A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Lajos király lovagja

Abban az évben, mikor Oszkár lovaggá ütése megesett, a várjátékok hírére sok nép gyűlt össze Miskolcon. Nagyszüleinkkel Tapolcán nyaraltunk. Unokatestvérkém, Tünde még nagyon kicsike volt, testvére, Oszkár sem volt sokkal öregebb nála, úgy emlékszem, talán hat éves lehetett.

A diósgyőri várban tartjak a híres várjátékokat
 
Iszonyú meleg volt. Fürödtünk reggeltől estig. Reggelente már jóval a személyzet érkezése előtt ott toporogtunk a tapolcai barlangfürdő kapujában és vártuk, hogy beengedjenek. 
Mondta is nagymama, el kellene vállalnunk a portásságot, mert hamarabb ott vagyunk, mint ők. Nem tudtunk betelni a lubickolással a barlangfürdő sejtelmes - félhomályos termeiben, a hancúrozással a szabadtéri medence vízében. A fürdőzésen kívül még más élmények is dúsították ott tartózkodásunk napjait. Volt gyereknapi ünnepség a parkban, múzeumlátogatás, kirándulás a kisvasúttal Lillafüredre, de a legnagyobb attrakciót a diósgyőri Várjátékok jelentette.

Szerencsére a játékok idejére valamelyest enyhült a meleg, így nyűgölődés nélkül végigélveztük az egészet. Már a felvonulás elkápráztató volt a sok szép korhű jelmezzel, a háttérben a romjaiban is fenséges várral. Minden műsorszámot megnéztünk, minden kézműves foglalkozást kipróbáltunk. Kitartással, türelemmel morzsoltuk lisztté a kővályúba tett búzaszemeket, gyúrtuk tésztává, vártuk ki a megsülését, majd jó étvággyal megettük a kissé keserű, kemény lepényeket. Megpróbáltunk falábon járni, végignéztük az „Árgyélus királyfit", a lovas- nyilazást, a vadászsólyom reptetését, vásároltunk dénárt, fakardot, szalmakalapot, és végül megcsodáltuk a három „gólyalábas nyurga vitéz" előadását. A kétszeres embermagasságú vitézek nagyon ügyesek voltak. Táncoltak, megvívtak egymással, majd az előadás végén bejelentették, hogy most következik a bátorságpróba. Azt mondták, ehhez a próbához ők fogják kiválasztani a nézőközönségből a legbátrabbnak látszót. A választás Oszkárra esett, megkérdezték tőle, hajlandó-e kiállni a bátorságpróbát? Oszkár kis gondolkodás, és némi nagyanyai nógatás után ráállt. Csak akkor ijedtünk meg, mikor megláttuk, mire vettük rá az unokatestvéremet, miből áll a próba. Az egyik vitéz elkérte a kardját, a másik lehajolt, megfogta Oszkár két kezét, felemelte, és elkezdett forogni vele. Oszkár jó két méteres magasságban repült körbe, lelki szemeinkkel már láttuk, mint csúszik ki a vitéz kezei közül és…., de szerencsére nem történt semmi baj, a forgás véget ért, a vitéz szépen leengedte a földre a meglehetősen megszeppent gyereket. A fővitéz megdicsérte, a közönségnek bejelentette, hogy Oszkár kiállta a bátorságpróbát és jutalmul Nagy Lajos király lovagjává ütik. Ez meg is történt, a fővitéz a kard lapjával megérintette az Oszkár két vállát.

Napokig tárgyaltuk a lovagi torna minden mozzanatát és izgultunk, hogy sikerüljenek a fényképek, melyeket nagymama készített minden ijedtsége ellenére, azért, hogy tudjuk majd megmutatni a szülőknek is a hőstettet.

Nyaralásunk véget ért, hazajöttünk. A fényképek nagyon jól sikerültek. Annyira jól, hogy nagymama másolatot készíttetett a sorozatról és egy levél kíséretében elküldte a Várjátékok szervezőinek. A levélben a mi nevünkben is megköszönte a tartalmas műsort, a lovaggá ütés ötletét és szép ceremóniáját, és arra kérte a szervezőket, ha lehet, írjanak egy bizonyítványt a bátorságpróba sikerességéről, és a lovaggá ütésről. Meg kell mondanom, hogy egyáltalán nem hittünk abban, hogy nagymama választ kap a levelére. Mekkora volt a meglepetésünk, mikor egy nagyméretű borítékban megérkezett gyönyörű szattyánbőr utánzatú sötétvörös könyvborítóba téve a „lovagi levél"! És nem csak magyar, de svéd nyelven is. Méghozzá mindkét nyelven korabeli szóhasználattal és betűkkel megírva, igazi vörös viaszpecséttel ellátva!

Anyu átolvasta a levelemet és azt tanácsolta, írjak valamit a diósgyőri várról, mert nem hiszi, hogy sok svédországi magyar gyerek járt volna arra felé.

Magyarország legjelentősebb várkastélyát Miskolctól Lillafüred felé vezető úttól balra láthatjuk meg. Azért nevezték várkastélynak, mert inkább lakóvárnak használták, mint hadi célokra, és ezért építették a völgyben a Szinva patak mellé és nem a hegytetőre. A legtöbbet Nagy Lajos király alakított az épületegyüttes külsején, ő nagyon szeretett ott tartózkodni. Később évszázadokon át a mindenkori királynők birtokolták. Jelenleg múzeumként működik, és itt tartják a híres várjátékokat.

Bazsó

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME