A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Téma és tét - A Tema Modersmål helye a svédországi anyanyelvi oktatásban

Valamikor a ´70-es években, Európa négy jelentős országa döntött úgy, hogy korszerűsíti oktatáspolitikáját, szembenéz az egyre nagyobb számban érkezőbevándorlók igényeivel, s társadalma nyelvi sokszínűségét az oktatásban is érvényesülni engedi. Hollandia, Dánia, Nagy-Britannia és Svédország iskoláiban elkezdődött az anyanyelv tamítása. A négy országból mára csupán Svédország tartott ki az eredeti elképzelések mellett. A svédek nemhogy leépítették volna a tanulók anyanyelvi képzését, hanem újabb és újabb kutatásokkal támasztják alá annak szükségességét, korszerűbb, hatékonyabb oktatási stratégiák kifejlesztésén gondolkodnak, anyanyelv tanárokat alkalmaznak, s fórumot is biztosítanak az anyanyelv tanárok számára. Svédországba változatlanul magas számban érkeznek nap mint nap a bevándorlók -  többségük gyerekkel. A tanügyben folyamatos kihívást jelent a különbözőéletkorú gyerekek tudásfelmérése, beiskolázása, nyelvi fölzárkóztatása. Az elmúlt negyven év tapasztalata sem ad választ mindenre. Úgy egy éve olvashattuk például a Stockholmi Egyetem nyelvdidaktikai karának oldalán Jarmo Lainio professzor figyelmeztetését: ha a gyereket „bedobják” az idegen nyelvűiskolába, annak elsődleges következménye nem az lesz, hogy gyorsan megtanulja az új nyelvet, hanem az, hogy gyorsan elfelejti a régit, vagyis az anyanyelvét. A svéd anyanyelvűgyerekek nyelvi fejlődésével nem tud lépést tartani, ez kihatással lesz a tanulás folyamatára minden tantárgyban, s emellett identitászavart is okoz. Egyértelműtehát, hogy az anyanyelvet mindenképpen szinten kell tartani, s ebben az anyanyelvi oktatók segítségére számítanak elsősorban.

Világhálós kalandozásaik során talán rábukkantak Önök közül is néhányan a Tema Modersmål oldalra, amely a Skolverket ( svéd Tanügy) anyanyelvi oktatásért felelős alegységének internetes portálja. Ez év áprilisától – a kezdőlap jobb oldali sávjában – a magyar nyelv is megtalálható.

Ez egy olyan fórum, ahol mi, Svédországban tanító anyanyelv-oktatók, megoszthatjuk tapasztalatainkat, észrevételeinket, magyar szülők pedig bepillantást nyerhetnek a svéd iskolai törvényekbe, határozatokba, az anyanyelvi tanár munkájába. Azon tanáréba, aki mellesleg nem csupán magyartanári/tanítói munkát végez, hanem igen gyakran tanulmányi irányítóként is segíti a Svédországba érkezett gyerekek iskolai munkáját, beilleszkedését. Sok minden van, amiről írnunk kell, sok kérdésre szeretnénk választ kapni, sok gyakorlati-elméleti probléma vár megoldásra az anyanyelvtanításban, égetőszükségünk volt tehát egy fórumra, ahol megbeszélhetjük közös dolgainkat. Az anyanyelv tanárok munkáját Svédországban állami követelményrendszer szabályozza. A Skolverket kérése alapján, az itt publikálandó cikkek, javasolt tananyagok, ötletek mindenikének a tanügyi alapdokumentumokhoz (Styrdokument) kell igazodnia, mint kiinduló illetve vonatkoztatási ponthoz.

A Skolverket arra is lehetőséget biztosít az anyanyelv-tanároknak, hogy a Tema Modersmål égisze alatt évente rendezendőkonferencián részt vegyenek. Ezekre a kétnapos konferenciákra az őszi szünidőben kerül sor, idén például október 27-28-án Stockholmban. Ezen az elsőTema – találkozáson tizenegy lelkes magyar oktató jelent meg, s vett részt a közös munkában és együtt gondolkodásban. A Tema Modersmål-konferenciák hagyománya alapján az elsőnapon közös, svéd nyelvűelőadásokat hallgatnak az érdeklődőtanárok, a második napot viszont nyelvek szerinti csoportokban szervezik. Idei, elsőkonferenciánk vendége Makkay Lilla nagykövet asszony volt, akinek utólag is, innen is köszönjük, hogy megtisztelt jelenlétével, együttműködési készségével.

A Tema Modersmålnak-oldalaknak – a szabály szerint - egy szerkesztője lehet, de igen sok munkatársa. Kérek tehát minden kollegát, kövessen minket figyelemmel, csatlakozzon közösségünkhöz, s (a fent említett követelmények alapján) osszon meg velünk egy-egy jó ötletet, használható tananyagot! Az anyanyelv tanításában, tanulmányi irányításban (studiehandledning) egyaránt segíthetjük egymást. A „Téma” szerencsére adott, s a  tét magas: gyerekeink nyelvi kódrendszerének megtartása, fejlesztése, a tanulás folyamatának megkönnyítése, identitásuk megőrzése.

Solymossi Enikő

magyartanár, szerkesztő

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME