A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Rendhagyó magyar anyanyelvi óra a könyvtárban

A magyar anyanyelvi oktatás egyik fontos célja, hogy a gyermekekhez közelebb hozzuk az olvasás élményét, a könyvek szeretetét. Erre nyújt remek lehetőséget egy rendhagyó magyar óra keretében megszervezett közös könyvtárlátogatás.

 

Göteborg szerencsésnek mondható, mert a városban kb. 23 könyvtár (folkbibiliotek) várja az olvasókat, és az egyik könyvtárban egy lelkes magyar anyanyelvű könyvtáros népszerűsíti a könyvek titkait, és dolgozik azon szép eredménnyel, hogy egyre több és több magyar nyelvű könyvből válogathassanak a magyarul olvasni vágyók. Larsson Mária könyvtáros nagy segítségemre volt a könyvtári órák izgalmasabbá tételében.

Az újjáépített városi nagykönyvtár 2014 tavaszán nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt kibővített épülettel, jól használható terekkel. Itt találtuk meg mi is azt a helyszínt, ami remekül megfelel a rendhagyó magyar anyanyelvi foglalkozások megtartására.

Fontosnak tartom, hogy együtt utazzunk a gyerekekkel a könyvtárba. Miközben együtt közlekedünk, beszélgetünk, és ez alatt nagyon sok új fogalommal, kifejezéssel lehet megismerkedni. Remek lehetőség ez a szókincs bővítésére. (Sok gyermek számára viszonylag ritka alkalom, hogy a városban közösségi közlekedést használva utazik.) A könyvtárlátogatást megelőző órát már a felkészülésre szánjuk: átbeszéljük a közlekedési szabályokat, a könyvtárban követendő viselkedési szabályokat, és azt, hogy mit várhatnak a könyvtárlátogatástól.

Előzetesen egyeztetünk Máriával, hogy milyen korú, és milyen nyelvi hátterű, tudású gyermekeket hozok. Az utazásnál legalább egy szülő segítségét is kérem.

A könyvtárba érkezéskor az előtérben megnézzük, és ki is próbáljuk a könyv-visszavevő gépeket. A gyerekek nagyon élvezik, hogy egy üvegfalon keresztül nyomon követhetik a könyv útját a visszavételtől az alagsorba jutásig.

Máriával a gyerekrészleg közepén található meseteremben találkozunk. A bemutatkozást követően először a gyerekek mesélnek olvasási élményeikről, arról, mit olvastak vagy hallgattak legutóbb. Beszélgetünk arról is, mi az, amit másoknak szívesen ajánlanak, és hogy milyen könyvekről hallottak mostanában, amit szívesen elolvasnának. A gyerekek után Marikán a sor: ő ajánl könyveket, amelyeket a gyerekek ki is kölcsönözhetnek a könyvtárból.

A könyvtári órát a könyvtár megismerésével, kipróbálásával folytatjuk. Megkeressük a magyar könyveket, amelyek korosztályonként sorakoznak a polcokon, vagy a kisebbek számára a fiókokban. A gyerekekkel közösen fedezzük fel a könyvtár gyermekrészlegének lehetőségeit. Az alkotó szobákat, szerepjátszó és a kisebbek számára kialakított sarkokat. Megkeressük a hangos-könyvek és videojátékok birodalmát.

Az óra vége közeledtével a gyerekek kapnak időt, hogy választhassanak könyvet, vagy kipróbálhassák a könyvtár nyújtotta játéklehetőségeket, majd élményekkel telve visszautazunk az iskolába.

Úgy gondolom, hogy ezek a rendhagyó órák jól beépülnek a magyar anyanyelvi oktatás tematikájába. Az, hogy a gyermekeket kimozdítjuk a tanórák megszokott környezetéből, és kihasználhatjuk az új könyvtár nyújtotta barátságos légkört, segít abban, hogy kedvet kapjanak magyar könyvek, szövegek önálló olvasására.

Tóth Piroska

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME