A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Bemutatkozik a Halmstadi Barátság Magyar Egyesület

 

 
Csak akkor születtek nagy dolgok,
Ha bátrak voltak, akik mertek,
S ha százszor tudtak bátrak lenni,
Százszor bátrak és viharvertek.
(Ady Endre)
 
Bátrak vagyunk, és mertünk, vihar is ér minket néha, de merünk, így tehát méltón reméljük, hogy nagy dolgok fognak születni házunk táján.
 
De kik is vagyunk valójában? - A Halmstadi Barátság Egyesület megalakulása 1994 őszére nyúlik vissza. Elődeink sokan voltak, és meggyőződésünk, hogy nagyszerű munkát végzett mindegyikőjük az összmagyarság és a halmstadi magyarság érdekében. Tettek azért, hogy összegyűjtsék az itteni magyarságot, kulturális és szórakoztató programokat szerveztek nekik, és volt erejük mindig visszacsalogatni azokat, akik néha ezért, vagy azért elkóboroltak.
 
Keményen dolgoztak, hogy megteremtsenek egy anyagi hátteret, amiből aztán futotta neves és színvonalas előadásokra, és fáradhatatlanul tanították a magyar nyelvet az utódoknak. Ezúton köszönjük munkájukat és az örökséget, amit nekünk átadtak. Köszönjük továbbá a halmstadi magyaroknak, hogy belénk vetették azon bizalmukat, hogy mi vihetjük tovább a lángot!
 
F_15-1Baratsag-vezetosege.jpg
A vezetõség, balról jobbra: Kovács István, Balla Zsuzsa,
Molnár Gábor Ferenc, Kincses Barnabás, Kara Zsuzsa,
Urszuly Monika, Vass Attila, Balogh Erika
 
Egyesületünk mostani vezetősége lelkes fiatalokból áll, és csak remélni tudjuk, hogy energiánk kitart, hogy lesz kikért dolgoznunk. Sokat gondolkodtunk, hogy hogyan álljon össze a csapat, míg tagjaink segítségével sikerült megválasztani egy olyan vezetőséget, amelyben több kárpát-medencei magyarlakta régió képviselteti magát. Természetesen figyelembe vettük a halmstadi magyarság származási helyeit, épp ezért van köztünk magyarországi, erdélyi és vajdasági magyar is. De következzen egy személyesebb bemutatkozás.
 
Elnökünk Vass Attila, 38 éves logisztikus, aki 22 éve él Svédországban.
 
Alelnökünk Kara Zsuzsanna, 30 éves festőművész; 7 éve él itt. Pénztárosunk Lőrinc Lázár, 38 éves élelmiszeripari technikus, 23 éve él Svédországban.
 
Titkárjaink Balogh Erika, 30 éves tanár és Urszuly Mónika, 22 éves egyetemista; előbbi 8 éve él itt, utóbbi itt született. Kultúrfelelőseink Balla Zsuzsanna, 22 éves, és Kincses Barnabás, 23 éves, mindketten diákok, 2 illetve 1 éve élnek itt.
 
Programszervezőink Molnár Gábor Ferenc, 28 éves, orvos, aki 3 éve él itt, és Kovács István 28, aki itt született. Sportfelelősünk Szilágy István, 48 éves szobafestő. Vezetőségi tagok továbbá Szakács András és Színes György.
 
Tervünk az, hogy a magyarságért dolgozzunk, a megmaradásért, és azért, hogy minél többen, akár fiatalok, akár idősek, eljárjanak hozzánk klubestéinkre, előadásainkra, hogy kellemes közösségben legyenek, élvezzék és műveljék a magyar kultúrát, és nem utolsó sorban magyarul beszéljenek.
 
Állandó programjaink közé tartozik a csütörtöki összejövetel, amit a halmstadi önkormányzatnak köszönhetően egy díszteremben tarthatunk meg - ezért nem kell bért fizetnünk. Ezeken az estéken egyik lelkes tagunk főz (önköltségi áron), majd azt a jelenlevőkkel együtt közösen elfogyasztjuk. Időközben lehet asztaliteniszezni, billiárdozni, társasjátékot játszani, illetve beszélgetni. Ide minden korosztályt szívesen várunk, akár 3 éves, akár 93.
 
Örömmel számolhatunk be arról, hogy tagjaink szép számmal jelennek meg ezeken az estéken. Kurzusokat is tartunk, melyeken tagjaink tovább fejleszthetik irodalmi műveltségüket, számítógépes tudásukat, tanulhatnak néptáncot vagy gyakorolhatnak yogát.
 
Ezeken kívül természetesen kulturális rendezvényekkel is kedveskedünk az ittenieknek. A SMOSZ által szervezett színházi előadásokat, táncműsorokat és egyéb programokat szívesen fogadjuk, hogy a különböző ízlésű közönségnek kedvére tegyünk. Ezen kívül sokszor maga az egyesület hív meg különböző előadókat, akikről úgy gondolja, hogy érdemes megismertetni a halmstadiakkal.
 
Évente többször bált rendezünk, a hagyományoknak megfelelően. Ilyen a szüreti bál, Katalin bál, szilveszteri mulatság és a farsangi bál. Hogy ne csak bálokon mulassunk, egyesületünk évente egyszer, tavasszal retro-bulit tart, az elmúlt évtizedek nagy slágereivel. Rendezvényeinken természetesen tárt karokkal várjuk a nem halmstadi érdeklődőket is. Ha minden jól megy, mire ezeket a sorokat olvassák honlapunk, a www.baratsag.tk is működni fog. Itt naprakész információkat fogunk közzé tenni.
 
A kínált paletta tehát színes. Cserébe azt kérjük a halmstadi magyaroktól, hogy tiszteljék meg jelenlétükkel az előadásokat, vegyenek részt a kurzusokon, hogy munkánk ne legyen hiábavaló. Így együtt építhetjük tovább ezt a magyar közösséget, ahol mindenki jól érezheti magát - szülőföldünktől távol, de mégis magyarként.
 
A Barátság vezetősége
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME