A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Kérdések Dr.Szentiványi Gáborhoz, Magyarország stockholmi nagykövetéhez

 
2011 első félévében Magyarország tölti be az Európai Unió soros elnökségét. A kormány és a szakmai valamint civil szervezetek javában készülnek a feladatra, hiszen - a nagy felelősség mellett – ez az időszak komoly esélyt jelenthet az ország sokoldalú bemutatkozására is.
Az elnökség lényegében az Európai Tanács vezetését jelenti, ami azért fontos megbízatás, mert az aktuális elnök, illetve az úgynevezett trió elnökség befolyásolhatja, hogy milyen témák kerüljenek az ülések napirendjére.
A Híradó arról érdeklődött Dr. Szentiványi Gábor nagykövetnél, hogy Magyarország milyen célkitűzéseket fogalmazott meg az EU elnökség idejére.
 
F_06-1.jpg
Dr.Szentiványi Gábor
 
- Nagykövet Úr, a három együttműködő állam nyilván már elkezdte a napirendi pontok megfogalmazását és a vélemények egyeztetését. A csoportos elnökség egyrészt az elnöklő partnerekhez való igazodást feltételez, másrészt erősebb vezetői pozíciót is eredményezhet, éppen a közös vélemények korai kialakításának köszönhetően. 
 
- A nemrég elfogadott Lisszaboni Szerződés alapján minden, egymást követő három elnökség úgynevezett triót alkot, aminek az a lényege, hogy másfél évre előre megállapodnak, milyen általános célkitűzéseket, programokat kívánnak megvalósítani, mely területekre helyezik a hangsúlyokat, illetve milyen eredményeket kívánnak elérni nemcsak saját féléves elnökségük alatt, hanem a másfél éves periódus során is. Mindez koordináltabb, koherensebb tevékenységet eredményez az Unió számára. Hazánk Spanyolországgal és Belgiummal alakított ki átfogó programot még 2009 végén, amelyen belül természetesen minden elnökség maghatározhatja a saját hangsúlyait is, figyelembe véve az aktuális helyzetet. A trió elnökség, illetve program jó hátteret ad, de az elnökséggel járó döntéseket és felelősséget mindig az éppen elnöklő tagállamnak kell meghoznia, illetve viselnie.
 
- Melyek lesznek azok a kiemelt területek, amelyek fokozott figyelmet kapnak a hármas elnökség  során?
 
- Mindhárom ország híve az európai együttműködés elmélyítésének, az EU hatékonyabb működésének és világpolitikai szerepe erősödésének. Az egyik fő hangsúlyt a fenntartható gazdasági növekedés feltételeinek megteremtése, a versenyképesség növelése, a foglalkoztatás bővítése képezi, amelynek során azonban olyan szempontokat is érvényesíteni kell, mint az éghajlatváltozás elleni küzdelem, vagy az energiabiztonság és hatékonyság növelése. A 2008-ban kirobbant pénzügyi-gazdasági válság miatt folyamatban van a pénzügyi piacok jobb szabályzását és felügyeletét biztosító intézkedések kialakítása. Szociális téren a trió a szegénység és a társadalmi kirekesztés csökkentését állította középpontba, de fontosnak tartja a szabadságon, biztonságon és jogon alapuló térség kialakítására vonatkozó ún. Stockholmi Program megvalósítását is.
 
- Melyek lesznek a magyar elnökség kiemelt prioritásai?
 
- Minden elnökség egy kicsit hasonlít a szerelőszalag mellett dolgozó gyári munkás szerepéhez, aki valamit hozzátesz az előtte dolgozók munkájához és úgy adja tovább a „terméket” az utána következőknek. Ez azt is jelenti, hogy a szalagra merőben új dolgokat nem igen lehet fölrakni, a „fusizás” pedig nem szokásos. Magyarország – annak ellenére, hogy először tölt be ilyen szerepet – igyekszik olyan érdemi hozzájárulást nyújtani, ami előreviszi az európai ügyeket. A végleges magyar elnökségi program még készülőben van, de főbb elemei már most láthatóak. Ezek:
- Kilábalás a gazdasági válságból, a gazdaságpolitikai koordináció erősítése, az Európa 2020 stratégia végrehajtása.
- Az ágazati politikák reformja, így pl. a közös energiapolitika alakítása.
- Az EU bővítési folyamatának továbbvitele, pl. a Nyugat-Balkánon, és szomszédságpolitikájának fejlesztése, többek között a Keleti Partnerség csúcstalálkozójának megszervezésével 2011 májusában.
- A Duna Régió Stratégia elindítása, és általában a víz szerepének középpontba állítása.
- A polgár közeli Európa erősítése és a kulturális sokszínűség ösztönzése.
 
- Az Európai Unió újabb bővítések előtt áll, Horvátországgal már előrehaladott stádiumban vannak a csatlakozási tárgyalások. 
 
- Horvátország esetében célunk annak elősegítése, hogy elnökségünk végére lezárhatóak legyenek a tárgyalások. Szeretnénk azt is, hogy a tagjelölt vagy potenciális tagjelölt országok esetében sikerüljön valamilyen előrelépést elérni a csatlakozási folyamatban. Ismert, hogy Törökország, Izland, illetve további öt nyugat-balkáni ország ért el eddig valamilyen lépcsőfokot az EU-hoz való közeledésben.
 
- A magyar országgyűlés nyilatkozatban vállalta a nemzeti összetartozás erősítését. Hogyan lehetséges a magyar nemzeti kisebbségek jogait előmozdítani az elnökség hónapjaiban?
 
- A nemzeti összetartozás gyakorlati megvalósítása terén jelentős lépéseket tett a magyar kormány, illetve parlament az elmúlt hónapok során, pl. az állampolgársági törvény megalkotásával, vagy a Magyar Állandó Értekezlet ismételt összehívásával. Uniós elnökségünk is kínál lehetőséget nemzetpolitikai céljainkkal összhangban levő lépések támogatásra: Románia schengeni övezethez való tartozásának magyar szándékok szerinti mielőbbi megtörténte pl. tovább javítja az ott élő magyarok szabadabb mozgását is, Szerbia EU-hoz való fokozatos közeledése az ottani magyarok érdeke is, Kárpátalja pedig, szerény mértékben bár, de előnyökhöz juthat az Ukrajnát is magába foglaló Keleti Partnerség programjai révén. A magyar elnökség hangsúlyt helyez továbbá az európai alapjogi karta nyújtotta jogok érvényesülésére, illetve tervei között szerepel a kulturális sokszínűséget előmozdító programok szorgalmazása.
 
 
- Az uniós elnökség jó alkalom arra is, hogy az elnöklő ország gyakrabban kerüljön az európai érdeklődés középpontjába. Miként fogja a svéd közvélemény érzékelni a magyar elnökséget? 
 
- Maga az elnökség ténye, az annak során Európa érdekében nyújtott teljesítményünk, vagy egy váratlan válság kezelésében mutatott helytállásunk önmagában is Magyarországra irányítják a világ figyelmét. Az elnökséggel járó több száz hazai tanácskozás, konferencia, rendezvény alkalmat ad történelmünk, kultúránk vagy éppen gasztronómiánk (boraink) közvetlen bemutatására. Elnökségünk svéd szakmai megítélését elsősorban az elvégzett munka befolyásolja majd, amihez jó alapot teremt, hogy az egy évvel ezelőtt lezajlott svéd elnökséggel szoros kapcsolatot alakítottunk ki, számos témában azonosak a nézeteink, hasonló érdekeket képviselünk és megoldásokat szorgalmazunk. Az EU fővárosokban történő kulturális bemutatkozásunkat az igen szerény anyagi háttér korlátozza, így igyekszünk rákapcsolódni olyan rangos eseményekre, mint pl. a Liszt évfordulós koncertek, vagy a 100 tagú cigányzenekar november végi svédországi vendégszereplése.
 
- Végezetül: melyek azok a célkitűzések, amelyekben Ön leginkább szeretne előrelépést, netán megoldást tapasztalni az elnökségi időszak lejártakor?
 
- A fent taglalt komplex célokkal összhangban szeretném, ha előrelépés történne közép-európai szomszédjaink ügyében, ami hatással van a kárpát-medencei magyarság sorsára is. Európa szerte jó hatása lenne, ha tovább tudnánk lépni a társadalmi problémák, így pl. a gyermekszegénység csökkentése, a kirekesztettség felszámolása vagy az európai roma stratégia kialakítása terén. Mint „dunai ember” várakozással tekintek a Balti Tengeri Stratégia mintájára alakuló Duna Régió Stratégia pozitív hatásai elé.
 
- Köszönöm szépen a válaszokat!
 
Kérdezett: Sántha Ferenc
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME