A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Kékvirág. Visszatekintés – Beszélgetés Tóth Ildikóval

A versmondó és a Bibliaolvasó verseny résztvevői
Tompa Anna:
Kedves Ildikó, a tábor magyar anyanyelvünket gondosan őrző nagymamája! Több mint 30 éve ismerjük egymást. Te a sölvesborgi protestáns gyülekezet alakulásában, jómagam főleg a Svédországban frissen letelepedett magyar családok fiataljainak valamiféle egyesületbe, közösségbe toborozásában jeleskedtem.
Egy egyházi rendezvény kapcsán találkoztunk először. Mivel mindketten magyarságunkhoz ragaszkodó, többgyerekes asszonyok voltunk (vagyunk), hamar ráéreztünk egymásban a rokonlélekre, a hasonló érdeklődési körre. Bár mindketten megmaradtunk választott utunkon, te az egyházi, én a civil vonalon, egy idő után elkerülhetetlen volt munkálkodásunk találkozása. A magyar nyelvápolók egyesületének megalakulása kapcsán indult el és vált egyre szorosabbá az együttműködésünk. Hiszen majdnem egyszerre indult el a Kékvirág Tábor és az „Ige és anyanyelv” versmondó és Bibliaolvasó verseny. Mesélnél erről?


Tóth Ildikó: 1996-ban a Svédországi Magyar Protestáns Egyházi Közösség vezetősége, akkori főfelügyelője, Veress Zoltán író kezdeményezésére „Ige és anyanyelv” címmel versmondó és bibliaolvasó versenyt hirdetett meg. A Pünkösdi Gyülekezeti Napok keretében Tångagärdén, a Gyülekezeti Otthonban. A felhívásban leszögeztük, hogy a versenyen vallási hovatartozástól függetlenül mindenki részt vehet.

TA: Volt érdeklődés?
TI: Eleinte főleg a szülők részéről volt nagy a lelkesedés. Hosszú lenne elmesélni, milyen nehézségek adódtak a szervezés folyamán, a lényege a válasznak az, hogy 16 éven keresztül jól működött a rendezvény. A Gyülekezeti Otthonban 1997-től 2012-ig minden év pünkösdjén legalább 30 versenyző gyűlt össze. 15 év alatt közel 200!
És itt térek rá a mi kettőnk munkájának egybefonódására. Az általad szervezett anyanyelvi tábor, a Kékvirág helyszíne szintén a tångagärdei Gyülekezeti Otthon volt, és ezen a pünkösdi egyházi rendezvényen szereplők is részt vettek. Az „Ige és Anyanyelv” a tavasz végén, a „Kékvirág Tábor” nyár közepén. Érthető, hogy a legtöbb gyerek emlékeiben összemosódik a két rendezvény.

TA: Együtt dolgozunk a Nyelvvédő Egyesületben, melynek mai napig is titkára vagy. Emlékszel, mikor kapcsolódtál bele a tábor munkájába?
TI: Természetesen, hiszen ifjabb unokáink majdnem egyidősek, és a pünkösdi rendezvényre magunkkal vittük őket is. A tábor vezetősége, indításkor, írni-olvasni már tudó, tehát iskolás gyerekekben gondolkodott. Mikor felvetetted, jó lenne a kicsikkel is kezdeni valamit, hisz sok táborozó gyereknek van ifjabb, táborba vágyó testvére, egyetértettem veled.
A Kristianstadi Magyar Egyesületben a kétezres évek elején magyar foglalkozást vezettem, úgynevezett játszóházat. A jelentkezők egyéves korútól tizenévesig minden korosztályt képviseltek. Lehet, merész, de sikeres volt a kezdeményezés. Az itt, meg a szavalóversenyen szerzett tapasztalatom bátorított fel arra, hogy rábólintsak a javaslatodra, hogy indítsuk el a Kékvirág tábor óvodáscsoportját is. Boldogan vállaltam magamra a foglalkoztatásukat. Soha olyan érdeklődő, hálás csapatot, mint a kezdő óvodásaim!
Éveken keresztül én „sajátítottam ki” a kicsik csoportját, természetesen nem egyedül, mindig akadt egy-egy segítőtársam. Sokszor sokkal képzettebb nálam. Az én erősségem éppen a profizmus hiánya volt. Másként álltam a tanításhoz. Ahogy idősödtem, fizikailag lassan kikoptam az örökmozgó gyereksereg mellől, de egyre több részt vállaltam az anyanyelvi játékok szerkesztésében. Profán módon, én nem a nyelvtanra összpontosítok, hanem a szókincs játékos fejlesztésében látom a sikeres nyelvtanulás titkát.

TA: A Nyelvőrzők egyesületének nem csak titkára, de krónikása is vagy. Munkánkkal kapcsolatos dolgokról tudósítasz a Híradó Őrszavaknak szentelt oldalain. Az aktuális értesítések, beszámolók, tábori hirdetések stb. mellett mivel töltöd meg a rovatot?
TI: Pár éve szembesültem azzal a ténnyel, hogy az Anyaországból, és annak elcsatolt részeiről Svédországba emigrált, újabban kitelepült magyarok közül vajmi kevesen tudnak a svéd emberek mindennapjairól. Mi az, amiben hasonlít, és mi az, ami eltér a magyar szokásoktól? Hogy néz ki egy „svédasztal”? Mi a kedvenc ünnepi eledele a különböző tájegység lakosainak? Hiszen már az is csoda, hogy egy nyelven beszélt ez a hosszú ország eléggé gyér lakossága. Az ilyen dolgoknak járok utána, és igyekszem, ha nem is tudományos pontossággal tálalni, de legalább felkelteni az olvasók érdeklődését a téma iránt. Szerintem ez hozzájárulhat ahhoz, hogy kicsit jobban becsüljük választott otthonunkat, mindannyiunk Rodostóját. Zágont úgysem feledhetjük!

TA: A tíz, táborban eltöltött, naponta szinte 16 órai munka mindnyájunknak fárasztó, nem könnyű. Mégis mi ad erőt neked, mi az, ami számodra vonzó ebben a munkában?
TI: Azt hiszem, ez csak egy költői kérdés, hiszen tudod a választ. Ugyanaz a lelkesedés, elkötelezettség a mozgatórugóm, mint tinéktek, a Kékvirág tábor többi szolgálattevőjének. Boldoggá tesz a sikeresség, a tábor hangulata, az, hogy minden felnőtt, senkitől sem kényszerítve, „dalolva és boldogan” vág bele ebbe az igazán összetett, türelmet, erőt igénylő munkába. Hogy a munkás nap után van még lelkesedés és erő a napi összegző gyűlésre. Hogy a szélrózsa minden irányából összeverődött csapatnak estéről estére van igénye szellemi munkára, és lelkesen találják ki, oldják meg a házi Aktiviti egyáltalán nem könnyű kérdéseit. Mivel a feladatok szerkesztése, kitalálása szintén az én dolgom, együtt izgulok mindkét csapattal, sikerességükön mintegy tesztelve képességeimet.

TA: Ahogy látom, képességeid nem merülnek ki az Aktiviti-feladatok gyártásában. Hiszen a Híradó Mese-, meg a Gyerekszáj rovatát is vezeted.
TI: Igen, így igaz. Szeretem ezeket a feladatokat, bár sokszor elbizonytalanodom, visszajelzés híján nehéz megítélnem, egy magamfajta meséhez elég-e a szeretet? Úgy érzem, jót tenne némi bírálat, egy kevés téma-ötletet is megköszönnék. Szárnyakat adna a fantáziámnak. Vagy inkább fékre lenne szükségem? Bár ebben segít az idő múlása!

TA: Köszönöm szépen a beszélgetést, remélem, még sokáig dolgozhatunk együtt!
Boldog karácsonyi ünnepeket kívánok!

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME