A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Hogyan tovább?

 

Még mielőtt rátérek a beszámolómra, meg kell köszönnöm az egyesületünk vezetőinek a példás magatartást, komolyságot, tenni akarást, ez által a támogatásukat.

Nélkülük nem tudnám az újraépítést megtenni. Látva és érezve az egyesület iránti elkötelezettségüket sarkall, hogy mindent megtegyünk a hosszútávon való megmaradásért.

Nem egyszerű feladat, de velük együtt könnyebb.

Az egyesület tagságának, vagy azoknak, akik még nem tagok, de jelenlétükkel támogatnak, ugyancsak tisztelet és megbecsülés jár. Egy nemes feladattal bíztak meg bennünket, vezetőségi tagokat, és pedig, hogy méltóan képviseljük őket, megvalósítsuk elképzeléseiket, talpalatnyi hazát teremtsünk mindannyiunk számára.

 

A kevés taglétszámmal rendelkező egyesület nem hosszas életű. Előbb-utóbb a teljes megszűnéshez vezet. A gyenge anyagi alapok is a megszűnés okai közé sorolhatók.

Mint SMOSZ vezetőségi tag, rálátásom van az egyesületek helyzetére. Vannak, melyek sikeresebbek, másoknak nagyon kell küzdeni a megmaradásért.  Általános taglétszám csökkenés tapasztalható az országos szervezetünk egyesületeinél. A taglétszám csökkenésnek több oka van, ezt most nem szeretném taglalni.

Azon egyesületek közé akarunk tartozni, akik a saját útjukat járják a szövetségen belül, akik felismerték, hogy a változott körülmények között másként kell egyesületi életet teremteni, megtartani. Tudom, hogy nehéz felvenni a küzdelmet a ma már itt is fogható magyar TV-adásokkal, vagy az otthon is megosztást előidéző politikai élet hatásaival szemben. A nemzetben gondolkodás, a hovatartozás kérdése át kell íveljen e fölött. A virágos mezőt a sokszínűsége végett szeretjük, a nemzetünket is így kell szeretnünk. A nézetkülönbség nem ellenséget jelent, csak másként gondolkodást, nem szabad engednünk, hogy megosszon bennünket, itt élőket. A magyarságtudatunk megtartása  nemzetünk javát kell szolgálja, itt vagy az anyaországban egyaránt.

Én azon személyek közé tartozom, remélem, hogy sokan osztoznak a véleményemmel, akik itt Svédországban is gyökeret vertek, de ugyanakkor megmaradt az ősi talajában is a gyökér, a kötődés. Az itteni szomszédomnak „du är en av oss” vagyok, az otthoninak pedig már svéd. Ezek csak ránk aggatott jelzők. Tamási Áron négere által kimondott gondolat, hogy „azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne” oldja fel e kettős állapot skizofréniáját.

 

Ha ezt nem tévesszük szem elől, és hiszünk a fenti gondolatokban, akkor itt is megteremthetjük az otthont, sokan ezt meg is tették.

Az egyesületi életünkben való részvétel a nemzeti hovatartozás csendes megvallásának megnyilvánulása. Legyünk tagjai egyesületeinknek, de ez által ne határolódjunk el a svéd honfitársainktól. Kamatoztassuk az itt szerzett tapasztalatainkat, tudásunkat otthon, vagy éppen fordítva.

A Hungária Klub elnökeként örömmel mondhatom, hogy évről évre nő a tagság létszáma.

Még nem sikerült teljesen, de már vannak biztató jelek, hogy a vegyes házasságban élő honfitársaink is szívesen eljöjjenek a rendezvényeinkre. Céljaink közt ez is ott van.

Szándékunk változtatni eddigi műsorpolitikánkon, olyan programokat is meg akarunk valósítani, melyre eljöhetnek a svéd vagy más nemzetiségű barátaink, érdeklődők, jól érezhetik magukat velünk, és mi is velük.

Ilyen esemény volt az is, amikor a közel-múltban be kellett mutatnunk az egyesületünket.

Az írásom elején azzal kezdtem, hogy: „még mielőtt rátérek a beszámolómra...,”. De eltekintek ettől,nem akarom a száraz adatok felsorolását, hogy kit fogadtunk, kit nem. Nem ez tesz bennünket közösséggé, hanem az, ha meg tudjuk teremteni az otthoni hangulatot, amiért érdemes lesz az egyesületünkhöz tartozni.

Céljaink közé tartozik a tagság további erősítése, igaz, hogy ez minden egyesület érdeke is.

Terveink közé tartozik a dél-svédországban működő egyesületekkel való szorosabb együttműködés.

Tegyük közzé tapasztalatainkat a közösség érdekéért!

Sokunk, akik a magyar munkában részt vettünk a nyugdíjkorhatár felé közeledünk, bennünk a kérdés, hogy az eddigi munkánkat kik folytatják majd?

Jól eső érzés tölt el, hogy a frissen választott SMOSZ vezetőségében már ott van a fiatal generáció.

Át kell adnunk helyeinket, teret kell biztosítanunk számukra, bízva bennük, hogy jól végzik a küldetésüket. Számomra ez az utolsó megmérettetés, mint SMOSZ vezetőségi tag. Nem fogok engedni többé a rábeszélésnek.

Be kell vallanunk, hogy fiataljaink egy része távol maradt az egyesületi munkától, és ez elgondolkodtat. Mi az, amit másként kellett volna tennünk, hogy minél többen köztünk legyenek? Ugyanakkor öröm tölt el mikor hallom, hogy sikeres emberek, szakemberek ki-ki a maga területén.

 

Tudom, hogy az egyesületünkben történtekről kellett volna írnom, ezt a közgyűlés alkalmával megosztottuk az ott jelenlevőkkel.

Úgy gondolom, meg kell osztanunk mindazt, ami bennünk megfogalmazódik az egyesületeink, szövetségünk jövőjével kapcsolatosan. Többek közt ez az egyik fontos tényezője a fennmaradásunknak, ha úgy tetszik a megmaradásunknak.

 

Blénessy Zoltán, Hungária Klub, elnök

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME