezővel - Fotó: A szerző
 
A társulat a hónapokkal korábbi előadás nyomán adott volt, tehát gyorsan ismét foglalkoztatni kellett, nehogy a műkedvelő színészek szétszóródjanak, és lelkesedésük elillanjon. Míg a múltkori darab, a Trójai háború imponálóan sok szereplőt mozgatott a viszonylag kicsi színpadon, addig a Pygmalion levegősebb, mozgékonyabb, mondhatni könnyedebb lett. A színészek immár nem izgultak (annyira); bevallásuk szerint már a próbákon is remekül szórakoztak (amelyeken a dramaturg és rendező estebéddel is traktálta őket); minden karaktert jó érzékkel kiválasztott ”színész” alakított; súgni szinte egyáltalán nem kellett, és az előadók imitt-amott még hangulatos improvizációkra is ragadtaták magukat...
 
Török Ernő Higginse élethűen elevenítette meg a csupán a tudománnyal és saját teljesítményével törődő, megrögzött agglegényt. Végh Norbert Pickeringje az atyaian melegszívű, vérbeli angol úriembert idézte elénk. Eliza Sántha Hanga alakításában bájosan lavírozott az utcai környezetbe illő, külvárosi beszédmodor és az előkelő szalonok kifinomult hanglejtése és viselkedése között. Csodálatos volt Tittenberger József Doolittle-je, akire Shaw nagy társadalmi mondanivalók kimondását bízta, és aki ugyanakkor tökéletesen beillett a vén, iszákos, haszonleső svihák szerepébe. Mrs. Higginst Vigh Anna, Mrs. Pearce-t Dőry Gitta alakította elegánsan. Az Eynsford család tagjaiban, anyában és gyermekeiben Móra Ildikóra, Feldőtő Ágnesre és Jenei Istvánra ismerhettünk, akik átéléssel és kellően karikírozva játszották szerepeiket. A nagykövet és felesége szerepét Móra Kálmán és Feldőtő Emese alakította hamisítatlanul; a torznborz Kárpáti Zoltánban ellenben nehéz volt ráismerni Feldőtő Sándorra... Árpádffy Zoltánt az ácsorgó és Stuber Ágit a szobalány szerepében foglalkoztatta a rendező. Ismét nagyot alakított sokoldalúságával és leleményességével Sebestyén Gábor a másik ácsorgó, a taxisofőr és a lakáj szerepében. A zenét Szentkirályi Gábor állította össze, a játékmester Sántha Ferenc volt.
 
Nagyon hasznosnak érezzük ezt az alkotó, komoly játékot, amely összehozza a különböző generációkat és a más-más érdeklődésű embereket, helyet ad az egyéni teljesítménynek és a csoportmunkának, amiből a résztvevők és a közönség is egyaránt épülnek. Reméljük, hogy a produkcióra más városokban is kíváncsi lesz a nagyérdemű közönség, hiszen kár lenne, ha ez a sikeres vállalkozás csak egyetlen előadást érne meg. Jó szervezéssel biztosan vállakoznak egy turnéra, mint a hajdani vándorkomédiások!
Köszönet a vidám és színvonalas előadásért!
 
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME