A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

„Összefogás Székelyvarságért”, avagy hogyan sikerült Svédországból Erdélybe juttatni egy iskola felszerelését közösen

 

Azt hiszem, nem nagy szavakra, üres frázisokra van szükség, hanem elegendő becsületes emberek összefogása, hogy nagy dolgokat vihessünk véghez. Az „Összefogás Székelyvarságért" ilyen volt. 

 

 

Székelyvarságra érkezett a szállítmány

 

2012-ben történt, mikor pedig sokan azt hiszik, hogy az egyén gazdasági önmegvalósulása a tökéletes út. Mikor az emberek többsége abban hisz, hogy csak az létezik, ami körülötte van, akkor sikerült közös összefogással megvalósítani egy olyan missziót, ami − bátran mondhatjuk − példaértékű.

 

Egy svédországi magyar borlovagrend és egy magyarországi nonprofit alapítvány összefogott, hogy a székelyföldi tanyavilágban, Varságon jobbá tegye a gyerekek oktatási körülményeit. Sikerült. 

A tetteket nem elvárni kell mástól, hogy az majd segít, megteszi helyettünk, „nem az én dolgom”, hanem mindenkinek tennie kell, mert csak akkor születnek nagy dolgok.

Most ez megtörtént. A világban szétszóródott erdélyiek összefogtak. 

 

A Svédországban élő erdélyiek szóltak a Magyarországon élőknek, akik az erdelyimagyarok.comhonlapon keresztül mozgósítottak a világban élő minden jó szándékú magyar embert, hogy segítsenek eljuttatni a Svédországban fölöslegessé vált iskola-felszerelést négy székelyvarsági iskolába. Így összegyűlt a pénz is a szállítás lebonyolítására, és eljutott egy kamionnyi felszerelés oda, ahol szükség volt rá.

Kiderült, hogy vannak még gyerekek, akik őszintén tudnak örülni, nem egy iPad-nak, hanem egy egyszerű padnak is.

 

Nagy dolog volt. Ezt bizonyítja az is, hogy rengeteg újság írt róla (Magyar Nemzet, Esti Hírlap, Népújság, Székelyhon stb.) erről beszéltek a rádiók (Kossuth Rádió és sok más regionális adó), tv csatornák (Duna TV, MTV, Erdély TV, Udvarhely TV, stb.), rengeteg internetes portál vette át a hírt és közölte. Magyarország főkonzulja, dr. Zsigmond Barna is eljött Székelyvarságra, hogy részt vegyen az szállítmány átadásánál.

Azt valljuk, hogy közösen mindent elérhetünk, mindent megvalósíthatunk, csak ehhez kell a jó szándék és az összefogás.

 

Jelen akciónkkal egyenként nem tettünk sokat, de összességében nagyon is. Mi is hozzájárultunk, hogy talán azokból a tanyasi iskolából még sok kis Tamási Áron, Kós Károly vagy Bolyai indulhasson el, dicsőséget és elismerést szerezve ezzel Székelyföldnek és az erdélyi magyaroknak szerte a világban.

 

Bálint László

az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány elnöke

 

Fábián László

a Szt.Vince Borlovagrend elnöke

 

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME