A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

iHuset - Göteborgi Kultúr Napok. Bevezető az iHuset-ről

Magyar jazz koncert Göteborgban

2016 április 16-án hatvanan (a KoMbar-ban ez csaknem telt ház) jöttünk össze, hogy meghallgassuk Király Martina és együttesének koncertjét. A zene hangvétele többnyire a jazzre épült. Sok taps és a siker kinyilvánításának ilyenkor szokásos több változata volt hallható. Már a koncert elején nagyon jó hangulat alakult ki. Az énekesnő a trióval Budapestről érkezett a  Kőrösi meghívására . Király Martina Barta Zsolt  gitárossal, a sokunk által ismert Gyenge Lajos dobossal és Herr Attila bass-gitárossal hallhatóan nagyszerű zenei egyetértésben bizonyították összeszokottságukat. 

Fotó: Bánovits András

Alkalmat kaptam, hogy beszéljek Martinával:

- Tudom, hogy sok dalt írsz. A szövegeket ki írja?

- Én. Legtöbbször együtt jön a szöveg, s vele a dallam. Ez a legtermészetesebb módja a zene születésének. Az eddig megjelent CD-imen szerencsére több dalom is népszerű lett.

- Igen. Láttam a You Tube-on, hogy sokan hallgatják a Ballonkabát c. számodat, de ennél többet is. Ám hadd térjek rá a jazz kérdésére. Magyarországon, Budapesten 1962-ben a Dália Étteremben nyílt meg az első magyar jazz klub. Ez, politikai okokból, nem volt hosszú életű. Az országban sokáig nem volt jazz. Csak titokban, lakásokon. Van manapság közönsége a jazznek?

- A 80-as években kifejezetten, főleg különböző egyetemi klubokban, nagy kulturája volt a jazznek. Talán még a 90-es évek elején is. Manapság, talán ez a helyes kifejezés, a jazz a zenei műfajok mostoha gyermeke. Zenekarom és én is az Akadémia jazz tanszékén végeztünk. Ez az iskola nagyon sok kiváló zenészt adott a magyar zenei életnek. A tanszéket az annak idején éppen a Dáliában megismert Gonda János alapította. Az énektanárom pedig szintén a Dália nemzedékhez tartozó Garay Attila volt.

- A svédországi magyarok lapjának, a Híradónak sok olvasója van. Sokan járnak haza színházba, koncertekre. Király Martina és az együttes: mit szeretnétek tudatni az itteni magyarokkal? Otthoni koncertek, lemez megjelenés?

- Június 3-án az OPUS-ban lépünk fel, amely kiváló jazz klub Budapesten. Ma este pedig azt szeretném, hogy az emberek jól érezzék magukat. Együttesünk minden tagja profi, jó zenész, de emellett mindannyian szívből muzsikálunk. Ez hallható...

- Igen. Nekem és itt mindenkinek ez a véleménye. Köszönjük az estét!

 

Maróti László,

Göteborg

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2025. március 10.
Kedves Híradó Olvasók! A tavaly márciusi Híradóban búcsúztam el Tóth Ildikótól – hihetetlenül gyorsan lepergett ez az egy év. Sajnos a mostani szám is több nekrológot rejt magában: az egyik Lázár Oszkárra, a Híradó egykori főszerkesztőjére, a másik pedig Dr.…
Tovább
David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

Könyvespolc 2025. március 11.
Ég veled, Mester! – ezekkel a szavakkal búcsúztunk David Lynchtől, attól az alkotótól, aki nem csupán filmeket készített, hanem kapukat nyitott egy másik valóságba. Egy olyan művésztől, aki képeivel és hangjaival arra tanított, hogy a fény és a sötétség ugyanabból…
Tovább
A kő szeretete – 2. rész

A kő szeretete – 2. rész

Képzőművészet 2025. március 11.
Látogatás Tilajcsik Roland svédországi szobrászművész szabadtéri műtermében Az alábbiakban a kétrészes, Tilajcsik Roland szobrászművésszel 2024. április 8-án készült interjúsorozat második része olvasható. Az első rész a Híradó 2024. decemberi számának 22–25. oldalán, illetve a lap weboldalán érhető el. Kérdező: Csikós…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME