A legutóbbi két online közgyűlés után végre személyesen is találkozhattunk – a Svédországi Magyarok Országos Szövetsége az október 2-i hétvégén tartotta meg őszi közgyűlését a Hälleberga Tábortanyán.
Egyesületi beszámolók
A közgyűlést Bihari Szabolcs elnök nyitotta meg, majd a napirendi pontok közgyűlés általi elfogadása után megkezdődött maga a gyűlés.
A tagegyesületek rövid beszámolója egyperces néma csenddel indult – így emlékeztünk meg a közelmúltban elhunyt Markó Lászlóról és Pálmai Tiborról. Ezt követően Madarassy Enikő beszélt egyesületük, az Ághegy átformálásáról – tevékenységüket új formába öntik, új névvel és új szellemiséggel. Az Ághegy és az EKE jogutódjaként megalakították az SMKTT-t (Skandináviai Magyarok Kulturális és Tudományos Társasága). [Erről az átalakulásról A Skandináviai Magyarok Kulturális és Tudományos Társaságának (SMKTT) elnöki beszéde című cikkünkben behatóbban is tájékozódhatnak Olvasóink! – A szerk.]
Szöllősi Antal beszámolt az Északi Magyar Archívumban történő munkájukról: folytatják a katalogizálást, folyamatosan kapnak dokumentumokat. A Boråsi Magyar Egyesület a járvány ellenére többször is megpróbált tevékenységeket szervezni, nem túl sok sikerrel. Dézsy Ildikó elmondta, egy nagy ünnepi vacsorával tervezik a tevékenységeik újraindítását. Fekete Jenő bemutatta az Eskilstunai Magyar Közösség két új vezetőségi tagját, Smirer Juditot és Smirer Ferencet. Az egyesület legutóbbi tevékenysége a járvány kitörése előtt a fennállásuk 30. évfordulójának megünneplése volt. Annak ellenére, hogy a járványhelyzet őket is leállásra kényszerítette, a tagjaik megmaradtak. A Halmstadi „Barátság” Magyar Egyesületet Vass Attila képviselte. Programok tekintetében a tavaszi közgyűlést egy évadzáró grillezés követte, majd évadnyitó bográcsozást tartottak közel 80 résztvevővel. A gyermekfoglalkozásokat folyamatosan megtartották szabadtéren, találkozások, kirándulások, állatkertlátogatás formájában. Helsingborgtól (Hungária Klub) Kovács Sándor kapott képviseleti megbízást. Beszámolója szerint az egyesületben nagyon alacsony a taglétszám és hiányos a vezetőség, veszélyben van a fennmaradásuk. A Híradó Baráti Köre részéről Bitay Erzsébet szólalt fel. Emlékeztette a közgyűlést, az egyesület azzal a nem titkolt szándékkal alakult, hogy a Híradó újság anyagi támogatását szervezett formában bárki megtehesse. Szeretnék, ha ennek az egyesületnek minél több tagja lenne. Váncsa András kérte az egyesületeket, hogy küldjék el a tagjaik postacímeit a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre.
Tímár Róbert (Jönköpingi Magyar Egyesület) elmondta, az év első négy hónapjában kreatív foglalkoztató csomagokat készítettek tagjaiknak, amiből 35-40 darab fogyott minden hónapban. Májusban gyermeknap alkalmából Kolmårdenbe látogattak közel 70 fővel. A nyári szünet után elkezdték a gyermekfoglalkozásokat és családi programokat, havi két alkalommal. A göteborgi Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Kör részéről László Patrícia elnök örömmel ismertette, hogy tevékenységük ősztől újraindult. Egy vacsorával indítottak, és számos tervük van az év hátralevő részére: nagyszabású koncertet szerveznek, fogadják a SMOSZ által küldött színházat, Tångagärdére kirándulnak, majd dr. Pőcze István pszichológiai előadására várják az érdeklődőket.
A „Petőfi” Magyar Egyesülettől (Ljungby) Imreh Erika számolt be programjaikról. Tavasszal gyermektáncházat rendeztek a megszokottnál kevesebb résztvevővel. A Szent István napi sokadalmon Dobos Tamás történelmi előadását hallgathatták meg a résztvevők, valamint sor került a már hagyománnyá vált főzőversenyre is 75 fő részvételével. Programterveik az év hátralevő részére: fogadják a SMOSZ által közvetített 56-os színdarabot, illetve a Mikulás rendezvényt. Mészáros Márta (Lundi Magyar Kultúrfórum) elmondta, a nyár elejéig szüneteltek az egyesületi programok. Nyáron kirándulásokat szerveztek, illetve szabadtéren tartottak felnőtt- és gyermekjógát. Szeptemberben beindult a gyermekfoglalkozás három korcsoportra osztva. Tervek: interaktív felnőtt program/játék, bábelőadás, kulturális előadások.
Bereczky-Veress Biborka bemutatkozott, mint a Magyar Ház Közösség elnöke. Szeretnének építő, szép programokat szervezni, és bevonni a legtöbb korosztályt. Annak ellenére, hogy a körülmények megváltoztak, és nehezebb új tagokat bevonni, még mindig mintegy ötszáz tagjuk van. A MHK tevékenysége a járvány alatt leginkább zoom-találkozókra szorítkozott. Tervezik minden korábbi tevékenységük visszaállítását.
A Malmö Hungaroclub részéről nem voltak jelen, de Rosenheim Ilona elmondta, októberben és novemberben bál megrendezését tervezi az egyesület. A malmői Pannónia Klubtól Kovács Sándor örömmel számolt be arról, hogy a pandémia idején is sikerrel szerveztek gyermekprogramokat, 42 gyermek van az egyesületben. Az idei tevékenységüket húsvéttal kezdték, amit szabadtéren, egy parkban ünnepeltek meg. Számos tevékenységük volt: anyák napi batyus grillezés, állatkert látogatás, tengerparti piknik, hétvége Hällebergán. Szeptemberben ünnepelték 15-ik születésnapjukat, magyarországi meghívott előadókkal. Az ünnepség jól sikerült, sok korosztály volt jelen a rendezvényen. A taglétszámuk növekszik. Vasárnaponként a gyermekfoglalkozások mellett magyar iskola indul kisiskolásoknak. Az Őrszavak Custos, Kékvirág Anyanyelvi Tábor képviseletében Tompa Anna elmondta, az idén ünnepelték volna az anyanyelvi tábor 25. évfordulóját, de ez a járvány miatt elmaradt. Kérte az egyesületi vezetőket, hogy segítsenek a tábor meghirdetésének terjesztésében. Tervezik egy konferencia megszervezését, ahova a gyermekfoglalkozásokat tartó felnőtteket hívnák meg. Szeretnének egy nagy találkozót szervezni azoknak a fiataloknak, akik korábban résztvevői voltak az anyanyelvi táboroknak, de kinőttek belőle. A „Sissi” Svédországi Magyar Nők Szövetsége részéről Dézsy Ildikó sajnálattal számolt be, hogy az idén elmaradt a hagyományos hällebergai táboruk. Szeretnék a Sissi körzeteit újraszervezni a különböző városokban. Részt vettek az Europe for Citizens Program keretében egy Európai Uniós konferencián, Spanyolországban.
A SOMIT Generációkat Kádár Attila és Urbán Éva képviselte. A téli tábort nem tudták megtartani, ehelyett januárban és februárban virtuális úton találkoztak. A tavaszi tábor helyett grillezést szerveztek Ljungby mellett. A nyári táborral kezdődően elindult hagyományos tevékenységük, megtartották a családos, és az őszi tábort is. Legutóbbi táborukon tisztújító közgyűlésre is sor került. A Södertäljei Magyar Egyesületet Szöllősi Antal képviselte, aki elmondta, a közelmúltban újraindították kéthetente megtartott találkozóikat. A göteborgi Tavaszi Szél Kulturális Egyesületnél tisztújítás történt. Orbán Eszter bemutatta Majoros Ferenc új elnököt – keresik a kapcsolódási pontokat a gyermekfoglalkozásokat tartó egyesületekkel, szívesen merítenek a tapasztalatokból. 2–8 éveseknek tartanak foglakozásokat, de szeretnék a nagyobb gyerekeket is megtartani az egyesületben. Dobos Tamás vezetőségi tag pedig arról beszélt, hogy a Tavaszi Szélnél is volt egy rövid leállás, de tavasz óta igyekeztek a szabadtéren rendszeressé tenni tevékenységeiket. Hagyományosan tångagärdei hétvégével nyitják, illetve zárják az évet. Szeptembertől, ameddig az időjárás engedi, egyik héten benti, másik héten kinti foglalkozást szerveznek. Dorogi László (UHU, Stockholm) közös megbeszélésre hívta a gyermekfoglalkozásokat tartó egyesületeket, és figyelmükbe ajánlotta a SMOSZ oktatási munkacsoportját. Egy hosszabb szünet után indították el a foglalkozásaikat kétheti rendszerességgel, három korcsoportnak, melyre nagy érdeklődés mutatkozik. Két fizetett tanár foglalkozik a gyermekekkel, emellett a Kerekítő programot is követik. Nagy az érdeklődés, sok új résztvevő jelent meg az UHU-nál. Pronchev Ingela (Uppsalai Magyar-Svéd Egyesület) Zoom-on követte a közgyűlést. Elmondta, hogy az év első felében a korlátozások miatt csak szabadtéri programokat (szánkózás, grillezés) tartottak. A nyár kezdetétől rendszeresítették a családos foglalkozásokat: kirándulásokat, múzeumlátogatást, bográcsozást szerveztek. A Västeråsi Magyarok Egyesületét nagy veszteség érte, hiszen hosszú betegség után augusztusban elhunyt elnökük, Pálmai Tibor. László József Attila beszámolt arról, hogy megpróbálják újraszervezni az egyesületet. Húsvét óta egyre nagyobb érdeklődés mellett szerveztek szabadtéri tevékenységeket (húsvéti ünneplés, szalonnasütés, bográcsozás). Novemberre Katalin bált, illetve egy sörkóstoló megszervezését tervezik, házi főzésű sörökkel, sörkülönlegességekkel. [Azóta Bihari Szabolcs SMOSZ elnök arról tájékoztatott, hogy sikerült új vezetőséggel, s egyre gyarapodó taglétszámmal újraszervezni az egyesületet a november 14-i rendkívüli közgyűlésen. – A szerk.]
A Magyar Házak beszámolói
Vass Attila (Hälleberga Tábortanya): A magyar államtól elnyert pályázatból a folyosókra új lámpákat szereltek, kinti bútorokat vásároltak, kicserélték a paplanok és párnák többségét. Új olvasólámpákat szereltek fel, valamint egy játszóteret építettek. Köszönte azok munkáját, akik közmunkában segítették a gondnokság munkáját. Ugyancsak pályázati pénzből javítják a szürke ház tetejét, és a házak külső festésére is sor kerül. A főépület burkolatát kicserélik. A tálalóból ajtót nyitnak a futballpályára. A tűzriasztót bekapcsolták a központhoz, ezért a házhasználatkor vigyázni kell, hogy elkerüljük a téves riasztást. Hartmann Barbara: Bartos Attila személyében augusztus elejétől új gondnoka van a háznak. Sok foglalástól esett el a ház a járvány miatt, remélhetőleg a korlátozások eltörlése után újra beindul az élet.
Feldőtő Sándor (Magyar Ház Házkezelőség): Manyasz Gabriella a Magyar Ház új gondnoka. A járvány alatt a ház kihasználtsága csökkent, a rezsiköltség pedig ugyanazon a szinten maradt, ezért a SMOSZ anyagi segítségére is szorulnak (pl. a ház biztosításának kifizetésekor). Felújítási munkálatok folynak a Magyar Házban. A magyar állam pályázatán elnyert pénzből jelenleg az emeleti fürdőszobát újítják fel.
Elnöki beszámoló
Bihari Szabolcs elnök beszámolójában kilenc pontban foglalta össze a SMOSZ kiemelkedő feladatait az elmúlt időszakból:
A tagság és taglétszám kérdése kiemelkedően fontos, és nagyon nehéz feladat. A járványhelyzet okozta lezárások következtében a központi és egyesületi tevékenységek zöme is elmaradt, ennek természetes következménye, hogy a taglétszám kétharmadára csökkent. Ezért a tagság visszaszerzése egy kiemelten fontos feladat az elkövetkező periódusban.
A pénzügyi helyzet stabil, annak ellenére, hogy gazdálkodásunk a szokásostól eltérően alakult. Ennek egyik oka, hogy a SMOSZ kénytelen volt a tulajdonában levő házak rezsiköltségébe beszállni, mivel a járvány ideje alatt a házak kihasználatlanságuk következtében nem tudták kigazdálkodni a teljes összeget. Ugyanakkor kevesebb pénz ment az egyesületi és központi rendezvényekre, mivel ezek jó része elmaradt. A magyarországi pályázataink sikeresek. Mind a svéd, mind a magyar államtól megkaptuk a támogatást.
Az anyanyelvi oktatás, ifjúsági- és gyermekprogramok a korlátozások ellenére is működtek, főként szabadtéri formában. Ez a folytonosság különösen fontos, mivel általa a jövőnket alapozzuk meg. A gyermek- és ifjúsági programok támogatási rendszere a korábbi feltételek szerint működik tovább.
Az ingatlanjaink fejlesztési és felújítási munkálatai folytatódnak magyar állami támogatásból. A korlátozások miatt a legtöbb program és foglalás elmaradt, ezért a SMOSZ nyújtott segítséget a pénzügyi hiányokat pótolni.
2020-ban és 2021-ben is elmaradt szinte minden központi és országos programunk (SOMIT, Őrszavak, Huset) a járvány okozta korlátozások miatt. Kivétel néhány SOMIT rendezvény, ahol betartva a hivatalos korlátozási szabályokat, sikerült csökkentett létszámmal megtartani pár tábort. Remélhetőleg a jövőben ezeket az igen népszerű rendezvényeket zavartalanul lehet újra megtartani.
A Híradó megjelenése a járvány alatt is zavartalanul működött. Hála Antal József főszerkesztő és a szerkesztőség odaadó munkájának, a Híradó sikeresen vészelte át ezt a nehéz időszakot.
A 2013-ban indult és nagyon sikeres Kőrösi Csoma Sándor ösztöndíjas program a járvány miatt szünetel. A Magyar Kormány részéről megvan az újraindítási szándék, de mivel világviszonylatban nincs áttörő javulás a járványt tekintve, az idei kiírás is elmaradt.
Kapcsolatunk a többi nyugat-európai magyar szervezettel, a nagykövetséggel és a svédországi magyar protestáns gyülekezettel kitűnő. Legfontosabb svédországi kapcsoltunk a MUCF, melynek új SMOSZ összekötője és pályázati felelőse Hartmann Barbara. A partneri kapcsolat mindkét fél számára a várakozásoknak megfelelően alakult.
A márciusi tisztújító közgyűlés után az új vezetőség jó hangulatban dolgozik, és tettre készen áll az előttünk álló feladatok elé.
Az új SMOSZ titkár bemutatkozása
Bitay Zsolt bemutatkozott mint a SMOSZ új titkára. Többen segítik munkáját. Megköszönte Pronchev Ingelának a fordításban nyújtott segítséget, valamint Bitay Erzsébetnek a magyar szövegek áttekintését. Továbbá Kovásznay Ádámnak, hogy bármikor fordulhat hozzá tanácsért. A svéd hatóságok kérhetik a tagegyesületek jegyzőkönyveit, elnöki beszámolóit, ezért kérte az egyesületeket, hogy közgyűléseik után küldjék el a titkár címére ezeket a dokumentumokat, svéd nyelven. A Híradót azok kapják, akik valamelyik tagegyesületben tagdíjat fizetnek, a névsort Váncsa András vezeti. Nagyon fontos, hogy az egyesületek évente legalább egyszer elküldjék a frissített névsort! Az egyesületek kötelesek tagnyilvántartást vezetni, amelyben szerepelnie kell a tagok nevének, lakcímének és születési dátumának.
A SMOSZ pályázatok kapcsán Hartmann Barbara a következőkről számolt be: MUCF pályázat – fontos, hogy minden egyesületnél rendben legyen az egyesület közgyűlésének svéd nyelvű jegyzőkönyve és elnöki beszámolója, valamint, hogy az egyesület tevékenysége és alapszabálya eleget tegyen a MUCF kritériumainak. Elmondta, hogy nagyon fontos a tagok száma. A pályázatot mindig az előző év számadatai alapján kell benyújtani. Az idei pályázatot be lehetett adni a 2019-es taglétszám alapján.
A magyarországi pályázatokról Bihari Szabolcs elnök elmondta, hogy nagyon sikeresek voltak. A SMOSZ három pályázatot nyújtott be: az Országos Szövetség működésére, a Magyar Ház valamint Hälleberga Tábortanya felújítására.
Tervezett programok
Berecki Emőke ismertette a tervezett programokat: az október 23-ra tervezett Kilyén Ilka és lánya, Ritziu Ilka Krisztina színházi előadását hét város fogadja. A Mikulás programot (Prömier Színtársulat) majdnem minden érdekelt egyesület – összesen tíz város – fogadja. Programtervek 2022-re: a március 15-i műsorra és a húsvéti programra Emőke várja az egyesületek javaslatait. Továbbá három nagyobb városban egy nagy rendezvényt is tervezünk stand up előadás, néptánc, táncház, vagy koncert formájában.
A magyar kormány nemzetpolitikája
Dr. Szili Katalin miniszterelnöki megbízott ismertette Magyarország nemzet-, valamint a diaszpóra-politika aktualitásait. Hangsúlyozta, a magyar kormány felelősséget visel a határon túli magyarságért, cél egyrészt a szülőföldön maradást és boldogulást biztosítani, másrészt a diaszpórában élőket az identitás megőrzésében támogatni. Bemutatta az aktuális pályázati és program lehetőségeket, mint a Rákóczi Szövetség táborai, a Diaszpóra iskolatábor, Ringató foglalkozásvezetők képzése, a Magyarok Kenyere program.
A Stockholmi Magyar Nagykövetség és a svédországi magyar szervezetek együttműködése
Dr. Müller Adrien Magyarország stockholmi nagykövete bemutatta Dr. Kaszás Veronika kulturális attasét és konzul helyettest. Ismételten hangsúlyozta, a nagykövetség kiemelkedően fontos feladatának tekinti a svédországi magyar szervezetekkel való szoros együttműködést.
Röviden ismertette a nagykövetség 2021-es kulturális programjait és a következő időszak kulturális terveit, amire minden svédországi magyart is szeretettel várnak. Az elmúlt évben ünnepelték a magyar-svéd kapcsolatok 100. évfordulóját. A pandémia következtében újszerű megoldások révén sikerült gazdag kulturális programkínálatot nyújtani. Az év hátralevő részére is sok rendezvénnyel készülnek. [Ebben a témában lásd a Nagykövetségi és diaszpóra hírek nevű új rovatunkat! – A szerk.]
Ismét kérte az egyesületi vezetőket, hogy saját településeiken javasoljanak helyszíneket a magyar kultúra svédeknek való bemutatására, hogy a nagykövetség, a fővárosban nagy sikerű programjait más helyszínekre is könnyebben el lehessen vinni. Kérte továbbá, hogy legyenek a nagykövetség partnerei új projektjükben, melyben a magyar irodalmat kívánják népszerűsíteni Svédország-szerte helyi könyvtárakon keresztül. Kiemelte, hogy a helyi magyar szervezetek sokat tudnak tenni a magyar kultúra svédek felé történő terjesztésében, és ennek keretében számíthatnak a nagykövetségre az ötleteik megvalósításában.
Fotó: Bitay Erzsébet
A SMAPEK köszöntője
Dr. Juhász Edit sok szeretettel üdvözölte a jelenlevőket. Tájékoztatta a közgyűlést arról, hogy Schmidt Adrienn lemondása következtében a SMAPEK vezetősége őt nevezte ki megbízott főfelügyelőnek. Ezúton is gratulált Sebestyén Gábornak, a SMAPEK emeritus főfelügyelőjének állami kitüntetéséhez. Beszámolt arról, hogy a SMAPEK-hez 13 gyülekezet tartozik. Idén náluk is újraindultak személyes jelenléttel az istentiszteletek. Szeptembertől elkezdődött a hitoktatás, és a konfirmációra való felkészítés is tervben van. Elmondta, a tångagärdei gyülekezeti otthon mindenki rendelkezésére áll, aki feltöltődésre vágyik, illetve azon gyülekezeteknek, amelyek szeretnének egy csendes hétvégét eltölteni ott. A járvány következtében megtanulták az online lehetőségek hatékonyabb kihasználását, a korábbinál gyakrabban tartottak gyűléseket. Az Új kéve új példánya nyomdába került. A keve.se honlapon lehet megtalálni a jelentősebb eseményeket. December 4-én Strängnäsben megszervezik a mártírok emlékére történő istentiszteletet.
Végszó
Bihari Szabolcs tájékoztatta a közgyűlést arról, hogy a Kovásznay Ádám lemondása nyomán megürült vezetőségi tisztséget Hartmann Barbara eddigi vezetőségi póttag tölti be a mandátum végéig.
Kovásznay Ádám felszólalásában megköszönte az elmúlt 18 év közös munkáját, Pronchev Ingelának a fordításokat, Kádár Attilának a címnyilvántartást. Úgyszintén köszönetet mondott Blénessy Emesének, valamint Aluaan Gabriellának, akik pénztárosi minőségükben segítettek a MUCF pályázatok összeállításában. A vezetőségi munkától való visszavonulást illető döntését az indokolta, hogy nem szerette volna, ha a közeljövőben egy olyan helyzet áll elő, amelyben több kulcsszemély egyszerre vonul vissza vezetőségi tisztségéből. Megköszönte Bitay Zsoltnak, hogy elvállalta a titkári tisztséget, és sok sikert kívánt ehhez a feladathoz. Elmondta, a legtöbb köszönettel feleségének, Mariannak tartozik, aki a legfontosabb segítsége volt a feladatai elvégzésében.