A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Az 1956-os Forradalom és Szabadságharc megünneplése a stockholmi Magyar Házban

Az 1956-os események nemcsak a magyarok számára meghatározó fontosságúak, de a világtörténelemben is egyedülálló helyet érdemeltek ki maguknak. A mai ésszel csaknem felfoghatatlan mértékű zsarnokság ellen lázadó, sokezerszeres politikai-katonai fölénnyel dacoló szétszaggatott ország, egy szívdobogtató pillanatig győzni látszott, mielőtt irgalmatlan csapással össze nem roppantották, különös kegyetlenséggel torolva meg a bátorságot; mielőtt generációk sorsát meg nem pecsételte az idegen hatalom és annak vakbuzgó csatlósai, megtörve, bebörtönözve, megkínozva, megölve vagy idegenbe kergetve a hősöket. Az ötven éves évfordulót ezeknek a zsarnokoknak egyenesági leszármazottai gyalázták meg kiheverhetetlenül, s ennek orvoslására készült a hatvanadik évfordulón a magyarság színe-java az Anyaországban és szerte mindenütt a világban, ahova 1956. és más történelmi csapások viharai szakítottak, illetve sodortak szét mindannyiunkat.

A stockholmi Magyar Ház ünnepélyes megemlékezésére 2016. október 22-én, az évforduló előestéjén került sor. Sajnos, 1956 hősei közül már csak kevesen tudtak személyesen részt venni ezen az eseményen, de a Magyar Ház így is megtelt ünnepelni vágyókkal. A helyi hagyományoknak megfelelően az este két kiváló művész kiállításának megnyitásával kezdődött. A marosvásárhelyi Cabuz Andrea és Cabuz Annamária, magasan képzett festőművész testvérpár, a Sapientia egyetem oktatóinak kiállítása, szívet indítóan jelenítette meg Erdély oly ismert, oly szeretett, oly sérülékeny, oly múlandó hangulatát. A kiállítást Feldőtő Emese, a stockholmi Magyar Ház elnökasszonya, egyben a SMOSZ alelnöke nyitotta meg. A művészi élményt Práda Kinga csodálatos fuvolajátéka fokozta és tette felejthetetlenné. A festmények megvásárolhatók voltak, így néhányan azonnal meg is ragadták az alkalmat, hogy az erdélyi tájak hangulatából északi otthonaikba is hazavigyenek. Az est kimagasló fénypontja Kun Ferenc történész, a Rákóczi Szövetség alelnökének ünnepi beszéde volt. A különleges, magával ragadó, kötetlen stílusú előadás kiterjedt a budapesti események méltatásán kívül a kevésbé ismert vidéki megmozdulásokra, és a elcsatolt területek szolidaritási megnyilvánulásaira, valamint ezeknek a legkönyörtelenebb megtorlására is.

Az előadást A forradalom hangjai című irodalmi összeállítás követte Vas Zoltán-Iván rendezésében. A csontig hatoló kétségbeesést, a rettegést, a győzelem eufóriáját és a leveretés megtörtségét, reménytelenségét, megalázottságát, fájdalmát hitelesen tolmácsolata a három fiatal művész, Farkas Petra, Király Adrián és Ponty Tamás lelkes játéka. A Himnusz és a Székely himnusz eléneklése után a Magyar Ház tagjai csordultig telt szívvel, éltető élményekkel térhettek haza, hogy aztán másnap kellő áhítattal követhessék a televízióban 1956. magasztos megünneplését Budapesten.

Méltatlan lenne részünkről említésen kívül hagyni a Nagy Miklós és Eta által mesteri módon készített vacsorát, ami a jelenlevők testi mivoltának is gyönyörűséget jelentett az est gazdag lelki tápláléka mellett.

A Magyar Ház Közösség vezetősége
 

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME