A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Életet az éveknek... - 10 éves a stockholmi Magyar Idősek Klubja, a Szenior Klub

 
Ezzel a címmel szoktuk kezdeni a stockholmi Magyar Szenior Klubról szóló ismertetéseinket. Elég régen adtunk hírt magunkról. Mostani jelentkezésünk fő célja a jubilálás: 2010 tavaszán lesz tíz éve, hogy a Szenior Klub megalakult, és elkezdte folyamatos és rendszeres tevékenységét, vagyis a klubéletet.
Talán nem sokan emlékeznek már arra, hogy Balogh Sándor (aki, sajnos, már néhány éve eltávozott közülünk) volt az, aki előállt a javaslattal, hogy -- más bevándorló csoportokhoz hasonlóan – nekünk, magyaroknak is létre kellene hozni egy napközben tartalmas elfoglaltságot, kellemes időtöltést biztosító központot idős, sokszor egyedülálló honfitársainknak. Végül 2000-ben kezdtük el a szervezést, ami körül az akkor még működő Szabad Magyarok Tömörülése egyesület „bábáskodott”.
 
Eleinte a brommai Magyar Házban találkoztunk több-kevesebb rendszerességgel, majd 2001. áprilisában költöztünk át Gröndalba. 
 
Azért használom azt a szót, hogy klubélet, mert a mi tevékenységünket inkább ez jellemzi, és nem csak a hagyományos értelemben vett egyesületi munka. Klub, mert van saját klubhelyiségünk, amit saját elképzeléseink – és természetesen lehetőségeink – szerint rendeztünk be. Kezdetben egy lakóház harmadik emeletén rendezkedtünk be egy 90 négyzetméteres helyiségben, a Mälaren mellett, kellemes, mondhatni zöldövezeti környezetben. Ezt aztán „kinőttük”, és öt éve átköltöztünk egy 150 négyzetméteres, külön bejáratú, földszinti klubhelyiségbe, (a régi melletti épületbe), amely már teljesen alkalmas nehezen mozgó vagy gurulókerettel, illetve kerekesszékkel közlekedő tagjaink fogadására is. A taxival (färdtjänst) érkezőket egészen a bejáratig tudja hozni az autó. 
 
 
f_14_3.jpg
Jó hangulatban telnek az összejövetelek
 
Fizető tagságunk ugyan majdnem kétszázra rúg, de azoknak a száma, akik rendszeresen járnak hozzánk, csak 50-60 fő között mozog. Mi, akik immár tíz éve töretlen lelkesedéssel szervezzük a programokat, nem értjük, mi lehet ennek az oka. Tíz év alatt a klub alapítóinak egy része, sajnos, örökre eltávozott körünkből. Jönnek azonban mindig újak, akik átveszik a stafétabotot, és tovább folyik a munka. 
 
 
Hetente két napon, hétfőn és csütörtökön tartunk összejövetelt; ezeken a napokon délelőtt 11 órától várjuk az érdeklődőket. Mindkét alkalommal frissen készített ebédet szolgálunk fel klubtársainknak, amit a klubhelyiségben, ún „studiecirkel” keretében készítünk együtt.
 
Hétfő délutánonként kártyázással (bridge) és egyéb társasjátékokkal töltjük az időt, beszélgetünk arról, hogy ki mit csinált a hétvégén. Időnként orvosi tanácsadást szervezünk, ahol a meghívott orvosokkal beszélgethetünk. Itt mondunk köszönetet Kulik Józsefnek, Jánosy Évának, László Csillának, Megyeri Katalinnak, Sántha Jutkának és Székely Andrásnak, akik ingyen vállalják, hogy ezekre az alkalmakkra eljönnek a klubba.
 
f_14_1.jpg
Baráti beszélgetés a klubesten
 
Minden csütörtökön, ebéd után, valamilyen előadást szervezünk. Ezután sor kerül filmvetítésre vagy zenehallgatásra is, ami valamilyen formában kapcsolódik az előadáshoz. Nagyon élvezetesek Veress Zoltán irodalmi vagy történelmi, Révay László természettudományos, Neufeld Róbert zenei és Dobos Kálmán történelmi előadásai. Évente többször jönnek hozzánk külső előadók is. Karácsonykor és húsvétkor Molnár Veress Pál lelkész tart ünnepi megemlékezést, bibliaolvasást; ilyenkor együtt zsoltárokat is énekelünk.
 
Magyar ételekkel ünnepeljük a karácsonyt, a szilvesztert és a húsvétot, de mindsommar-kor a hering (sill) sem hiányzott az asztalról egyik évben sem. Minden tagunkat születésnapján tortával és pezsgővel köszöntjük fel a klubban, másoknak pedig telefonon gratulálunk. Fontosnak tartjuk, hogy – különösen egyedülálló tagjainkkal – rendszeres kapcsolatot tartsunk. A klubban gyakran szövődnek barátságok; tagjaink hétvégeken összejárnak vagy például együtt utaznak le Magyarországra.
 
Évente néhányszor hajókirándulásra megyünk; már többször voltunk a környező országokban (Finnországban, Lettországban és Észtországban, tehát Helsinkiben, Rigában és Tallinban), de magyarországi utakat is szerveztünk. Tavasszal, márciusban ismét Bükfürdőre készülünk, ahol már kétszer voltunk az önkormányzat vendégházában.
 
 
f_14_2.jpg
Minden tagunkat születésnapján tortával és pezsgővel köszöntünk
fel a klubban, másoknak pedig telefonon gratulálunk
 
A 10 év eredményeit csak közös munkával, nagy kitartással és türelemmel lehetett megvalósítani. Éppen ezért köszönöm a Szenior Klub korábbi és mostani vezetősége minden tagjának a segítségét és munkáját! Neveket nem említek, mert a lista nagyon hosszúra nyúlna, de Iván Jutka pénztárosunknak külön köszönetet kell mondani. Az ő munkája nélkül nem tudna a klub működni. Idén áprilisban vagy májusban egy cigányzenés vacsorával készülünk a 10 éves évfordulónk megünneplésére.
 
Reméljük, hogy ezzel a rövid ismertetéssel sikerült felkeltenünk olyanok érdeklődését is, akik még sohasem jártak nálunk; így talán ők is kedvet kapnak és ellátogatnak hozzánk. Mindenkit szeretettel várunk!
 
E-mail cím: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. ; telefonszámunk a klubnapokon 08-645 23 07.
 
 
A vezetőség nevében Palotai Mária a Szenior Klub elnöke 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2025. március 10.
Kedves Híradó Olvasók! A tavaly márciusi Híradóban búcsúztam el Tóth Ildikótól – hihetetlenül gyorsan lepergett ez az egy év. Sajnos a mostani szám is több nekrológot rejt magában: az egyik Lázár Oszkárra, a Híradó egykori főszerkesztőjére, a másik pedig Dr.…
Tovább
David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

Könyvespolc 2025. március 11.
Ég veled, Mester! – ezekkel a szavakkal búcsúztunk David Lynchtől, attól az alkotótól, aki nem csupán filmeket készített, hanem kapukat nyitott egy másik valóságba. Egy olyan művésztől, aki képeivel és hangjaival arra tanított, hogy a fény és a sötétség ugyanabból…
Tovább
A kő szeretete – 2. rész

A kő szeretete – 2. rész

Képzőművészet 2025. március 11.
Látogatás Tilajcsik Roland svédországi szobrászművész szabadtéri műtermében Az alábbiakban a kétrészes, Tilajcsik Roland szobrászművésszel 2024. április 8-án készült interjúsorozat második része olvasható. Az első rész a Híradó 2024. decemberi számának 22–25. oldalán, illetve a lap weboldalán érhető el. Kérdező: Csikós…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME