A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

30 éves jubileumi ünnepség Ljungbyban

Különleges év köszöntött idén a Ljungby-i Petőfi Magyar Egyesületre, eljött a 30-ik születésnapja, ami minden szempontból egy nagyon szép, kerek évfordulót jelent.

Fotó: Kerekes János Csongor

1986. június 6-án a vajdasági Tóth Zsuzsa, Gera Katalin és az erdélyi Miklós Miklós mertek egy nagyot lépni, és valóra váltották az akkor már szinte 500 főnyi ljungby-i magyarok álmát, és megalapították az egyesületet.

Erős Árpád már 1984-ben felvetette az ötletet, de két év kellett hozzá, hogy a közös álmot tettekre váltsák.

Ez a legtisztább igény és szándék volt arra, hogy az itt élő, otthontól elszakadt magyarok őrizzék- megőrizhessék magukat és gyermekeiket annak, akinek születtek.

Imreh Boróka és Imreh Apolka. Fotó: Kerekes János Csongor

És elkezdődött: tánccsoport, színjátszó kör, nem akármilyen focicsapatok – a Hargita és a Budvár, egy nagyszerű kórus, közös majálisok, otthonról meghívott előadók, disznótoros vacsorák, bálok és sok-sok munka, amit legtöbbször kalákában végeztek a vezetőség és az egyesület tagjai.

Érdekes évforduló volt az idei, mivel a Benczédi Zsuzsanna tanárnő által vezetett kórus is a 18-ik születésnapját ünnepelte.

Az ünnepségen tiszteletét tette a SMOSZ elnöke is, Bihari Szabolcs, aki tartalmas és lelkesítő beszédet mondott az előadáson nem kis számban jelenlévő tagoknak. A felszólalása végeztével, oklevéllel jutalmazta meg az egyesületet, megköszönve ezzel a hosszú és fáradtságos évek munkáját.

Bihari Szabolcs, a SMOSZ elnöke. Fotó: Kerekes János Csongor Kupán Botond, egyesületi elnök. Fotó: Kerekes János Csongor

Nagyon jól előkészített és összeszokott énekléssel lépett fel a kórus, amelyet Imreh Boróka és Apolka versmondással és énekléssel zárt le.

A vasárnapi iskola gyerekei voltak az est csúcspontja, akiket nem mellesleg ugyancsak Benczédi Zsuzsanna tanárnő készített fel, táncos és éneklős fellépésükkel, mellyel valószínűleg minden szülőnek könnyet csaltak a szemébe. A nagyobb gyerekek, a gyerekműsor végén zongorázással és hegedüléssel szórakoztatták a közönséget.

Az előadás második felében léptek fel a Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasai, Ferencz Orsolya és Kovács Gábor, egy színvonalas operett és néptánc bemutatóval.

Az ünnepi pillanatokat természetesen a magyar és a székely himnusszal zártuk, és az estet egy bállal folytattuk, ahol hajnalig mulattunk.

Remélem, műsorunk nyomot hagyott mindazokban, akik jelen voltak, és ezzel is hozzájárultunk ahhoz, hogy az emberek megértsék, magyarságunkat meg kell őriznünk a jövő nemzedék számára is.

 

Kupán Botond, elnök

 

Fotók: Kerekes János Csongor

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME