A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

iHuset. 18.

Bengt Halse, aki Magyarország tiszteletbeli konzulja Göteborgban, most azt mondaná, hogy már csak nyolcvankét év választ el attól, hogy az iHuset betöltse századik évét.

2022. április 23-án a Gallery & More termében László Patrícia elnök nyitotta meg a tizennyolcadik iHuset eseménysorozatát. Bejelentette, hogy a most tizennyolc éves iHuset elérte a felnőtt kort.
Az iHuset a Kőrösinek egy olyan tevékenysége, amelynek keretében nem csak magyaroknak, hanem minden Göteborgban élő érdeklődőnek bemutathatunk különböző magyar képzőművészeti, zenei, színházi- és filmértékeket.
A megnyitó egyben vernisszázs is volt. Az elnök köszöntötte Zsombori Erzsébet festőművészt, aki ez alkalommal mutatta be selyemfestő munkáit, amelyeket a hét végéig lehet megtekinteni és megvenni a Gallery & More-ban.

Hegedűs Béla konzul képviselte a stockholmi Magyar Nagykövetséget, mivel a Nagykövet Asszony egy másik magyar kulturális rendezvényen vett részt. A konzul átadta Dr. Müller Adrien üdvözletét és jókívánságait. Elmondta, hogy a nagykövetség legfőbb célja mindig is az volt, hogy terjessze a magyar kultúrát, hiszen ez a fegyverek nélküli, ún. soft diplomácia eszköze az országok közötti jó viszony fenntartásának. A konzul úr csak órákkal korábban érkezett vissza Magyarországról. Elmesélte, hogy otthon megérkezett a tavasz s ezt a jelenlévők nagy sóhajjal nyugtázták. Végezetül sok sikert kívánt az iHuset idei műsoraihoz.
Az elnök itt Jordáky Bélát szólította:
– Örömmel adom át a SMOSZ üdvözletét. A SMOSZ mindig is elismeréssel nyugtázta az immár tizennyolcadik iHuset erőfeszítéseit. Ennek elsődleges oka az, hogy a Kőrösi úttörő volt abban a tekintetben, hogy nem csupán a Göteborgban élő magyarok, de a városunkban körülöttünk lakó egyéb nemzetiségűek között is büszkén népszerűsíti a magyar kultúrát. A Svédországi Magyarok Országos Szövetsége további jó erőt és kitartást kíván a Kőrösi tagjainak és vezetőségének az elkövetkező évekhez is.
Béla itt a vernisszázs szereplőjéhez, Zsombori Erzsébet festőművészhez fordult és köszöntötte őt. Miután Erzsébet, vagyis Zsimbi, földije és közeli barátja, ezért Bélának nem volt nehéz dolga a művész munkásságának bemutatásával.
A festő Boncidán született, Kolozsváron tanult, de Budapesten él. Pályája kezdetén évekig dolgozott alkalmazott grafikusként. Közben fontos, nagy felkészültséget szerzett a technikai ismeretekben, gyakorlatiasságban. Ez mind szépen kihajtott későbbi festészetében. A batik technikából kiindulva alakította ki saját technikáját, képi világát. Sokat improvizál, más anyagokat is használ, de a cél az önkifejezés, elmondani valamit.
Témáit többnyire a természetből meríti, fest érzéseket, zenét, verseket....
A selyemre festett képekből valami ősi keleti finomságot érzünk keveredni egy sajátos nyugati alkalmazásmóddal.
Jordáky Béla feltette a kérdést:
– Mit jelent művészetedben az erdélyi gyökér, a környezet, amelyben felnőttél, na és a család?
– Nos, most itt vagyok Göteborgban és mégis azt mondom, ha a múltról van szó: „otthon, Kolozsváron”, holott már harmincöt éve Budapesten élek. Édesapámat 1949-ben kitelepítették. Én Boncidán születtem. Tanulmányaim legjavát azonban már Kolozsváron végezhettem, ahol gyakran nagynénémnél, a legendás festő és operaénekesnél lakva igen gyakran művészek, színészek, operaénekesek és zenészek beszélgetéseit hallhattam. Szinte semmi másról nem beszéltek, csak a művészetekről, és ez nagyon tanulságos volt számomra.
– Zsimbi – folytatta Jordáky Béla – Kolozsváron hamarosan kapcsolatba került egy irodalmi társasággal is, így ennek is köszönhető, hogy érdeklődése egyre közelebb került a művészetekhez. Színésznő akart lenni, de a festészet egyre jobban lefoglalta gondolatait. Mindemellett megszokottá vált, hogy rendezvényekhez vagy szavalni, vagy énekelni hívták.
A festő itt visszavette a szót:
– Szeretném, ha elhangzana, hogy családunkban több festő is van, többek között a lányom is. Egy alkalommal együtt állíthattunk ki Boncidán, az ottani kastélyban. Ez nekem egyfajta hazatérést jelentett.
– Azután Budapest?
– 1987-ben még nem gondoltuk, hogy más is lehet körülöttünk a világ, ezért férjemmel és két gyermekünkkel elmenekültünk Magyarországra. Áttelepülve a Szőnyi Alkotóközösség, a Magyar Alkotók Országos Szövetségének tagja lettem. Ma már mondhatom, hogy huszonnégy évig a Várban dolgoztam, galériáztam. Sok kiállításom volt. Most a lányommal közös galériánk Budapesten, a Belvárosban működik. Könyvbemutatókat, irodalmi esteket, előadásokat szervezek.
– Miért a selymet választottad?
– Láttam egyszer Kolozsváron egy festőművész kiállítását. Selyemre festett. Akkoriban én reklámfestő voltam és mondhatom, hogy ismertem a legtöbb technikát. Gondolkoztam, hogy talán meg kellene próbálnom selyemre festeni. Elkezdtem. Úgy éreztem, hogy a természet hangjainak, finom rezdüléseinek kifejezésére a selyem bizony nagyon is alkalmas.
– Magáról a technikáról mondanál valamit?
– Mindig szerettem rajzolni és akvarellt festeni. Gondoltam, a kettőt összehozom, de felhasználom a már megismert egyéb technikákat is. Ennek köszönhető, hogy Japánban is kiállíthattam. Közben könyvillusztrációkat, CD-borítókat is készítettem, de a selyemhez mindig visszatértem.
– Minden kiállításodnak van egy témája. A sok szavalás. Ma is naponta olvasol verseket...
– Igen. Vagy az irodalom, a költészet, vagy az évszakok... a képek, amiket itt láthattok, a három versidézet mellett a tavaszról szólnak.
További sikereket kívántunk Zsimbinek, vagyis Zsombori Erzsébetnek.

László Patrícia üdvözölte a két nagyszerű vonóst, akik már felkészültek, hogy játszanak a jelenlévőknek.
Hencz Helga hegedűn és Britta Linemark althegedűn játszott részleteket Wolgang Amadeus Mozart 1783-ban írt Hegedűduettjeiből. Ráadásként egy svéd népi dallammal búcsúztak. Mindketten régi barátok és kollégák is, hiszen a Göteborgi Opera zenekarában játszanak. És ez jól hallható, hiszen a hangszerek gyakorlott kezekben szólaltak meg. E sorok íróját emlékeztette arra, amikor egy pár éve rendezett magyar ünnepen Helga nagyszerűen játszotta Beethoven Hegedűversenyét, különös tekintettel a rendkívül nehéz kádenciákra. Gratulálunk.

Jó bevezető volt ez a tizennyolcadik iHuset eseménysorozatához.

 

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2025. március 10.
Kedves Híradó Olvasók! A tavaly márciusi Híradóban búcsúztam el Tóth Ildikótól – hihetetlenül gyorsan lepergett ez az egy év. Sajnos a mostani szám is több nekrológot rejt magában: az egyik Lázár Oszkárra, a Híradó egykori főszerkesztőjére, a másik pedig Dr.…
Tovább
David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

Könyvespolc 2025. március 11.
Ég veled, Mester! – ezekkel a szavakkal búcsúztunk David Lynchtől, attól az alkotótól, aki nem csupán filmeket készített, hanem kapukat nyitott egy másik valóságba. Egy olyan művésztől, aki képeivel és hangjaival arra tanított, hogy a fény és a sötétség ugyanabból…
Tovább
A kő szeretete – 2. rész

A kő szeretete – 2. rész

Képzőművészet 2025. március 11.
Látogatás Tilajcsik Roland svédországi szobrászművész szabadtéri műtermében Az alábbiakban a kétrészes, Tilajcsik Roland szobrászművésszel 2024. április 8-án készült interjúsorozat második része olvasható. Az első rész a Híradó 2024. decemberi számának 22–25. oldalán, illetve a lap weboldalán érhető el. Kérdező: Csikós…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME