A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

A generációváltás kérdéséről

A SMOSZ közgyűlések évek óta visszatérő kérdése a generáció-váltás, vagy minimum a fiatalok bevonzása egyesületeink életébe. Bár a téma - igaz, hogy csak igen felületesen érintve -, de folyamatosan beszéd tárgya, leginkább mikor a létszámcsökkenés okát keresik az egyesületi képviselők, megnyugtató stratégiát a probléma orvoslására még nem sikerült felmutatni.

A legutóbbi közgyűlés alkalmával az említett témát éppen a SOMIT vetette fel, akik maguk is több mint húsz éves múlttal hátuk mögött, az egyesület fiatalításán dolgoznak. Október utolsó hétvégéjén tartották az első, úgynevezett ifiSOMIT táborukat, melyen 18-30 éves fiatalok meghívás alapján vehettek részt. A jól sikerült táborban szép számmal gyűltek össze a fiatalok (ez is bizonyítja, hogy körükben is van érdeklődés a magyar rendezvények iránt), viszont a kezdeményezés másik célja, hogy egy jó hangulatú rendezvény által kedvet kapjanak a fiatalok a helyi egyesületek köreiben is megszervezni önmagukat, már a kezdeti stádiumban gyatra eredményeket vetített elő. A lehetőségre, miszerint minden egyesület küldhet egy-két fiatalt, igen csekély érdeklődés mutatkozott. A reakciók alapján körvonalazódó helyzet igen szomorú képet fest: sok egyesületnek olyannyira nincs kapcsolata mai 18-30 év közötti fiatalokkal, hogy nem is tudja, kit szólíthatna meg, ha ifjúsági programról van szó.

Ez a tény már csak azért is nagyon lehangoló, mert így hosszú évekre előrevetíthető a sikertelenség igyekezetünkben, hogy a fiatalokat is bevonzzuk az egyesületi körökbe. Hiszen a generáció-váltás, az úgynevezett stafétabot átadása, akkor sem egyszerű, ha megvannak, kik azok a személyek, akikre alapozhatunk. Leheletvékony a mezsgye, és igen érzékeny, hogy hol húzódik a határ az elengedés, a fiatalokba vetett bizalom, és a segítségnyújtás, a háttérből való támasz között. Egy vezetőnek, aki talán élete egyik megvalósításának tekinti egyesületének eddig felmutatott eredményeit, nem könnyű elengedni a gyeplőt, és kontroll nélkül teljes bizalommal átadni azt az újaknak. Annál érzékenyebb a dolog, ha a mindig lázadni kész fiatalokról beszélünk, akik ha nem érzik az őszinte szándékot, pillanatok alatt elillannak. Ugyanakkor azt sem várhatjuk el tőlük, hogy több felelősséget vállaljanak, mint amennyire hajlandóak. A mai társadalom nem vár el akkora felelősségvállalást a fiataljaitól, mint az előző generációktól, így egyesületi szinten sem dobhatjuk egyből rájuk egy teljes egyesület kínját-baját.

A  siker kulcsa talán abban rejlik, ha tudunk az egyesületen belül olyan feladatot találni számukra, mellyel szívesen foglalkoznak, és ezekben a kérdésekben teljes mértékben rájuk hagyatkozni (akár buktatók árán is engedni, hogy saját hibájukból tanuljanak), majd hagyni, hogy szépen, fokozatosan bedolgozzák magukat az egyesületekbe. Ahhoz viszont, hogy ez a folyamat elkezdődhessen, az alapvetés, hogy kapcsolatunk legyen a környezetünkben élő fiatalokkal, így nem árt olyan programokban is gondolkodni, ahová egy-két kíváncsi és közösséget kereső fiatal is betévedhet.

Bár a jelenlegi állapot nem mutat túl derűs képet, a szeptemberi közgyűlés alkalmával volt egy-két egyesület, akik büszkén számoltak be az egyesület és a vezetőség fiatalításában elért eredményeikről. Bízva benne, hogy a jó példa ragadós, szívemből remélem, hogy egyre több egyesület megtalálja az utat a hozzá közel élő fiatalokhoz, hogy azt, amit elődeink megteremtettek számunkra, ne csak saját magunk szórakoztatására tartsuk életben ideig-óráig.

Bitay Erzsébet

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME