A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Kányádi Sándor A Stockholmi Magyar Házban

 

Tavasszal, május 25-én délután zsúfolásig megtelt a stockholmi Magyar Ház előadóterme. Régen tapasztalt nagy érdeklődéssel, és szeretettel fogadta a közönség a 82 éves, Kossuth-díjas erdélyi magyar költőt, Kányádi Sándort, aki svéd fordítójának és barátjának, Ove Berglundnak a meghívására látogatott Stockholmba, és megragadta az alkalmat, hogy találkozzon az itteni magyar olvasóival is.
 
A beszélgetést Veress Zoltán vezette. Az 1960-as években mindketten sokat közöltek a kolozsvári Napsugár című gyermeklapban, és együtt járták Erdély falvait-városait, hogy az olvasókkal (gyerekekkel, szülőkkel, pedagógusokkal) találkozzanak és kapcsolatot teremtsenek.
 
2011okt-(28).jpg
Kányádi Sándor és Veress Zoltán a beszélgetés szünetében
Fotó: Sántha Ferenc
 
Egy ilyen találkozóról írta Kányádi (a verseiből ismert könnyed szeretettel és mélységesen lírai tömörséggel): ”Ezt válaszolta egyik találkozón egy falusi kisiskolás, amikor a tanítója sugallta a kérdést, melynek veleje az lett volna, hogy mi a vers, ijedtemben - mint a háborús történetek katonája a még föl nem robbant gránátot -, ijedtemben visszadobtam:
 
- Hát te mondd meg, szerinted: mi a vers?
- A vers az - kapaszkodott tekintetembe bátorításért -, amit mondani kell.
 
Derültség tarajlott végig a termen. Csak mi ketten álltunk megilletődve.
Ő egy kicsit a bumerángtól szabadulás könnyebbségével, s hálásan is ugyanakkor, amiért nem nevettem ki. Én meg annak a súlya alatt, hogy ez a kisfiú kimondta, amit én régóta sejdítek, hiszek s el-elmondok, ha nem is ilyen egyszerűen.
A vers az, amit mondani kell.”
 
Veress Zoltán Kányádit a ma élő legnagyobb magyar költőnek nevezte, akinek életműve a megmaradást szolgálja: a hátrányos helyzetű kisebbség, a nemzet, az emberiség megmaradását. A vendég válaszában szerényen elhárította a dicséretet, és elmesélte, hogy ”napsugaras” korukban egyetlen mérce volt a minőséget illetően: nem felnőtt- és gyermekkategóriába osztották a verseket, hanem vers vagy nem-versre. Ugyanekkor kezdték el az Elek-apó példájából eltanult közönségszolgálatot is a számtalan író-olvasótalálkozóval. Kányádi Sándor máig is gyakorolja ezt: annakidején elment húsz cigánygyerekkel is találkozni Ernyére, a közelmúltban pedig Vancouvertől Buenos Airesig három hónapig járta a két kontinenst, és harmincöt alkalommal találkozott olvasóival. A költő nagyságát majd az utóélete dönti el, tette hozzá – és itt a közönséggel elmondatott két szakaszt Petőfi Itt van az ősz, itt van újra című verséből, illusztrálandó az állítását.
 
A fent említett észak- és dél-amerikai – de általában, a diaszpórában élő magyarok körében tett - látogatásokról szólva Kányádi Sándor úgy vélekedett, hogy (bár kevesen vagyunk és általában ”széttartunk”), van bennünk egy makacs megtartó erő, amely hozzásegíthet ahhoz, hogy minőségi emberekké váljunk, s ezáltal megmaradjunk (itt Klébelsberg szavai jutnak eszünkbe a pozitív emberekről… - a szerk.). Hangsúlyozta ugyanakkor az anyaország szerepét is, amelynek példaadó országgá kell válnia, hogy érdemes legyen a kicsi hazára felnézni, hogy lehessen abban bízni.
 
A svéd Kányádi-fordítás történetére terelve a szót Veress Zoltán szerint Ove Berglund – aki már József Attilát, Babitsot, Radnótit fordított – egyéb muzsikáló magyar költők után hasonló okból fogott Kányádihoz. Ő maga kereste meg Kányádit egy budapesti József Attila-megemlékezéskor; itt kapta azonnal a meghívást Hargitafürdőre. Ebből az együttműködésből két kötetnyi fordítás (és mellesleg barátság) lett. Kányádi Sándor nem akar kihagyni egyetlen csattanót sem: azt mondta akkor Ove Berglundnak tréfásan: eljutottál hát a csúcsra, engem fordítottál, mit akarsz még ezután? És jött még Ady, Uram bocsá’ Weöres… A vendéglátást a svéd fordító most viszonozni akarta. Egyik nap - szigetvilági élményt nyújtandó - kis csónakján egy szigetre kormányozta Kányádit, aki látván a kikötőben ringó luxushajókat, kedves öniróniával megkérdezte: azoknak a tulajdonosai, ugye, angolból fordítottak? 
 
Kányádi Sándor aztán több verset is felolvasott, valószínűleg kedvenceiből; néhányat svédül is hallhattunk Ove Berglund tolmácsolásában. Szép példája volt ez az irodalom csodájának, és rajta keresztül a népek barátságának.
Kányádi Sándort akármeddig el lehet hallgatni – rengeteg a mondanivalója mindenki számára. Bármerre jár, mindig nyitott szemmel és nyitott szívvel fogadja be az új élményeket – mindenhol meglátja a szépet, a jót, amit aztán versbe önt vagy másutt elmesél lankadatlan derűlátással, humorérzékkel, bizakodással, jóindulattal, észrevétlenül is tanító, nevelő szándékkal. Minden pillanatban azt cselekszi, amit már régen megfogalmazott: ” Aki megért s megértet,/ egy népet megéltet”.
 
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME