A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Magyar nyelvtanulás lehetőségei Svédországban

Egyre több magyar dolgozik Svédországban. Bár sokan családjukkal együtt költöztek ide, óvodás, iskoláskorú gyermekekkel, itt tartózkodásuk nem minden esetben végleges. Egyeseknek lejár a szerződése, megszűnik a munkahelye, vagy egészen egyszerűen nem érzik jól magukat az idegen környezetben. Vissza, illetve hazaköltöznek. Gyermekeik otthon folytatják a Svédországban megkezdett iskolát, s mivel lelkileg eleve erre készültek fel, a legtöbb esetben nem okoz törést személyiségük kialakulásában. Viszont, még ha sikerül is Svédországban olyan iskolába íratni a gyereket, ahol van magyar tanár, ahhoz, hogy a tanuló lépést tarthasson az otthoni tantervvel, tananyaggal, természetesen nincs lehetőség. Mások hosszú tartamra terveznek, letelepednek.

Bárhogyan is alakuljon egy család élete, természetesen sokan ragaszkodnak ahhoz, hogy gyermekeik – legalább is a családon belül – anyanyelvükön beszéljenek. Tartják a kapcsolatot magyar barátaikkal, rokonokkal, gyakran utaznak szülőhazájukba. A gyermekek nyelvi fejlődéséhez viszont az, hogy csak a családban beszélnek magyarul, nem elég. Bár a svéd törvények, mint ezt a Híradó előző számában is ismertettük, elvileg lehetővé teszik az anyanyelv oktatását, nagyon sok szülő nem tud erről, vagy ha értesül is, nem keresi, nem él a lehetőséggel. Ahány család, annyi kérdés, annyi probléma. Az anyanyelv-tanulás, mint téma, sajnos legtöbbször csak magánbeszélgetéseken vetődik fel, s lesz belőle amolyan „pusztába kiáltott szó”. Sokszor hallottam magam is azt a közhelyet, hogy: a szülők számtalan helyről szerezhetnének információt, ha kicsit jobban körülnéznének. Csakhogy ez nem olyan könnyű. A svédországi „Őrszavak” Magyar Nyelvőrzők Egyesülete magára vállalja ezt a „körülnézést”. Szeretnénk beszerezni a magyar nyelvtanulási lehetőséggel kapcsolatos minden fellelhető információt. Ehhez a szülők kérdéseit, kéréseit várjuk. Kérem, írjanak nekünk, kérdezzenek, mi továbbítjuk azokat, a válaszokat a Híradó júniusi számában közzé tesszük.

Egy csokorra való kérdést már összegyűjtöttünk, továbbítottuk a stockholmi Magyar Konzulátusra.

1.     Érdeklődnek-e a Svédországban élő magyarok a konzulátuson gyermekeik magyar tanulási lehetősége felől?

2.     Ha érdeklődnek, tud-e tanácsot adni a konzulátus? Mit válaszolnak? Tudnak-e a nyelvtörvény ismertetésén kívül konkrét tanácsot adni a szülőknek?

3.     Vannak olyan családok, melyek csak ideiglenesen tartózkodnak Svédországban. Van-e arra lehetőség, hogy a gyermek időnként amolyan „cserediák”, vagy más módon kapcsolatban maradjon a régi iskolájával, diáktársaival?

4.     Gondolkozott-e valaki azon, hogy üdvös lenne egy internetes tanító programot létrehozni? Gondolok egy olyan életkorok szerint kidolgozott programra, melyben szaktanárok, tanítók oktatnák a külföldön élő magyar gyerekeket? Vagy már létezik ilyen, csak mi nem tudunk róla?

5.     Reklámozzák-e az Őrszavak Internetes újságot?

Anyanyelvünk ismerete, szeretete egyik legfontosabb tényezője az ember egészséges fejlődésének. Miért tagadnánk meg ezt gyermekeinktől? Várjuk a magyar nyelvtanítással – tanulással kapcsolatos kérdéseket, javaslatokat a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.címre

Segítsetek, hogy segíthessünk.

Tóth Ildikó

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME