A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Olimpiai összefoglaló

 

Ez év augusztus 8-án megkezdődtek a 29. Nyári Olimpiai Játékok Pekingben. A nyolcas szám a kínai kultúrában szerencseszám: a jólét, az egészség, a bizalom, a remény jelképe. A megnyitó helyszíne a Pekingi Nemzeti Stadion volt, amelyet "Madárfészekként" emlegetnek. A szervezők gigantikus showműsorral készültek, volt tűzijáték, akrobaták, zongorázó gyerek és sok-sok vibráló táncos. A magyar csapat 83.-ként vonult be a stadionba, a magyar nemzeti zászlót Kammerer Zoltán, háromszoros olimpiai bajnok (kajakozó) vitte. Ezen az olimpián 10 500 sportoló vett részt, akiknek a legnagyobb tét természetesen az aranyérem megszerzése volt.


Aranyérmeink:

Vártunk, vártunk az aranyra és végül Vajda Attila megnyerte a kenu egyesek 1000 m-es döntőjét, méghozzá remek, taktikus versenyzéssel.


A hölgyek is kivették a részüket a győzelemből és két gyönyörű lány bizonyította, hogy mire képesek a kajakozó világelit soraiban: Kovács Katalin és Janics Natasa a női kajak kettes 500 méteres számában aranyérmesek lettek.
 

Aranycsapatunk, a vízilabdázó fiúk ismét kitettek magukért, hiszen csodálatos játékban legyõzték Amerika csapatát. Magyarként, nekik is köszönhetõen ismét büszkébbek lehetünk magunkra. Vízilabdában ismét mi vagyunk a világelsök! . Szép volt, fiúk!
 

Ezüstérmeink:

Reménykedtünk hogy úszóink arannyal fognak meglepni, de volt egy világklasszis amerikai versenyzõ, aki életének csúcsformájában verhetetlennek bizonyult. Cseh László – az amerikaitól alig-alig lemaradva – végül 3, igen értékes ezüstéremmel térhetett haza Kínából.
 

Nem feledkezhetünk meg Fodor Zoltánról sem; kötöttfogású bíkózónk ugyanis – bár ellenfelével szemben esélytelennek számított – szintén második helyezést szerzett. A klajak négyesben induló hölgyek is remekelteki,  megszerezték az ötödik ezüstérmünket. Köszönjük nektek is!
  

Bronzérmeink: 

A tragikusan elhunyt Kolonics György számában a kenu kettes 1000 méteren a Kozmann György – Kiss Tamás páros indult. Harmadik helyük hihetetlen siker, már-már emberfeletti küzdelmüknek köszönhetõ, és akár aranyéremmel is felér. Kiss ugyanis a Kolonics György hirtelen halála után térdelt be Kozmann mögé, és a várakozásokat messze felülmúlva tudtak teljesíteni. Mincza Nébald Ildikó is bronzérmet szerzett a női párbajtőrözők egyéni versenyében,; õ egy kínai lányt gyõzött le a páston. Azt se feledjük, hogy most 170 magyar sportoló vett részt az olimpián, és nem 220, mint négy évvel ezelõtt, tehát ez is lehet az oka a kevesebb éremnek. A mi sportolóink érmeikkel az összesített világranglista 21. helyén végeztek. Magyarország - az olimpiai játékok történetét ismerve - az egyik legsikeresebb nemzet, figyelembe véve méretét és lakóinak számát. Olimpiai eredményei ezért az Egyesült Államok, Németország, Oroszország és Kína elsöprõ sikerei mellett is óriási bravúrnak számítanak.
 

Minden magyar aranynak örülnünk kell! Legyünk büszkék minden magyar éremre, minden magyar sportolóra, akik ott voltak, helytálltak a küzdelemben. Hallgassuk büszkén nemzeti himnuszunkat, amikor magyar(ok) áll(nak) a dobogó legfelső fokán!
 


Kádár Dóri

 

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME