A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Dr. Nógrádi György göteborgi előadása

Semmi értelme sem lenne Attilát vagy Árpádot okolni, hogy a Kárpátok tetejéről szétnézve annyira szépnek találták Európának az előttük feltárulkozó birodalmukat. Azóta mindig mindenkinek útjában vagyunk. Magyarország hihetetlenül gazdag lenne, ha népünket a történelem során nem fosztották volna ki tatárok, törökök, labancok és a két világégés győztes hatalmai, meg még sok kisebb sereg, amikor népünk java gyenge volt, és vérzett a nagy csaták borzalmai után. És lám, egyetlen betolakodó sem jutott át rajtunk. Legfeljebb békés úton. A XX. század második felében: vendégmunkásként.  

Fotó: Bánovits András

Ki hitte volna, hogy napjainkban, a huszonegyedik század tizenötödik évében veszi majd kezdetét egy újabb népvándorlás? Többnyire megint keleti irányból, és már megint Magyarországon át botladozva akkor, amikor már régen megrozsdásodtak a hüvelyükbe került kardok. Mi azt hittük, nyugodtan művelhetjük a földet, építhetjük országunkat, és végre nyugodtan élhetünk. Európa széttárja karjait, és nem tudja, mit tegyen. Attila és Árpád utódjaira mutogat…

A Magyar Televízió híradásait nézve sok svédországi magyar ismeri már Dr. Nógrádi György nevét. Ismert arról, hogy nagyon jó meglátásai vannak, munkássága nem függ politikai pártoktól. Nógrádi György nemzetbiztonsági szakértő, a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztjével kitüntetett (2005) közgazdász, egyetemi tanár, professzor. Elfogadta a göteborgi Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Kör meghívását. Arra kértük, ismertesse velünk ennek az újkori népvándorlásnak fontosabb jellemzőit, okait és későbbi elképzelhető fejleményeit. A találkozásra 2016. március 2-án került sor. Klubhelyiségünkben még a pótszékekre is szükség volt. Az előadó megjelenését nagy taps fogadta, amelyre ő így reagált: „Előre is köszönöm, ha majd a befejezés után megtapsolnak, de itt és most ez még rizikóval járhat.”

Kellemes egy ilyen előadást derűsen kezdeni.

Igaz, hogy e sorok írója lehetőséget kapott egy kisebb, előadást megelőző interjúra, de kérdéseim természetesen az est témájával voltak kapcsolatosak, hát erről itt csak annyit, hogy én többnyire a német kancellárról kérdeztem a professzort.    

El kell mondanom, hogy Nógrádi György tudásából ízelítőt kapva, könnyen megérthető a személyét körülvevő hallatlan népszerűség. Amiről beszélt, ma annyira aktuális, hogy több mint hatvan perces előadása után a közönségtől kapott kérdések válaszaival is újabb egy óra telt el. Érthető, hogy a hatalmas taps után szinte senki sem hagyta el a termet. Akik nem jutottak hozzá, hogy az előadóval kezet foghassanak, kisebb csoportokban, egészen belemelegedve folytatták a további kérdések megvitatását. Pedig Nógrádi György hatalmas tempót diktált, és a legtöbb kérdésre így is választ kaptunk. Csoda, hogy előadása után még ennyit tudtunk kérdezni.

Az est folyamán természetesen kiemelt helyet kapott az EU külső határainak védelme és Magyarország szerepe ebben, valamint a bevándorlók és az EU között kialakult viszony megítélése. Nógrádi György felsorolta a történelmi előzményeket, a pénzvilág szereplőinek viselkedését és önző érdekeit. Nem lehet eléggé komolyan venni az amerikai milliárdosok és a német kancellárnak, Angela Merkelnek a bevándorlási folyamatokkal kapcsolatos óriási felelősségét. Nógrádi professzor fokozatosan felvázolta a jelenlegi helyzet komolyságát, amely rendkívül fontossá teszi Európa vezető politikusainak minél pozitívabb eltökéltségét. Kétségtelen, hogy az EU nagyon lassan és határozatlanul, gyakran hihetetlen jóhiszeműséggel, naivitással kezeli a beáramló százezrek jelenét és jövőjét. Márpedig ez nem segít a leggyakrabban életbevágó problémák valódi megoldásában. A vallási hovatartozás sokfélesége és az ebből fakadó ellentétek, meg a hétköznapi életben tapasztalható népi-társadalmi szokások különbözősége, komoly problémákat okozhat az európai népek és a keleti országokból és más kontinensekről százezrével földrészünkre özönlők viszonyában.

És hogyan állja meg helyét a kis Magyarország? Reméljük, Attila és Árpád, de még a hét vezér is büszkén nézhet majd ránk, ha újra azt mondhatjuk: hazánkban nyugalom van és béke.     

Dr. Nógrádi György látogatása maradandó élmény lesz mindenki számára, aki ezen az estén jelen volt a Kőrösi rendezvényén.

Maróti László

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME