A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Pünkösdi látogatás

Az idei májusi hónapnak nagyon zsúfolt programja volt. A gyerekeknek a vizsgák, iskolakirándulás, sportversenyek, születésnapi bulik, és májusra zsúfolódott össze a felnőttek összes fontos elvégeznivaló feladatának határideje. Ha valamelyik gyereknek valami extra kívánság jutott eszébe, például az, hogy meg kellene látogatni a nagyszülőket, a felnőttek azonnal magyarázni kezdték, miért nem lehetséges a megvalósítás:

-         Gyerekek, értsétek meg, bármennyire is vágyunk hozzájuk, annyi a dolgunk, hogy ki sem látszunk belőle. Majd csak sort kerítünk a látogatásra! Azt hiszem, a pünkösdi ünnepek alatt látogatjuk meg őket! Ők is nagyon várják már, hogy találkozzanak velünk, hiszen utoljára húsvétkor láttuk egymást, és bizony, elég sok idő telt el azóta.

-         Pontosan 50 nap! - szól közbe Bazsó, - majd, mikor látta, unokatestvérei milyen értetlenül néznek rá, folytatta. – Szóval ennyi nap választja el a húsvétot a pünkösdtől! Emlékeztek, mikor locsolóvers-írásra bíztatott minket nagytata, akkor mesélt az egyházi ünnepekről, és arról, hogy az egyházvezetők hogyan határozták el azok időpontját. Kiszámították, mikor ünnepeljük a húsvétot és pontosan 50 nappal később a pünkösdi ünnepeket. Majd ha találkozunk, megkérhetjük nagytatát, mesélje el újra, mert az az igazság, hogy én sem emlékszem már olyan jól. Valamit mondott a pünkösddel kapcsolatban is, ami nagyon tetszett nekem, remélem, eszembe jut, hogy rákérdezzek, mit jelent.

Hamar eltelt a május, megjött a június, és azzal piros pünkösd szép ünnepe, és a várva várt találkozás a nagyszülőkkel. Az időjárás is kedvezett, és nagytata boldogan magyarázta el figyelmesen hallgató unokáinak az ezzel kapcsolatos régi hiedelmet, mely szerint a májusi eső aranyat ér, de:

„Az áldozói derült idő:

hasznos lészen az esztendő.

Ha ez a nap esős, sáros,

Ez bizony már igen káros.

Pünkösdnapi ereszcsorgás:

Aratóknak lesz csalódás”

Már a hazautazáshoz készülődtünk, nagytata kicsit szomorúan nézett ránk, sóhajtott egy nagyot és azt mondta:

-         Na, ennek az együttlétnek is hamar vége szakadt, mint a pünkösdi királyságnak!

-         Ez az! Ez az! – kiabálta lelkesen Bazsó. – Ezt mondtad a tavaly is, illetve nem éppen így: „Rövid volt, mint a pünkösdi királyság”! Ezt mondtad nagytata, és én meg akartam kérdezni, hogy miért mondod, jelent valamit?

-         Hogy jelent-e valamit? Hát hogyne jelentene! A legjellegzetesebb pünkösdi népszokások egyike a legtöbbször lóversennyel, ügyességi próbákkal egybekötött pünkösdi királyválasztás volt. A megtisztelő címet az arra legérdemesebb, legügyesebb kapta, hatalma legfeljebb egy évig, a következő pünkösdig tartott. Nehogy azt higgyétek, hogy ez csak egy üres cím volt! Jártak e mellé kiváltságok is, bőven! A pünkösdi királyt egy évig minden lakodalomba, mulatságra, ünnepélyre meghívták, ingyen ehetett-ihatott, amennyi belé fért. Minden kocsmában ingyen rovása volt, amit elfogyasztott, fizette a község, lovát, marháját a társai tartoztak őrizni, ha valami apró vétséget követett el, elengedték a büntetését. De csak, mint mondtam, egy évig tartott a dicsőség. Ezért mondják azt, hogy rövid, mint a pünkösdi királyság. S ezért szoktam mondani én is, mert olyan nagyon jó együtt lenni veletek, együtt ünnepelni, finomakat enni-inni, csakhogy nagyon rövid egy ilyen hétvége, mint a pünkösdi királyság.

Hogy el ne felejtsem, nem csak királyt, hanem királynét is választottak. A lányoktól nem követeltek ilyen ügyességi próbákat, a jelöléshez elég volt, formásnak, csinosnak, szépnek lenni!

Nagytata még sokat tudott volna mesélni nekünk a pünkösdi szokásokról, de nem volt már időnk rá. Elbúcsúztunk egymástól és megfogadtuk, hogy jövőre mi is rendezünk pünkösdi király- és királynéválasztást, azzal fogjuk meglepni a felnőtteket. Ha van kedvetek, tartsatok velünk, olvassátok el, és tanuljátok meg a következő játékot.

Kellemes nyaralást kívánok mindenkinek!

Tóth Ildikó 

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2025. március 10.
Kedves Híradó Olvasók! A tavaly márciusi Híradóban búcsúztam el Tóth Ildikótól – hihetetlenül gyorsan lepergett ez az egy év. Sajnos a mostani szám is több nekrológot rejt magában: az egyik Lázár Oszkárra, a Híradó egykori főszerkesztőjére, a másik pedig Dr.…
Tovább
David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

Könyvespolc 2025. március 11.
Ég veled, Mester! – ezekkel a szavakkal búcsúztunk David Lynchtől, attól az alkotótól, aki nem csupán filmeket készített, hanem kapukat nyitott egy másik valóságba. Egy olyan művésztől, aki képeivel és hangjaival arra tanított, hogy a fény és a sötétség ugyanabból…
Tovább
A kő szeretete – 2. rész

A kő szeretete – 2. rész

Képzőművészet 2025. március 11.
Látogatás Tilajcsik Roland svédországi szobrászművész szabadtéri műtermében Az alábbiakban a kétrészes, Tilajcsik Roland szobrászművésszel 2024. április 8-án készült interjúsorozat második része olvasható. Az első rész a Híradó 2024. decemberi számának 22–25. oldalán, illetve a lap weboldalán érhető el. Kérdező: Csikós…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME