A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Hét év szenvedés egyetlen levélért

Bár az erdélyi magyarok nem ragadtak fegyvert 1956-ban, a megtorlást ők sem kerülhették el

Fotó: Bánovits András

Az 1956-os magyarországi események Romániában nem vezettek felkeléshez, de a forradalom és szabadságharc leverését követő megtorlások az erdélyi magyarokat sem kerülték el. Ezreket ítéltek el és börtönöztek be különféle, súlyosabbnál súlyosabb vádakkal, az elítélteken végrehajtott kegyetlenkedések következtében sokan veszítették életüket.

A csíkszeredai Vitéz Szilágyi Árpádot egy, az Irodalmi Újságnak írt, a magyarországi forradalmár fiatalokat lelkesítő levél miatt ítélte el a kolozsvári katonai bíróság 1957-ben. A Volt Politikai Foglyok Hargita Megyei Szövetségének elnöke végül 1964-es szabadulásáig hét évet töltött különböző börtönökben Románia szerte. A börtönévek alatt elszenvedett megpróbáltatásairól a göteborgi Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Kör október 15-i megemlékezésén mesélt.

Szilágyi Árpád számára az 1956-os eseményekre való megemlékezés egy új élet békés, reményteljes kibontakozásának megünneplését jelenti. Az 1956-os magyarországi fiatalság akkor elérkezettnek látta az időt arra, hogy a kommunista zsarnoki rendszer megváltoztatásával az ország végre fellélegezhessen. A forradalmi lendületnek volt egy romániai kisugárzása is: az erdélyi magyarság majdnem egyöntetűen a szabadság oldalára állt és együtt érzett a magyarországi fiatalsággal. Romániában ugyanis még sanyarúbb volt a magyarság helyzete, mint Magyarországon. A magyarságot kvázi másodrendű állampolgárnak tekintették, amely a Ceaușescu-rendszer diktatúrája, valamint a magyar nép kisebbségi volta miatt tulajdonképpen kettős elnyomás alatt kellett éljen. A tettre kész erdélyi fiatalok több kis csoportot is alakítottak, de Romániában rengeteg volt a besúgó, a naiv fiatalok közül sokan a hálójukba kerültek.

Szilágy Árpád október 27-én írta meg támogató levelét a budapesti Irodalmi Újságnak, melynek következményeként 1957. május 20-án kihallgatásra vitték, a pár órából azonban végül hét tragikus börtönév lett. Fogva tartásának körülményei mostani szemmel hihetetlenül igazságtalanok voltak. Hivatalból kirendeltek ugyan mellé egy védőügyvédet, aki a tárgyalás előtt alig tíz perccel ment oda hozzá, de az illető egyáltalán nem látta el a védelmét. Végül olyan súlyos, koholt vádak mellett, mint hazaárulás, Szilágyi Árpád összesen húsz plusz hét évet kapott. 1964-ben, hét viszontagságos év után szabadult és Balánbányán helyezkedett el. Szabadulása után az emberek - beleértve korábbi barátait -, félvén a besúgóktól, nem mertek vele barátkozni, a vállalatnál pedig, ahol dolgozott, a legalacsonyabb fizetési fokozatba sorolták.

1988-ig mégis kitartott otthon, és akkor kért csak menedékjogot az Egyesült Államokba. 2005-ben mégis hazatért Csíkszeredára, mert úgy érezte, hogy odahaza sokkal többet tud tenni azért, hogy hasznos tagja legyen a társadalomnak.  Ahogy ő maga fogalmaz: „Csíkszereda olyan kisváros, ahol majdnem mindenki ismer és úgy éreztem, hogy otthon tehetségemnek és képességemnek köszönhetően legalább valami keveset tudok azért tenni, hogy jobb legyen a helyi magyarság sorsa. Missouriban tény, hogy könnyebb, kényelmesebb nyugdíjas éveim lettek volna, de otthon Erdélyben szebb az életem. Együtt ünnepelhetek az ismerőseimmel, együtt emlékezhetem meg a barátaimmal. Bár az Egyesült Államokban is tartanak megemlékezéseket, ott ez mégsem ilyen érzés lett volna.”

Dobos Tamás

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME