A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Van-e visszaút Magyarországra?


A Peregrinus Klub és a Svédországi Magyar Orvosi Egyesület közös rendezvénye

Ez a kérdés talán már mindnyájunkban felmerült, akik több éve, vagy akár több évtizede hagyták el Magyarországot, legyen annak bármilyen oka is. A válasz egyszerű, talán drámai: nincs.
Szeptember 20-án a Peregrinus Klub évadnyitó előadását Fényes Gábor kezdeményezésére a Svédországi Magyar Orvosi Egyesülettel közösen rendezte meg, azzal a céllal, hogy a jövőben a két egyesület mind szakmai, mind baráti alapon együttműködve értékes szellemi javakkal gyarapíthassa a Svédországban élő magyarok kulturális, tudományos életét. Az előadás címe igen sokunkban keltette fel az érdeklődést, így a stockholmi Magyar Nagykövetség díszterme zsúfolásig megtelt. A vendégeket a SMOE nevében Dr. Sebestyén Gábor, a Peregrinus Klub nevében pedig Rásonyi Marilu köszöntötte.

 

Dr. Faragó Iván


Az este előadója Dr. Faragó Iván sebész főorvos volt, akinek kitűnő előadása során a hallgatóság részletes képet kapott azokról az okokról, hogy miért is ilyen határozott és kétségtelen a címben feltett kérdésre a válasz.
 

Dr. Faragó Iván 1984-ben a Karolinska Kórház thorax sebészeti osztályának meghivására kezdett Stockholmban dolgozni, de szakmai sikerei hamarosan messze túllépték Svédország határait. A beteg számára rendkívül kíméletes, új sebészeti eljárás, az ún. laparoszkópiás (gomblyuksebészeti) műtéti technika kifejlesztését már az Ersta kórház főorvosaként kezdte el. A technikát rövid időn belül olyan jó eredményekkel alkalmazták, hogy hamarosan Japán, az Egyesült Államok és számos európai ország is igényt tartott annak elsajátítására, így Dr. Faragó ezekben az országokban oktatta a sebészeket az új operációs eljárásra. Ezzel szemben, Magyarországon akkoriban, többszöri kezdeményezése ellenére sem sikerült meghonosítani az új tecknikát, mivel a hiányzó anyagi fedezet és a mutatkozó szakmai értetlenség afelelős magyar vezető sebészek részéről késleltetett minden esetleges együttműködési kisérletet. Ennek okai gyaníthatóan a túlzó konzervativizmus és a szakmai féltékenység voltak.


Dr. Faragó elmesélt több rövid történetet, amelyek még a hetvenes években a SOTE-n töltött diákévei alatt játszódtak. A hallgatóság derültséggel fogadta a sztorikat, amelyeket az előadó kiváló humorral mondott el, vágtak, mint a szike, éles, és hajszálpontos képet adtak az akkori magyar orvosképzésről és a kórházi hierarchiáról. A közönség szinte maga előtt látta a fehér csempés kórtermekben elhelyezett rideg vaságyakon zörgő lázlapokat, a hideg neonfényben pislákoló klórszagú folyósokat, ahol se orvos se beteg nem érezhette jól magát. A betegeken sokszor indokolatlan beavatkozásokat hajtottak végre, mivel a már akkor is jelentősen alulfinanszírozott kórházakban, nem voltak modern diagnosztikai berendezések, egyszerűen nem volt más lehetőség, „fel kellett nyitni” a beteget. A kórházakban tekintélyelvű rendszer, amely csak ritka esetben alapult szakmai kompetencián, a fiatal, tehetséges orvosok fejlődésének legfőbb akadálya volt. Nem véletlen tehát, hogy a magyarországi tapasztalatok után egyértelmű volt Dr. Faragó Iván számára, hogy a minden tekintetben emberibb svéd műtőkben és kórházakban látta meg a lehetőséget a szakmai kiteljesedésre, és döntött Svédország mellett. Elmondta, hogy a jelenlegi magyar orvosok kilátásairól csak közvetett tapasztalatai vannak, de nem telik el hét, hogy ne kapna egy-két emailt vagy levelet Magyarországról, hogy kollégák álláslehetőség után érdeklődnek, akár csak egy fél évre is, mert számukra Magyarországon jelenleg nem az a kérdés, hogy „van-e visszaút”, hanem hogy „van-e maradás Magyarországon”.


Rásony Marilu, Peregrinus Klub

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME