2021. március 27-én, szombaton Zoom konferencia keretében zajlott le a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének (SMOSZ) éves közgyűlése, mely a szokásostól egyrészt eltért abban, hogy a járványhelyzet miatt online került megrendezésre, másrészt az idén tisztújítás is történt a Szövetség életében. A SMOSZ tisztségviselői, a tagegyesületek képviselői mellett a közgyűlést a Nemzetpolitikai Államtitkárságról Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár és Pirityiné Szabó Judit főosztályvezető, a nagykövetség részéről pedig dr. Müller Adrien, Magyarország stockholmi nagykövete és dr. Kaszás Veronika helyettes konzul is megtisztelte a jelenlétével. Az új vezetőséget megválasztó szavazás eredményesen zárult, a SMOSZ elnöke ismét Bihari Szabolcs lett. A tagság többi tagjáról, tisztségeiről a cikk végén olvashatunk.
Bihari Szabolcs
Bihari Szabolcs elnöki köszöntőjét két bemutatkozás követte. Elsőként Dr. Schmidt Adrienn, a Svédországi Magyar Protestáns Egyházi Közösség (SMAPEK) újonnan kinevezett országos főfelügyelője, majd Dr. Pőcze István lelkész vallott magáról. [Időközben Dr. Schmidt Adrienn lemondott tisztségéről, helyét Herczeghné Dr. Juhász Edit vette át a következő közgyűlés ideéig. – A szerk.]
Dr. Pőcze István neve bizonyára a legtöbb Híradó olvasó számára nem ismeretlen, hiszen 2018 és 2020 között a KCSP egyházi ösztöndíjasaként látta el lelkészi feladatait a svédországi magyarság körében. Immár Molnár Veress Pál lelkész úr utódjaként szólalt fel a közgyűlésen. Egyelőre a hitélet is online csatornákra kényszerül, a lelkész úr ennek elérhetőségeire hívta fel a figyelmet: a SMAPEK YouTube csatornáján fellelhetőek 10-12 perces, hetenkénti igei üzenetek, illetve a honlapon Lelki morzsák címen olvashatók Pőcze István írásai.
A bemutatkozást az egyesületi beszámolók követték. Mivel a Híradó folyamatosan követi az egyesületek jelentős részének éves munkáját, nem térünk ki ennek részletezésére (az egyesületi élet összefoglalóját a 2020. decemberi szám 3–5. oldala között olvashatjuk, a koronavírus-járvány okozta program- és rendezvénykiesések miatt ez az írás máig aktuális megállapításokat tartalmaz).
Mivel a Magyar Házak országos jelentőségűek, az őszi közgyűléshez képest elhangzott friss információkról olvashatunk a következőkben.
Feldőtő Sándor és Budai Gábor (Stockholmi Magyar Ház Házkezelősége, Stockholm)
Ahogy előző számunkban már beszámoltunk róla, elkészült a Stockholmi Magyar Ház tetőcseréje,a következő projekt a fürdőszobák felújítása lesz, melyre már el is nyerték a pályázati pénzt.
Vass Attila a Hälleberga Tábortanyáról adott helyzetjelentést. Hällebergán az elnyert pályázati pénzekből egy pihenő/rekreációs részt fognak kialakítani, illetve ágyneműre, paplanokra, párnákra, konyhai felszerelésre, játszótérre, kerti bútorokra fognak beruházni.
A SMOSZ több tagja is magas állami kitüntetésben részesült Magyarország Kormánya részéről. Bihari Szabolcs a Magyar Érdemrend tisztikeresztje polgári tagozata kitüntetést kapta a nyugat-, észak- és dél-európai magyar közösségek összefogásában betöltött kiemelkedő szerepe elismeréseként. A Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozata kitüntetésben részesült Feldőtő Sándor a Svédországban élő magyar közösség összetartása, valamint a Stockholmi Magyar Ház magas színvonalú működtetése érdekében végzett több évtizedes munkája elismeréseként. Ugyanebben a kitüntetésben részesült Feldőtő Emese a svédországi magyarok nemzeti identitásának megőrzése érdekében végzett több évtizedes közösség- és kultúraszervező tevékenysége elismeréseként. Ezúton is gratulálunk a díjakhoz!
Dr. Müller Adrien nagykövet asszony
Dr. Müller Adrien nagykövet asszony összefoglalta az elmúlt időszak főbb eseményeit. Felidézte a tavaly tavaszi közgyűlést, melyen utoljára lehettünk együtt, ráadásul igazán ünnepi módon, a stockholmi nagyköveti rezidencián. Az elmúlt év a magyar–svéd diplomáciai kapcsolatok szempontjából is különleges volt, hiszen a 100. évét ünnepeltük ezeknek a kapcsolatoknak. A nagykövetség online követhető koncertek, színházi előadások, verses programok ajánlásával igyekezett fenntartani a svédországi magyarok figyelmét, a programok között az online filmvetítések kiemelt szerepet kaptak, külön öröm volt, mikor a diaszpóra magyarságán túl azok barátai, szomszédai is kapcsolódtak egy-egy filmes eseményhez. Az elmúlt év sikereihez tartozik a Székely Nemzeti Tanács aláírásgyűjtési akciója, a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából közösen készített kisfilm, valamint annak a kültéri, Kolodko
Mihály által készített Nobel-miniszobornak a nagykövetség kerítése tövébe történő elhelyezése, mely a magyar–svéd kapcsolatok századik évfordulójának lenyomata. A százéves kapcsolatokon túl ez a szobor Nobel nagyszerű tettére is megemlékezik, amivel a tudomány és a kutatás világát máig összeköti és annak a sok-sok magyar vagy Magyarországgal kapcsolatban lévő Nobel-díjasnak is mementót állít, akikre mindannyian büszkék vagyunk. A közgyűlés idején még nem lehetett tudni, hogy nagykövet asszony kiküldetési idejének lejárta után is hivatalában marad-e, azóta kiderült, hogy továbbra is Stockholmban szolgálja a magyarságot, tehát kiküldetését meghosszabbították.
A következőkben Bihari Szabolcs elnöki beszámolójából közlünk kivonatokat:
A SMOSZ mindenkori rutinfeladatai mellett a kiemelt feladatai a következők voltak: a taglétszám és a tagság konszolidálása, a pénzügyi helyzet stabilizálása, anyanyelvi oktatás, gyermek és ifjúsági programok ösztönzése, a KCSP-ösztöndíjasok koordinálása, a SMOSZ érdekképviselete a NyEOMSZSZ-ban valamint a Magyar Diaszpóra Tanácsban, a korábbi közgyűlési határozatok végrehajtása.
1.) Taglétszám és tagság konszolidálása
A járványhelyzet nem tett jót a taglétszámnak, szerencsére egyelőre nem túl nagy a csökkenés a korábbi évekhez viszonyítva, 3000 körüli tagunk van.
2.) A pénzügyi helyzetünk
Gazdasági helyzetünkre mindig nagy hangsúlyt fektetünk, hisz ez biztosítja működésünkhöz az anyagi keretet. Gazdasági helyzetünket 2020-ban is sikerült egyensúlyban tartani. A bevételi oldalon a svéd állami támogatás kiegészítéséhez sikeresen pályáztunk a tevékenységünk és működésünk támogatására Magyarországon a Nemzetpolitikai Államtitkárság által felügyelt BGA Zrt.-nél egyedi támogatásért.
3.) Anyanyelvi oktatás, gyerek-, és ifjúsági programok
Az anyanyelvi oktatás, a gyerek és ifjúsági programok szervezetünknek nagyon fontosak. Ezekkel a programokkal tudjuk megvalósítani a másod-, és harmadgenerációs gyerekeink kötődését nemzeti gyökereinkhez. Sajnos ezek a programok is megsínylették a járvány okozta korlátozásokat. A biztató év eleji kezdés után március közepétől át kellet állni a digitális programokra. Ebben nagyon nagy segítséget nyújtottak a tavalyi KCSP ösztöndíjasaink, akik minden tőlük telhetőt megtettek, hogy ezeket a foglalkozásokat életben tartsák. A tavasz végén, a jó idő beálltával már lehetett korlátozott létszámú szabadtéri rendezvényeket tartani egészen az ősz közepéig. Érthető okokból az idén nem jöhettek ösztöndíjasok, ezért a gyermekfoglalkozások a szülők vezetésével zajlottak. A központi táboraink tavaly elmaradtak, vagy csak részben sikerült őket megrendezni. Nem tudtuk megtartani az Anyanyelvi táborunkat, az UHU nyári táborát, A Cimbora táborunkat, a SOMIT családi táborát is csak részben, ahogy a Tavaszi Szél őszi táborát is. Ezek nagyon nagy veszteségek. Voltak családi programok, korlátozott részvétellel, pl. a malmői Pannónia Klub rendezvényei az Ifjúsági Központunkban. Nagy feladat lesz ezeket újraindítani és a korábbi szintre feltornázni!
4.) A Kőrösi Csoma Sándor Ösztöndíjas Program
A KCSP program a leghatékonyabb segítség, amit valaha is kaptunk. Munkájuk, elkötelezettségük és szakmai tudásuk nagyon nagy segítség azoknak a körzeteknek, akik ebben részesültek. Aztán tavaly március
közepén a kiterjedt járványhelyzetre tekintettel világszerte korlátozásokat vezettek be, a mi ösztöndíjasaink is korábban tértek haza. Köszönet és hála segítségükért és munkájukért! A tervezett 2020/2021-es KCSP érthető okokból elmaradt. Értjük az okát, de nagyon sajnáljuk.
5.) A SMOSZ érdekképviselete
Testvérszervezetünkkel, a SMAPEK-kal való kapcsolatunk példamutató. Tagságunk nagyjából fedi egymást. Kölcsönösen részt veszünk egymás rendezvényein.
A Nyugat-Európai Országos Magyar Szervezetek Szövetsége (NyEOMSZSZ) tavaly az éves tisztújító közgyűlését Zoomon tartotta. A NyEOMSZSZ alakulásától az elnöki pozíciót Dr. Deák Ernő töltötte be. Nem vállalta az újbóli jelölését az elnöki pozícióra. A tisztújítást követően részben megújult vezetőség lett megválasztva, a NYEOMSZSZ elnökének végül engem [ti. Bihari Szabolcsot – a szerk.] választottak meg és részben megújult az elnökség összetétele is.
Minden év végén kerül megrendezésre a Magyar Diaszpóra Tanács és a MÁÉRT, az idén mindkettő online formában zajlott. Fontos, hogy sikerült mindkettőt megtartani, ezáltal az évek óta tartó folytonosságot fenntartani.
Végezetül szeretném megköszönni minden közvetlen munkatársamnak, az egyesületek vezetőségének és mindenkinek, akik részt vállaltak az elmúlt évben önkéntes munkájukkal, hogy a lehető legkevesebb veszteséggel vészeljük át ezt a nehéz időszakot, amelynek sajnos nincs még vége.
Hiszem, hogy ha egyszer vége lesz ennek az áldatlan állapotnak, közösségünkben meglesz az erő, a tenni akarás a sikeres újranyitásra!
Bitay Zsolt
A tisztújítás eredménye:
Elnök: Bihari Szabolcs
Vezetőség: Aluuan Gabriella (gazdasági felelős), Bereczky-Veress Biborka (alelnök), Bitay Zsolt (titkár és a MUCF munkacsoportot koordinátora), Dézsy Ildikó (Vuxenskolan összekötő), Dorogi László (az online Híradó szerkesztője, az alapszabály munkacsoport tagja, az oktatási csoport tagja), Feldőtő Sándor (a Magyar Ház házkezelőségének összekötője), Herceghné Juhász Edit (SMAPEK összekötő), Kovásznay Ádám (programszervező), Madarassy Enikő, Orbán Eszter (az oktatási munkacsoport tagja), Tompa Anna (oktatási felelős), Vass Attila (megbízott alelnök).
Póttagok: Kádár Attila, Hartmann Barbara (a Hälleberga Tábortanya ingatlankezelője), Rosenheim Ilona (SMOSZ honlap kapcsolattartó).
Revizorok: Jordáky Béla és Jánosi Levente Róbert.
Etikai bizottság: Fekete Jenő, Lakatos Júlia, László Patrícia.