A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Bokor Domokostól búcsúzik a Svédországi Magyarok Országos Szövetsége

„De én azt mondom, társaim,
Hogy engem ne gyászoljatok;
Természetünktől az elüt -
Mert tudjátok, velem együtt,
Ti mind víg fickók voltatok.

Jertek ki hozzám legfölebb,
S ha állotok sirom körűl:
Vigan hangoztassátok itt
Holt cimborátok dalait
A múlt idők emlékeűl!”

Barátai, ismerősei, mindazok, akik ismerték és szerették, úgy emlékeznek Bokor Domokosra, a Ljungby-i Petőfi Magyar Egyesület egykori elnökére, ahogy a „névadó költő” is ír az elhunytról Hattyúdalféle című versében. Víg fickóként. Bokor Domokos ugyanis mindössze két jó barátja társaságában, ám annál nagyobb tettvággyal és önbizalommal hagyta hátra szeretteit és szülővárosát, Székelyudvarhelyet majd ötven évvel ezelőtt, hogy végül, a sors akaratából kifolyólag, egy csendes, dél-svédországi kisvárosban, Ljungbyben leljen új otthonra. 1969 telén, amikor a városba érkezett, egyike volt az első magyaroknak. Mondhatni úttörőnek számított a ma már több száz főt számláló helyi magyarság életében: az elmúlt évtizedekben oly határtalan lelkesedéssel és szorgos tenni akarással szolgálta az egyre gyarapodó közösséget, amit sokáig nem felejtenek a városban. Előbb titkárként, majd pénztárosként, végül egészen 2005-ig, tizennégy hosszú éven keresztül, elnökként egyengette az immáron több mint harminc éves múltra visszatekintő egyesület sorsát. Oroszlánrészt vállalt és visszavonhatatlan érdemeket szerzett abban, hogy Ljungby-ban olyan magyar közösség formálódjon, amelynek több, népesebb város is csodájára járhat.

Tánccsoport, színjátszó kör, kórus alakult, focicsapatok formálódtak és egymást érték a bálok, mulatságok. A komoly munka és a felhőtlen szórakozás azonban jól megfértek egymás mellett. Fényképek bizonyítják, hogy Bokor Domokos még a svéd lovakat is megtanította a szüreti muzsika dallamára járni Ljungby utcáin. Az egyesület fő céljához mindvégig hű maradt: elnökként és később is, amikor már „csak” mint aktív tag szolgált. Ez a cél pedig a következő volt: a szülőföldtől távol is megőrizni magyarságát, és átadni ezt az érzést az utókor, a fiatalabb generáció - köztük két lánya - számára is.

Bokor Domokos munkásságát, erőfeszítéseit idővel nemcsak Svédország-szerte, hanem Magyarországon is elismerték. 2005 áprilisában, Visegrádon, Mihály Ferenc javaslatára a Szent György Lovagrend is soraiba fogadta, másodikként a svédországi magyarok közül. Feladatait sohasem munkának, kötelességnek, hanem a közösség iránti szolgálatnak tekintette. Úgy hisszük, abban a tudatban térhetett nyugalomra, hogy örökségét utódai tovább viszik az egyesület mindennapjaiban. A Svédországi Magyarok Országos Szövetsége Bokor Domokos személyében nemcsak egy hűséges tagot, jó barátot, odaadó kollégát, hanem egy messze földön is igaz magyar embert veszített el. Nyugodjék békében!

 

Dobos Tamás

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME