A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

A göteborgi Tavaszi Szél naplójából

Az dunai pék, a lófogászdoktor, az festő a Szajna partról meg a többiek…-avagy nálunk még a pék is igazi, meg a sütnivaló is!

 

Délután 2 óra 5 perc:
Vasárnap. Backa kulturskola. Tavaszi Szél foglalkozás. 5 perc késés. Loholok, zsebemben a kulccsal, szívemben az ajtót nyitók felelősségével.
Az ajtóban csak a két örök, elnyűhetetlen, megkerülhetetlen “bútordarab” - hála es köszönet érte - Béla bácsi és Edit néni fogad megbocsájtó mosollyal. Gyerekek, szülők sehol. Szerencse.

 


Még tíz-tizenöt perc, és a tanulni és tanítani vágyók társasága lassan be- betoppan, özönlik, vagy inkább csak szivárog…és belepi a kistermet, nagytermet, wc-t, konyhát, folyosót. Tegnap-érkezettek, tegnapelőtt jöttek, örökké itt-voltak; lehet, hogy holnap-többen-jövők(?)…itt vagyunk, (leszünk) mind. Itt vagyunk, már vagy harmincan is…!?

Pötyi, Kati, Andrea háta mögött tiszteletteljes fejbólintás után, csendben összesúgnak az “ősmagyarok“: “Itt-születettek hada jött és a még náluk is svédebb gyerekeiket hozták örökös anyanyelvre!”

2 óra 30 perc:
A kisteremből brekegés, bégetés, nyihaha, cincogás hallatszik. Edit néni a kicsiknek (3 évestől - iskolakezdésig) állatokról, parasztudvarról tanít. Közben, utána: körjátékok, versikék, mondókák.
Ezalatt a nagyteremben művészek, tudósok, életművészek adják-veszik egymás kezéből a kilincset. Ez a nagyobbacskák birodalma: a 7-től 10 évesekig.
Zsolt, a Salgrenska kutatója - tudományos fokozatokkal a rejtett mellényzsebben - magyaráz a sejtekről, atomokról, kémiáról, fizikáról. Kísérletképpen füstfelhő száll - na jó, az nem - de majdnem. És a gyerekarcok kipirulnak, a szájacskák önfeledt nevetésbe fordulnak. Mert ez így jó. Az élet érdekes…

 

3 óra 20 perc:
Tudomány után művészet.
Tibor, az igazi képzőművész Zenta, Budapest, Párizs es Sanghaj után Göteborgban tanítja festésre, rajzra, mázolásra gyermekeinket. A fehér papíron lovacska kanyarodik, a vonalat húzó ceruza nyomán tekergőzik. Színek, formák kavarognak, kompozíciók épülnek vajúdva és egy szigorú gyermekszáj halkan súgja a vak felnőttnek: “Nem lovacska - napocska!”

 

3 óra 50 perc:
Brekegés, bégetés, nyihaha, cincogás stb. helyett csámcsogás, nyeldeklés. Amott egy szőlőszem gurul, emitt egy műanyag pohár borul…, támadás alatt az étkezőasztal. Uzsonnázik a gyerekhad.

 

4 óra 15 perc:
Furcsa vezényszavak riogatnak: “Légy giliszta! Énekes madár! Lopakodó tolvaj! Zokogó királylány!”. És a gyerekek kiabálva, hadonászva színészkednek, kúsznak-másznak, bohóckodnak.
Tamás, a levitézlett TV-rendező ordítja túl - szerencsére nem megy neki - a már művészi iskolai rendetlenséget…és az igazi pék a jövendő győztesek csendes nyugalmával az ajtófélfának dőlve várakozik, hiszen tudja, hogy ha nem most, a jövő héten, vagy a jövő esztendőben ő is sorra kerül, ahogy a sorban állnak mind az önjelölt tanárok a jövő hétre, a jövő esztendőre, hogy tanítsanak állatokról, emberekről, kozmoszról, gépekről, betűvetésről, mesékről és még mi minden másról(?), magyarul!
István - Svédország legjobb lófogásza, Nora - a pszichológus, Enikő - még egy pszichológus, Zsuzsa – a tanítónő, Péter - a már svédül átképzett kamionos, Eszter - az altatóorvos, és még egy Eszter - a jogásznő, és a többiek, akik megváltották tagságukat a mi Tavaszi Szelünkbe…
Miközben a mi igazabbnál is igazabb pékünk már parányi gyermeköklök es hegyes könyökök szorításában dagasztja az igazi, jó magyar kenyeret, ízes magyar nyelven beszélve el a készítés minden titkát, fortélyát…(Épp csak a nemzeti színű szalag hiányzik a sütnivaló, friss étekről. Nem baj; különben rágós is lenne úgy, és az ízében így is benne van.)

 

2 óra 37perctől egészen délután 5 óráig:
A konyha hangos. Munkálódik az elfogyasztott kávé, a jó társaság, na meg a nézetkülönbségek és nézetazonosságok életről, svédekről, szervezeti struktúráról, magyar kultúráról (is).
(Most, hogy leírom vettem észre, hogy soha nem szoktunk beszélni politikáról, vallásról, világnézetről, miközben ezek a témák mégis valahogy mindig odalopakodnak, törekednek kávéasztalunkhoz.)
Mi ilyen-olyanok: népiesek, urbánusok, délvidékiek, erdélyiek,felvidékiek, anyaországiak, “svédmagyarok”, meg mit tudom én még mik, vallásosak és nem azok, vagy különbözőképpen azok, liberálisok es konzervatívak, tradicionalisták es (poszt)modernek - persze a valódi identitásaink nem kategorizálhatóak ilyen ócska, legtöbbször jelentését vesztett közhelyekkel - jól érezzük magunkat egymással, mert az egyik legfontosabb: az anyanyelv szeretete köt össze bennünket. Sőt, hiszünk is a vita termékenyítő erejében, na meg abban, hogy sokszínűen jó együtt!
És még nem írtam kosarazásról, kocsmázásról, danolászásról, jó tanácsok adásáról, segítgetésről…
De semmi baj. Majd - remélem -“teccenek” eljönni a klubba látogatóba!!! (Néhány gyerkőccel a hónuk alatt.)
Mert klub ez, és írható nyugodtan nagybetűvel: TÁRSASÁG is. Szövetkezve egy kisebb háborúval felérő hétköznapi küzdelemre, a magyar nyelvnek virágzó, élő nyelvként való átadására gyermekeinknek.

 

5 óra 14 perc:
Zörgetem a kulcsot a folyosón. Szemétgyűjtés. Rendrakás. Takarítás.
Béla bácsival kérdőn egymásra nézünk.
Az ő szemében a “Na, mi van még?” érdeklődése, az enyémben pedig a “Na, mikor kezdjük?” bizonytalansága. A válasz huncut csillogás: “Uram, elvégeztetett!”
Elismerő fejbólintás; riasztó be(kapcsolva); utolsó kulcscsörgés.
Mára ennyi volt, barátaim, az anyanyelvünkben.
A jövő héten újra jövünk!

 

Egy szülő a klubból, ami társaság

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME