A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

PechaKucha magyar előadóval

Hírek, ismeretek gyakran terjednek egyszerű beszélgetések formájában. Most is így történt. Csata Attila társaságban váltott két szót egy mellette álló férfival. Mint ilyenkor gyakran előfordul, a másik visszakérdezett, Attila válaszolt, azután máris szóba került a PechaKucha.

Fotó: Bánovits András

Embereknek gyakran van mondanivalójuk, amelyet szeretnének minél több ember tudomására hozni, és gyakran jó is lenne, ha az emberek tudomást szereznének eseményekről, élményekről, amelyekről soha nem hallottak, mert nem volt kitől. Századunk elején (2003) Tokióban dolgozott két építész: Astrid Klein és Mark Dytham. Dédelgetni kezdtek egy közös ötletet, amely szerint hasznos lenne, ha a szakmában dolgozó fiatalabbak egy-egy összejövetel alkalmával elmondhatnák saját elképzeléseiket arról, hogy mit hogyan kellene megoldani az építészetben. Ebből természetesen az következett, hogy a megrendezett előadásokon végtelenül hosszú beszámolók hangzottak el, miközben megsértődtek, akik nem jutottak föl a pódiumra.

A következő ötlet ezért kikötötte, hogy az előadó beszédéhez felhasználhat húsz kivetített képet, amelyek a vásznon 20-20 másodpercig láthatóak. Ez pontosan 6 perc 40 másodpercet ad neki. Eközben elmondhatja, amit hallgatóival fontosnak tart megosztani. Ez elég kell legyen, hogy felkelthesse a jelenlévők érdeklődését. Nincs többé hosszú-hosszú előadás. Az utóbbi években már a világ közel hatszáz városában rendezik meg újra és újra a PechaKuchát.

Attila új ismerőse ezt mondta:

- Legalább három öteltedet hallottam, amit egy ilyen PechaKuchán elmondhatnál.

- Húsz kép? Hat perc és negyven másodperc beszéd?

- Igen.

Nos, ez odavezetett, hogy Attila meghívást kapott a 2016. március 29-én a göteborgi Park Laneban megrendezett PechaKutcha találkozóra. Telt ház volt. Vitte a kivetítendő húsz képet, és fejében azt, amit al akart mondani. Választhatta volna egy halál közeli élményét, vagy igen fontos találmányát, amely világszabadalom: automata sebességváltókat tervezett teherautóknak, buszoknak. Talán meglepő, de inkább a harmadikat választotta: Göteborgi Magyar Kulturális Napok, vagyis röviden iHuset.   

Ezen az estén nyolcan beszéltek magukról, életcéljukról. Egyikük „Attila the Hun”, ahogyan Attila bemutatkozott, de még hozzátette: „én götaungrare” vagyok. A rendelkezésére álló 400 másodperc alatt nem csak a magyarok Göteborg kulturéletében betöltött szerepét mutatta be, hanem rámutatott arra is, hogy a városban élnek olyanok, akik a High Chaparral-nál még nem jutottak sokkal tovább, miközben Európa, s a világ tele van szépséggel. Ezek egyike Magyarország, a mi hazánk, amelyet igazán érdemes megismerni, de legalábbis látni. Nagy tetszést keltett az iHuset jelentésének magyarázata: a Ház, amelyben élünk, vagyis a magyar és svéd domain-nevek (hu-se) felhasználása.

Bejelentve az iHuset idei megnyitójának helyét és időpontját, Attila nagy taps kiséretében befejezte előadását.

 

Maróti László

Göteborg

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME