A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Kormos és Hógolyó

A mi családunkban mindenki kedveli a kutyákat. A legjobban azt a csupaszőr, kedves okos magyar fajtát, a pulit. Az egyik falun élő rokonunknál, Pista bácsinál szerettünk bele. Először a kinézése tetszett meg nekünk, aztán mikor  Pista bácsi mesélt ennek a fajtának a tulajdonságairól, akkor megtanultuk tisztelni is ezt az ősi kutyafajtát. A pulit terelőkutyának használták, és a zord körülmények, a kemény munka edzetté, ellenállóvá, igénytelenné tette. Megszokta az önálló munkavégzést, és azt, hogy a gazdájának minden szavát lesse. Egyénisége elbűvölő. Kedveskedő, családszerető, különösen a gyerekeket kedveli. A kertes házak kitűnő őrzőjének és barátnak egyformán alkalmas jószág. Mi is egyre több jó tulajdonságot fedeztünk fel Pista bácsi kutyájában:
 
 
Erről a kutyáról el lehet mondani, hogy csak éppen beszélni nem tud! – mondogattuk.
Szóval a puli mindnyájunkat meghódított, és úgy éreztük, nem élet az élet egy ilyen kutya nélkül! Különösen apu és én lelkesedtünk a gondolatért. De anyu azonnal elutasította a kutyatartás lehetőségét:
 
- A puli szőrének igen átható szaga van, azt városi lakásban nem lehet tartani! És egyébként is, véleményem szerint lakásban bármilyen kutyát tartani kínzás! Gondoljatok csak bele, annak az állatnak mozgás kell, friss levegő, lenne lelketek bezárni őt?
- Nem is a lakásba szeretnénk tartani, hanem a nagytatáék házánál. Gondolj bele anyu, milyen jó lenne, amikor mi nem vagyunk ott, akkor a puli vigyázna rájuk, és… és nem lennének egyedül!
De nem, és nem. Anyu sehogyan sem volt hajlandó erről a kérdésről tárgyalni. Egyik nap apu nagyon titokzatos arccal hívott ki a konyhába:
- Képzeld el, a munkahelyemen annyit meséltem a pulikról, hogy az egyik munkatársam megkérdezte, ha megfial a pulija, igényt tartok-e egy kölyökre? Én először csak annyit dadogtam, hogy nem is tudtam, hogy van pulija, és aztán nagy lelkesen azt mondtam, hogy kell, persze, hogy kell! Most mit csináljunk? Valahogy meg kell győznünk anyádat, hogy ide hozhassuk. Aztán nyáron levisszük falura.
Anyu nagyon nehezen adta be a derekát. Én mindent megígértem: nagyon jól fogok tanulni, hogy a sportot sem mulasztom el, sőt, még azt is megígértem, hogy rendesen gyakorolok a zongorán. Végül azt mondtam, hogyha megkaphatjuk a kiskutyát, lemondok minden más karácsonyi ajándékról. 
 
- Rendben van! Egy hónapig kutyatartó-próbát tartunk. Ha azt kiálljátok, nem bánom, hozhatjátok azt a szerencsétlen ebet.
Nem is kérdeztük, miből áll a „próbakutyatartás”, lelkesen ígértünk meg mindent. Olyan boldogok voltunk, hogy este alig tudtunk elaludni. Mikor anyu bekopogott, úgy éreztem, csak éppen egy perce aludtam el, hiszen még alig hajnalodott:
- Bazsó, felkelni! Le kell vinni sétálni a kutyát! És legalább egy fél óráig!
- Miféle kutyát? – értetlenkedtem
- Hogy-hogy milyen kutyát? Már el is felejtetted?  Hát a próbakutyát!
Apu már várt. Álmosan, morcosan. Egymásra néztünk és elnevettük magunkat. 
- Gyerünk!  
 
Egész novemberi hónapban „sétáltattuk a kutyát”. Lassan beszereztünk mindent, ami a kiskutya fogadásához szükségesnek éreztünk, és vártuk a hírt, mikor születik meg. Végre eljött a nagy nap. A pulimamának öt kiskutyája lett. Apu megbeszélte a tulajdonossal, mikor menjünk a nekünk ígért kölyökért. A megbeszélt napon éppen iskolai kirándulásra kellett mennem, nem tudtam elkísérni, de mikor apu estére megérkezett, már én is otthon voltam. Nagy meglepetésünkre a kutyaszállító kosárban nem egy, hanem két kiskutya volt. Az egyiknek koromfekete volt a szőre, a másiké hófehér!
- Ezt a fehéret ráadásnak adták - mentegetőzött apu. - Sokkal gyengébben fejlett, mint a többi, nem kell senkinek, gazdái nincs mit csináljanak vele.
 
Erre én sem számítottam, de hát ahol egy kiskutya felnő, felnőhet ott kettő is, nem igaz? Egész este könyörögtem anyunak, hogy megtarthassuk mind a kettőt. A fekete neve Kormos lett, a fehéré Hógolyó. A fekete jó étvágyú, dundi, erős, élénk, a fehér soványabb, vinnyogós, félénk kiskutya volt. Azt hittük, azért nem eszik eleget, mert fél az erőszakos testvérétől, ezért megpróbáltuk külön tálban tálalni az ételt. Csakhogy akkor egyáltalán nem evett! Csak szaglászta az ételt és vinnyogott, megpróbált mindenképpen a testvéréhez férkőzni. Engedtünk a kívánságának és egy tálban tettük az ételt eléjük, és ezzel családunknak meglett a napi szórakozása. Az evésnek egész kis szertartása lett. Kormos féltékenyen vigyázott arra, nehogy a testvére lépjen először a tálhoz. Mikor közeledett az etetés ideje, Kormos szembefordult a testvérével és ugatott egy sort. Az ugatás halk morgássá alakult, aztán még vakkantott egyet-kettőt és peckesen ellépdelt. Hógolyó figyelmesen hallgatta-nézte a produkciót, mely kutyanyelven bizonyára azt jelentette, hogy ne tolakodjon, húzza meg magát. Bizonyára ezt jelentette, mert mikor eléjük tettük a tálat, Hógolyó nem az ételt, hanem a testvérét figyelte, s csak akkor lépett ő is közelebb, mikor Kormos már elkezdett enni. Nőttek, fejlődtek szépen, a családunk minden tagja rászokott a hajnali ébredésre, sokszor sétáltattuk hármasban a kutyákat. Mire megjött a nyár, már majdnem elérték a felnőtt-kutya méretét. Kormos igazi vezéregyéniség maradt, Hógolyó meg jól érezte magát az alárendelt szerepben. Anyunak tényleg igaza volt, a puliknak a lakásban erősen érződött a szaga, de apuval ezt csak vonakodva és néha ismertük be. Nyáron aztán minden megoldódott, a két pulit elvittük nagyapáékhoz, ahol a nagy kertben, udvaron kedvükre futkározhattak. Mikor vége lett a nyaralásnak, és a kutyák nélkül hazatértünk, egyikünk sem mondta ki, de mindhármunknak nagyon- nagyon hiányzott Kormos és Hógolyó. 
 
Hajnalban kopogtattak az ajtómon:
- Bazsó, igyekezz! Megyünk kutyát sétáltatni! 
Bár igazán álmos voltam, mégis boldogan ugrottam ki az ágyból, gyorsan megmosakodtam, felöltöztem, hiszen anyu kitalálta azt, amit a legjobban hiányoltam. A hajnali együtt-sétálás örömét! 
 
Boldog karácsonyi ünnepeket, gazdag angyaljárást kívánok!
Bazsó
A történetet szerkesztette, a helyesírási hibákat kijavította: Ildikó néni
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME